Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Navštivte ostrov, jehož osud poznamenal celou historii Středozemě Recenze
Navštivte ostrov, jehož osud poznamenal celou historii Středozemě
J. R. R. Tokien: Pád Númenoru

16. března, Tomáš R. Tokoš
Na první pohled se může zdát, že Tolkien nerad nechával čtenáře v napětí, a proto jim závěry svých příběhů prozradil již v názvu. Pád Gondolinu, Pád Númenoru, Návrat krále… Na opravdu dobrý konec se vyplatí si počkat. Ale aby mohl přijít, musí nejprve samotný Eru potopit nejkrásnější ostrov obývaný lidmi.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 221
Ne tak šťastná současnost Recenze
Ne tak šťastná současnost
Arkadij a Boris Strugačtí: Dravé věci naší doby

15. března, David P. Stefanovič
S prorockými romány je ten problém, že když je čtete v době, kdy se veškeré jejich předpovědi vyplnily a jsou obyčejnou každodenní realitou, je těžké procítit onen význam, který asi měly pro předchozí generace. Pro docenění tak vyžadují od čtenáře výrazně aktivní účast a odměnou je spíše obdiv vůči autorovi než samotný požitek z knihy. Stojí i tak v dnešní době za přečtení?

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 148
Jen neúspěšné revoluce trvají krátce Recenze
Jen neúspěšné revoluce trvají krátce
Larry Correia: Ničitel světů (Sága zapomenutého válečníka 3)

14. března, Tomáš R. Tokoš
Být Ochráncem Zákona je těžké. Zvlášť pokud zjistíte, že k Ochráncům patříte neprávem a Zákon vyžaduje vaši smrt. Ještě obtížnější ale je, dostanete-li jako svůj poslední úkol přidat se k povstání, jejímž cílem je vládu Zákona svrhnout. Ashok Vadal naštěstí bere své poslání smrtelně vážně. A tak mu ani nevadí, když jednu z klíčových postav odboje unesou. Prostě na chvíli opustí řady rebelů, aby se mohl vrátit se zachráněnou prorokyní a malou armádou. Teď ho ovšem čeká zatím nejsložitější část – zabránit totální likvidaci bezkastých.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 112
Ať vyhraje ten nejhorší Recenze
Ať vyhraje ten nejhorší
Foody Amanda a Herman Christine Lynn: Pád všech neřádů (My všichni neřádi 02)

13. března, Kateřina Kopišťová
Hry o přežití se v poslední dekádě těšily velké oblíbenosti hlavně díky popularitě Hunger Games. V jejich stopách následuje i dilogie Pád všech neřádů vycházející u nakladatelství Host. Ta se nedávno dočkala i druhého a závěrečného dílu. Podaří se ilnvernathským šampionům spojit síly a kletbu zlomit nebo dojde k velkému masakru?

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 107
Největší kouzlo tkví v nečinnosti Recenze
Největší kouzlo tkví v nečinnosti
Steven Erikson: Bůh nedbá (Kniha svědků 1)

10. února, Tomáš R. Tokoš
Nikde to nemají smrtelníci jednoduché. Ale v tomto světě mohou alespoň živit naději, že se nejenom vyhnou nezdravé pozornosti bohů, ale zároveň se sami stanou ascendenty. Najdou se však i tací, pro něž je nově získané božství spíše přítěží. Což svým způsobem může způsobit mnohem větší problémy, než kdyby se o své věřící zajímal.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 267
Hrdinové umírají: Chytrá akční fantastika, která nepřestává překvapovat Recenze
Hrdinové umírají: Chytrá akční fantastika, která nepřestává překvapovat
Matthew Woodring Stover: Hrdinové umírají

9. února, Jan Nohovec
Jméno Matthew Woodring Stover u nás znají nanejvýš fanoušci Star Wars, z jejichž vesmíru tady autorovi vyšlo několik knih. Jeho vlastní stěžejní dílo, čtveřice volně propojených románů o Caineovi, však zůstávala dlouho nepovšimnuta. Ostatně zdánlivě hloupá devadesátková akčňárna s původními otřesnými obálkami automaticky odpuzovala čtenáře i u amerického originálu. Jenže právě to by byla velká škoda. Po skoro 25 letech od prvního vydání v zámoří si tak knihy Hrdinové umírají všimlo české nakladatelství Planeta9 a dodalo mu výborný překlad s vhodnou obálkou a zpracováním. A čtenářská srdce jen zaplesají.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 389
I náš svět má své limity, ale lidstvo to ještě nechápe Recenze
I náš svět má své limity, ale lidstvo to ještě nechápe
Christophe Blain, Jean-Marc Jancovici: Svět bez konce

