Neplést si Edwarda s Edwardem! (Anita Blake 9), Obsidiánový motýl, Laurell K. Hamiltonová
Když se řekne Edward, fanouškům série o Anitě Blakeové se rozsvítí oči, protože vědí, že mohou očekávat svištění kulek, spoustu mrtvol a krve. Když Anita zvedne telefon a ozve se Edwardův hlas žádající splnění dluhu, drsná lovkyně upírů se může vsadit, že při jeho splácení si řádně zamaže ruce od krve, přežije-li vůbec.
Edward je nájemný vrah, lovec odměn, Anitin kamarád, ale také ten, jenž touží zjistit, kdo by ze souboje vyšel živý, kdyby se s Anitou postavili proti sobě. Anita dluží Edwardovi službičku, protože při poslední společné akci zabila jeho parťáka. Edward zve Anitu do Santa Fe, v jehož okolí někdo stahuje lidi zaživa z kůže, porcuje je a jejich vnitřnosti si odnáší s sebou jako trofeje. Po příjezdu do města však Anitu nejvíce překvapí „nový Edward“ hrající si na své legální a zákona poslušné alter ego Teda Forrestera a jeho vážný vztah se starosvětskou vdovou Donnou, matkou dvou dětí. Nicméně i malinko emocemi nasáklý Edward je stále ten chladný nájemný vrah, před nímž si ani jeho přátelé nemůžou být jistí životem. K zapeklitému případu si kromě Anity přizval dva kolegy sociopaty – na první pohled přátelského Bernarda a i na tisící pohled šíleného Olafa.
Přečtěte si UKÁZKU Z OBSIDIÁNOVÉHO MOTÝLA
Anita tak v Novém Mexiku nejenže musí přijít na kloub podivným vraždám, vyhnout se sexuálním návrhům Bernarda a klidit se z cesty psychopatu Olafovi, ale také se vypořádat s místní vlkodlačí smečkou, které nepřinesla dárek, čímž ji smrtelně urazila, a upírskou vládkyní města, jež se považuje za aztéckou bohyni a nechá si říkat Obsidiánový motýl. Celou tu tíhu sedící Anitě na bedrech odlehčují hovory s Edwardem o milostných vztazích, kdy se jeden druhému snaží radit a rozmluvit ty současné. Přesto lze tento díl označit za nejméně „vztahový“, alespoň co se týče hlavní hrdinky, o Anitiných milencích Jean-Claudovi a Richardovi v něm najdeme jen pár zmínek. Neznamená to sice, že by Anitě jiní muži nedělali návrhy, ona si však nemíní začít s kýmkoli dalším, dokud nedořeší vztahy s těmi dvěma doma v St. Louis.
- Provinilé slasti
- Rozesmátá mrtvola – recenze (Zdena Štouračová)
- Cirkus prokletých – recenze (Zdena Štouračová)
- Kavárna šílenců – ukázka z knihy, recenze (Zdena Štouračová), recenze (Martin Fajkus)
- Krvavé koleno – ukázka z knihy, recenze (Zdena Štouračová)
- Smrtící tanec – ukázka z knihy, recenze (Zdena Štouračová), recenze (Martin Fajkus)
- Zápalné oběti – ukázka z knihy, recenze (Zdena Štouračová), recenze (Renata Heitelová)
- Modrý měsíc – recenze (Michaela Křivánková)
- Obsidiánový motýl – ukázka z knihy
- článek o sérii Anity Blakeové
- rozhovor s Laurell K. Hamilton
Obsidiánový motýl je zatím nejdrsnější a také nejakčnější ze všech dílů série. Laurell K. Hamiltonová tlačí na pilu, nevyhýbá se krvavým až drastickým scénám, při nichž má problém udržet obsah žaludku i na nepěkné pohledy navyklá hrdinka. Nebýt vyprávění v ich formě, čtenář by se strachoval i o ni. U knihy lze jen těžko odvracet oči a počkat, než scéna přejde, ale když bolestné situace musí Anita prožít, bylo by zbabělé si je alespoň nepřečíst. Autorka se jako už obvykle oddává podrobným až zbytečným popisům prostředí i postav. U těch nových jako Olaf, Bernardo či detektiv Ramirez sahá do hloubky, až má čtenář pocit, že je zná a ví, co od nich očekávat. Ženské postavy bohužel tu hloubku postrádají, upírka Itzpapaloth i Donna budou brzy zapomenuty.