8. února, Jakub Ehrenberger
Když nakladatelství uvádí komiks slovy, že jde o titul věnující se klimatu, ekonomii a ekologii, jen stěží by čtenáře napadlo, že současně půjde o komiks navýsost zábavný. Ne, nenechme se zmýlit, francouzský komiks Svět bez konce si ze zmíněných témat rozhodně nestřílí a nijak jim neubírá na vážnosti. Nápadité zpracování přesto čtenáři na tváři vykouzlí úsměv.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 130
Jakou cenu má budoucnost lidstva? Recenze
Jakou cenu má budoucnost lidstva?
Simon Jimenez: Ztracení ptáci

7. února, Tomáš R. Tokoš
Planeta Země to má za sebou. Zase. Zdá se, že největším hybatelem příběhů budoucnosti je totální devastace domovského světa. Naštěstí v této verzi se vybraným lidem povedlo přesídlit do vesmírných stanic. A později se našlo i mnoho obyvatelných planet, díky čemuž lze na konec života na Zemi pohlížet jako na smutnou kapitolu dějin. Otázkou ovšem je, dokáže-li se lidstvo ze svých chyb poučit. A jestli není občas cena za pokrok příliš vysoká.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 202
Báje o hadím srdci: Triumf polského magického realismu Recenze
Báje o hadím srdci: Triumf polského magického realismu
Radek Rak: Báje o hadím srdci

6. února, Jan Nohovec
Polská fantastika do českých překladů přichází poskrovnu, když už se ale jednou objeví, stojí to za to. Pomineme-li stálice jako Andrzej Sapkowski, Andrzej Pilipiuk nebo klasik Stanisław Lem, v posledních letech zazářil hlavně Jacek Dukaj s románem Led a nově také Radek Rak s Bájí o hadím srdci. U posledního jmenovaného jde o skutečnými událostmi inspirovaný, silně atmosférický román o selské revoltě v Haliči v polovině 19. století. A ne, rozhodně to není tak nudné čtení, jak se na první pohled může zdát z hodin dějepisu.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 157
Tajnosti pod zemí Recenze
Tajnosti pod zemí
Hugh Howey: Silo

5. února, David P. Stefanovič
V jaderném silu by asi nechtěl žít úplně každý, ale po pár generacích už je to pro lidi naprosto přirozené a své životy si žijí poměrně spokojeně. Vždycky se ale najde pár šťouralů, kterým není zavedený řád dobrý, zvláště pokud jeho představitelé tají zásadní skutečnosti. A o takových šťouralech si lidé rádi čtou, není proto divu, že bývají hrdiny světových bestsellerů.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 212
Přízračný jezdec opět dokazuje, že s jednorožci se rozhodně nudit nebudete Recenze
Přízračný jezdec opět dokazuje, že s jednorožci se rozhodně nudit nebudete
A.F. Steadmanová: Skandar a přízračný jezdec (Skandar 02)

4. února, Adéla Košařová
Když jsme se Skandarem a jeho věrným parťákem, krvelačným jednorožcem Kvítkem, setkali naposledy, došlo k odhalení jejich největšího tajemství. Nyní celé škola ví, že Skandar ovládá duchovní živel, ale díky jeho hrdinskému počínání na konci prvního dílu je mu dovoleno zůstat ve Hnízdě a pokračovat ve studiu. Poradí si mladý jezdec s předsudky a konečně zapadne mezi ostatní? A zvládla autorka vybalancovat úskalí prvního dílu? Nejen na to přináší odpovědi pokračování celosvětově úspěšné série nyní s podtitulem Skandar a přízračný jezdec.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 160
Jsou lidé připraveni na totální válku? Recenze
Jsou lidé připraveni na totální válku?
Evan Currie: V srdci dění (Odyssey One 2)

31. ledna, Tomáš R. Tokoš
První kontakt s mimozemskou civilizací přinesl nečekaný úspěch a spoustu nechtěných problémů. Priminové jsou sice technologicky mnohem vyspělejší, jenomže někdo se právě rozhodl ukončit jejich dlouhou existenci brutální genocidou. Nebýt včasného zásahu první mezihvězdné lodi Severoamerické konfederace, zbyly by z priminských světů jen trosky. Vyhrát bitvu ještě ale nutně neznamená konec válčení. A nikdo neví, co může potkat posádku SAK Odyssey příště.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 195
Mycelium 4: Přerod Lucase Hildebrandta nabírá na obrátkách Recenze
Mycelium 4: Přerod Lucase Hildebrandta nabírá na obrátkách
Vilma Kadlečková: Vidění (Mycelium 4)

30. ledna, Jan Nohovec
Po krátké odmlce pokračuje nakladatelství Argo ve vydávání nových, vázaných vydání jedné z hlavních ság české fantastiky, Mycelia Vilmy Kadlečkové. Kromě dosud neviděné mapy pozemských habitatů nabízí čtvrtý díl Vidění především posun ve vývoji řady postav, ale i dějových linek.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 150
Uvízl Jakub Mařík v mrtvé zóně? Recenze
Uvízl Jakub Mařík v mrtvé zóně?
Jakub Mařík: V mrtvé zóně (UTSS Salamis 04)

29. ledna, Jan Červenka
V mrtvé zóně je vzrušující sci-fi román, který nabízí čtenářům solidní dávku adrenalinových zážitků. Jakub Mařík vede posádku lehkého křižníku UTF Salamis už počtvrté do boje s Korzáry v románové sáze, která kombinuje dobrodružnou space operu s military sci-fi.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 156
Ne vše z podzemí by se mělo vytahovat na světlo Recenze
Ne vše z podzemí by se mělo vytahovat na světlo
Marie Domská: Sivá krev

19. ledna, Tomáš R. Tokoš
Elfové jsou od toho, aby se hádali. Jak jinak lze fantasy světy zaplnit různými druhy nesmiřitelných nepřátel se špičatýma ušima? Ve Středozemi jistý syn temného elfa přivodil pád Gondolinu (což snad není spoiler). Ve světě Warhammeru zase žijí opravdu temní elfové. Ti slouží krutým bohům, jsou vždy připraveni ke zradě a s oblibou jezdí na ochočených ještěrech. Marie Domská představuje jinou verzi elfů. Říkají si sivové, slouží kruté bohyni, jsou vždy připraveni ke zradě a s oblibou jezdí na ochočených ještěrech. Naštěstí Gondolin to má definitivně za sebou.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 121
S pískem mezi zuby Recenze
S pískem mezi zuby
Hugh Howey: Přes písek (Písek 02)

18. ledna, David P. Stefanovič
Fanoušky vymodlené pokračování poměrně uzavřeného příběhu může dopadnout všelijak. Zvlášť pokud se do něj autor nutí jako do zakázky. To ale naštěstí není příklad téhle knihy. Hugh Howey se ve svém písečném světě zjevně našel a příležitost se do něj, byť možná původně neplánovaně, vrátit, zužitkoval naplno.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 179
Životopis Terryho Pratchetta: S láskou psaná biografie nenechá jedno oko suché Recenze
Životopis Terryho Pratchetta: S láskou psaná biografie nenechá jedno oko suché
Rob Wilkins: Terry Pratchett – Život v poznámkách pod čarou

17. ledna, Jan Nohovec
Terry Pratchett patří mezi nejvýznamnější fantasy autory světa. Díky své jedenačtyřice­tisvazkové sérii o Úžasné Zeměploše, ale i dalšími počiny (vzpomeňme například na Dobrá znamení napsaná s Neilem Gaimanem a nedávno přetavená v seriál Amazonu) uhranul davy čtenářů v mnoha jazycích včetně češtiny. S několikaletým odstupem po autorově smrti nyní vychází jeho oficiální životopis sepsaný Pratchettovým asistentem. Po přečtení nezůstane ani jedno oko suché.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 279
Zranění hlavy je třeba brát vážně Recenze
Zranění hlavy je třeba brát vážně
Petr Švec: Rovnováha

16. ledna, Tomáš R. Tokoš
Jsme obklopeni stereotypy. A sami je vytváříme. Mysl si tím ulehčuje práci s tříděním vjemů. Naučili jsme se očekávat B, pokud vidíme, že se někdo chystá udělat A. Takže když hlavní hrdina chce skočit po hlavě do vody, přičemž obálce knihy dominuje ilustrace několika lebek, určitě se musí stát něco zásadního. Bohužel pro dotyčného nepůjde o poslední zásah do jeho života. Naštěstí pro čtenáře, pořádný úraz je ideálním odrazovým můstkem pro lehce děsivý a napínavý příběh.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 243
V životech loutek: Dojemný příběh o přátelství Recenze
V životech loutek: Dojemný příběh o přátelství
TJ Klune: V životech loutek