Laurell K. Hamiltonová rázně zabrousila do hororového žánru a stvořila krvavou lázeň, v níž řádně vykoupala hlavní hrdinku. Závěr však bohužel vybočuje z klasických pravidel detektivky – aby čtenář mohl přemýšlet nad pachatelem, musí vůbec vědět o jeho existenci.
Čtenáři, již si stěžovali, že v několika posledních dílech šlo v sérii jen o jedno, mohou bez obav po Obsidiánovém motýlovi sáhnout. Dokonce tak mohou učinit i ti, co předchozí knihy vůbec nečetli, protože tento příběh stojí na vlastních nohou a to málo potřebné z předchozích dílů pro pochopení dalších souvislostí autorka připomene.
V roce 2000 vyšel Obsidiánový motýl v USA jako první díl série o Anitě Blakové v pevné vazbě a i českým čtenářům ho takto připravilo nakladatelství Epocha, ono to bylo už i docela nutné vzhledem ke stále se navyšujícímu počtu stránek. Obálka laděná do symbolické obsidiánové zeleně po boku Anity představuje tahouna tohoto dílu – Edwarda. Změna překladu je patrná a až na nějaké drobnosti (taky vám špatňáci trhali uši?) jde o posun k lepšímu, od překladatelek jako fanynek série nehrozí špatné názvosloví či záměna postav.
Redakce Fantasye doporučuje podobné série:
- Tanya Huff (série Krevní pouta) – Cena krve (ukázka, recenze, Stopy krve (ukázka, recenze), Linie krve (recenze), Spojení krve (recenze), Dluh krve (recenze), Krevní banka (recenze)
- J. R. Ward (série Bratrstvo černé dýky) – Milenec z temnot, Milenec z věčnosti, Probuzený milenec (recenze), Nalezený milenec (recenze), Nespoutaný milenec, Vyvolený milenec (recenze), Pomstěný milenec (recenze), Milenec jen můj, Milenka pout zbavená, Bratrstvo černé dýky – Průvodce
Čekáte-li od série brodění se v hrdinčiných vztahových peripetiích, bude vám naděleno v množství více než velkém v dalších dílech. Tohle je totiž na dlouhou dobu poslední temná urban fantasy, následující příběhy jsou erotické paranormální romance, další výjimkou je až dvacátý Hit List, a na ten si v češtině ještě pár let počkáme.
- Hamiltonová, Laurell K.: Obsidiánový motýl (Obsidian Butterfly)
- Nakladatelství Epocha; 2011
- Překlad: Zuzana Ľalíková, Olga Prokešová
- Obálka: Dorothea Bylica
- 556 stran, 389 Kč (v e-shopu Fantasye za 350 Kč)
Laurell K. Hamiltonová v pěti bodech:
1) Laurell se narodila roku 1963 v malém Heber Springs ve státě Arkansas,
ale většinu dětství strávila v městečku Sims v Indianě.
2) V šesti letech ztratila matku při automobilové nehodě a její výchovu
převzala babička.
3) První román Nightseer byl spíše tradiční fantasy
s elfy, trpaslíky a draky.
4) První krátký příběh o Anitě napsala koncem 80. let. Její svět a
postavy byly vystavěny mnohem dřív, než se slovo „paranormal“ stalo
nakladatelským výrazem.
5) Laurell kromě série o Anitě také píše sérii o Meredith
Gentry, soukromé vyšetřovatelce, která je zároveň princeznou
Říše kouzel. Sérii připravuje nakladatelství Epocha již na
tento rok.