15. ledna, Anastasja Višťalová
TJ. Klune zas a znovu dokazuje, že mu psaní opravdu jde. Ve své nejnovější knize (aspoň co se českého trhu týče) opět rozvíjí zajímavý příběh. Ústředními protagonisty v něm tentokrát nejsou lidé, aspoň ne tak docela. Čtenář se dostane do poměrně nesourodé domácnosti tvořené čtyřmi členy – člověkem Victorem Lawsonem a třemi robotickými bytostmi – androidem Giovannim Lawsonem, mechanickou ošetřovatelkou sestrou Ratched a neurotickým vysavačem Rambem. Victor jednoho dne ze staveniště zachrání a přivede zpátky k životu neznámý model androida pojmenovaný jako HAP. Tento zdánlivě pěkný akt lidskosti způsobí, že se Giovanni začne propadat stále hlouběji a hlouběji do útrob své minulosti, pak stačí jen jediná kapka Viktorovi krve a je zaděláno na problém gigantických rozměrů.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 177
Lovecká sezóna je nevyzpytatelnou horskou dráhou vedoucí skrze fascinující náměty, žánry i světy Recenze
Lovecká sezóna je nevyzpytatelnou horskou dráhou vedoucí skrze fascinující náměty, žánry i světy
Larry Correia: Lovecká sezóna 1

8. ledna, Olga Buriánková
Každá realita má své hrdiny. Někteří bojují pro peníze, jiní o přežití blízkých či vlastního druhu a další kvůli zachování své cti. Mnozí jsou nuceni překonat nepřízeň osudu, zradu, převahu nepřátel či sebe samé a není rozhodující, zda bojují s temnou magií, nadpřirozenou potvorou nebo obyčejným člověkem. Všichni musejí počítat s tím, že zaplatí cenu nejvyšší. Mohou jen doufat, že právě jejich oběť přinese konečné vítězství.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 170
Příšerná hostina: Čítanka toho nejlepšího z české hororové literatury napříč stoletími Recenze
Příšerná hostina: Čítanka toho nejlepšího z české hororové literatury napříč stoletími
Radim Kopáč (sest.): Příšerná hostina – Strach, tajemství, hrůza a šílenství v české literatuře 14. až 21. století

7. ledna, Jan Nohovec
Skutečnost, že fantastické žánry a především horor nejsou výmyslem 20. století, docení asi každý, kdo se kdy trochu zamyslel nad probíranou látkou v hodině středoškolské literatury. Všemožné mordy, nadpřirozené běsy, báje a pověsti lemují dějiny písemných děl odnepaměti, české, moravské a slezské luhy nevyjímaje. Myšlenka zmapovat prvky hororu v tuzemských příbězích napříč stoletími už tu byla vícekrát, svým záběrem ovšem patří k nejlepším nedávný svazek Příšerná hostina. Které všechny literáty lze osočit, že v průběhu dějin psali o strachu, tajemstvích, hrůze či šílenství? Ukažme si na ně prstem, není jich málo.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 226
Temná romance z mrazivé Aljašky Recenze
Temná romance z mrazivé Aljašky
Tracy Wolffová: Touha (Touha 01)

6. ledna, Kateřina Kopišťová
Před více než deseti lety se stala upírská sága Stmívání celosvětovým fenoménem a přispěla tak k rozkvětu paranormálních young adult knih. Trendy mají tendenci se vracet, o čemž svědčí i překlad Touhy, zbrusu nové upírské romance. Bude tuto sérii následovat stejné šílenství jako jejího staršího a známějšího sourozence?

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 126
Velvet aneb Hon špionů na sametovou krásku Recenze
Velvet aneb Hon špionů na sametovou krásku
Ed Brubaker, Steve Epting: Velvet

5. ledna, Jakub Ehrenberger
Velvet Templetonová – jméno jak pro hollywoodskou herečku a nosí jej tuctová sekretářka jednoho podsaditého firemního ředitele. Koho by napadlo, že právě taková žena by mohla být vděčný pracovní materiál pro mistra komiksové kriminálky Eda Brubakera? Americkému scenáristovi se ale tahle výchozí konstelace nesmírně zalíbila a chytil se jí. Možná se ale patří dodat, že Velvet nebyla vždycky sekretářkou. A taky to, že onen ředitel vede přísně tajnou špionážní organizaci, jejíž operativci tahají za nitky po celé zeměkouli.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 152
Alcatraz versus ďábelští knihovníci: Nejsou to jen milí lidé, co doporučují knihy Recenze
Alcatraz versus ďábelští knihovníci: Nejsou to jen milí lidé, co doporučují knihy
Brandon Sanderson: Alcatraz versus ďábelští knihovníci

4. ledna, Nela Libovická
Až na zvláštní křestní jméno je Alcatraz Smedry normální náctiletý Američan. V den jeho třináctých narozenin se však s dědictvím v podobě pytlíku písku všechno změní. Extrémně nešikovný chlapec, v jehož přítomnosti se prakticky vše rozbije, totiž nebude tak úplně normální dítě. Jeho úkolem je zabránit knihovníkům, aby ovládli celý svět!

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 131
Každá země má nárok na hrdiny Recenze
Každá země má nárok na hrdiny
Jan Kotouč: Hrdinové českých zemí (Nad českými zeměmi slunce nezapadá 06)

3. ledna, Tomáš R. Tokoš
Velká bouře roku 1848 smetla nejen pevniny, ale i světové mocnosti. A dala českým zemím možnost stát se důležitou součástí nového řádu. Obyvatelé Slovenska zase získali přístup k moři, aniž by museli cestovat, což jistě ocení nejen vlastenci. Nové Česko-slovenské království si postupně probojovalo cestu k hegemonii. A ačkoli Jan Kotouč během této knižní série zavedl čtenáře na mnoho míst planety, zbyla ještě spousta koutů a ještě víc příběhů k vyprávění.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 157
Říše upíra: Ztracený grál upírské literatury Recenze
Říše upíra: Ztracený grál upírské literatury
Jay Kristoff: Říše upíra (Říše upíra 01)

2. ledna, Ladislav Svatoš
Dracula. Prokletí Salemu. Upíří deníky. Stmívání. Upírská tématika fascinovala autory od nepaměti a jejich podoba se měnila s trendy tehdejší doby. Nyní se Jay Kristoff vrací ke kořenům žánru a dokazuje, že upíři mají literárně stále co nabídnout.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 142
Státu Maine je lepší se vyhýbat Recenze
Státu Maine je lepší se vyhýbat
Stephen King: Pod kupolí

1. ledna, Tomáš R. Tokoš
Chester’s Mill se zdánlivě neliší od jiných maloměst v Americe. Alespoň na první pohled. Ve skutečnosti je plné lidí, kteří by se správnými podmínkami dokázali toto místo doslova vymazat z mapy. A shodou okolností přesně tohle jim jedna velice nepravděpodobná událost poskytne.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 228
Bojovou pauzu získanou pochybným vítězstvím od Rudé planety snad lidé konečně přetaví v účinný Protiúder Recenze
Bojovou pauzu získanou pochybným vítězstvím od Rudé planety snad lidé konečně přetaví v účinný Protiúder
Marko Kloos: Protiúder (První linie 6)

31. prosince 2023, Olga Buriánková
Dosud největší vzepětí globálních vojenských zdrojů lidstva skončilo ve Druhé bitvě o Mars přinejlepším nerozhodně. Bývalá kolonie prolezlá ufounskými skvotery je neobyvatelná a evakuovaní Pozemšťané si lížou rány. Ale to i Dlouháni. Lidské a materiální zdroje docházejí, na všechny bojující doléhá vražedná únava. Své by o tom mohl vyprávět i znovu povýšený bojový koordinátor Grayson. Naštěstí moc času na sebezpytování nemá – čeká jej nový zajímavý úkol.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 127
Noční můra ještě neskončila Recenze
Noční můra ještě neskončila
Laura Thalassa: Neznámý žalm (Handlíř 02)

30. prosince 2023, Kateřina Kopišťová
Tematika vílích dvorů a nadpřirozené a temné romance se v posledních letech těší velké oblibě. Po úspěchu Sarah J. Maasové se na českém trhu objevila další série následující příkladu své starší sestry. První díl Handlíře si své fanoušky získal, povede se to i dílu druhému?

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 151
Korunní princezny: Dvojčata rozdělena při narození usilují o stejný trůn Recenze
Korunní princezny: Dvojčata rozdělena při narození usilují o stejný trůn
Cathrine Doyle, Katherine Webber: Korunní princezny (Korunní princezny 01)

29. prosince 2023, Nela Libovická
Při narození byly rozděleny, dvojčata, dvě princezny, každá vyrůstala v úplně jiném světě. Zatímco Wren se celý život připravuje, že nahradí svoji sestru, korunní princeznu a budoucí královnu, na jejím místě v paláci. Princezna Rose o existenci své identické sestry nemá nejmenší tušení. Obě dívky věří, že jsou právoplatné královny, otázkou však zůstává, co všechno se semele, než nastane den korunovace. A na čí hlavě nakonec koruna spočine?

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 135