Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Hororové osvícení se nekoná, ale i tak Tma potěší Recenze
Hororové osvícení se nekoná, ale i tak Tma potěší
Jozef Karika: Tma

21. dubna 2019, Ladislav Svatoš
Po Strachu a Trhlině přichází třetí děsivé dobrodružství. Podaří se Karikovi zopakovat úspěch předcházejících horských hororů nebo zanechá Tma nenaplněná očekávání?

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 680
Bermudská humna Recenze
Bermudská humna
Jozef Karika: Trhlina

23. prosince 2017, David P. Stefanovič
Možná si Jozef Karika vymyslel tenhle příběh. Možná si několik na sobě nezávislých zdrojů vymyslelo zmizení lidí ve slovenském pohoří Tribeč. A možná se tam za nitranskými humny opravdu otevírají brány do jiných světů.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 1228
Trhlina Ukázky z knih
Trhlina
Jozef Karika

5. listopadu 2017, Jozef Karika
Tahle kniha vznikla zvláštním způsobem. Po vydání mysteriózního thrilleru Strach se autorovi ozval člověk, který mu povyprávěl opravdu děsivý příběh. Jozef Karika jeho vyprávění zaznamenal, mnohá tvrzení ověřil, doplnil o vlastní zjištění a zpracoval v knize, kterou máte před sebou. Na jejích stránkách rozmotává velice tajemný, tragický a hrůzostrašný případ. Zároveň poodhaluje jednu z největších záhad Slovenska – nevysvětlitelné mizení lidí v pohoří Tríbeč.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 1316
Červnová Pevnost slibuje pořádný nářez epické fantasy Recenze
Červnová Pevnost slibuje pořádný nářez epické fantasy
Pevnost 6/2014

27. května 2014, Jan Nohovec
Čtvrtá série Hry o trůny se nezadržitelně blíží ke svému konci a redakce největšího tuzemského časopisu o fantastice tenhle fantasy oříšek konečně rozlouskla po tom, co to čtenářům několik měsíců slibovala. A dojde i na řadu dalších draků a epických fantasy.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 2540
Nelítostný, ale podmanivý svět pistolníků z Valhaly Fantasya doporučuje
Nelítostný, ale podmanivý svět pistolníků z Valhaly
Valhala Františka Novotného

19. března 2014, Jiří Popiolek
Toužíte zažít souboj křehkých dvojplošníků z první světové války s mytickými draky? Chcete vědět, jak by vypadal svět, v němž by nacistické Německo společně s démonickými bytostmi z podsvětí vyhrálo druhou světovou válku? Láká vás představa bývalého prezidenta Václava Havla jako amerického špiona, brázdícího vody jižního Pacifiku? Pak stačí udělat jediné. Přečíst si román Valhala Františka Novotného, který vychází po letech znovu, tentokrát v jediném svazku.

Číst článek dál | Diskuze (122) | Přístupů: 8651
Vzrušující plavba nekonečnou Řekou Profily
Vzrušující plavba nekonečnou Řekou


20. října 2013, Jiří Popiolek
Představte si, že všichni lidé, kteří kdy na Zemi žili a zemřeli od roku 97 000 před Kristem až do roku 1983, se zničehonic znovu narodí v neznámém světě na břehu obrovské řeky, nazí, jen s podivnými kovovými válci připevněnými k zápěstí. Všem je zhruba dvacet let, nemoci je netrápí a svůj pozemský život si do detailů pamatují. Jak a proč se tam ocitli a co budou dělat dál, o tom vypráví rozsáhlá série amerického spisovatele Philipa Josého Farmera Svět Řeky.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3179
Cesty Ryhopským lesem Roberta Holdstocka Fantasya doporučuje
Cesty Ryhopským lesem Roberta Holdstocka


22. září 2013, Jiří Popiolek
Když se na počátku 90. let objevila v Ikarii novela Roberta Holdstocka Za domem je les a ten je plný kostí, málokdo čekal, že se ze série o Ryhopském lese stane pro české čtenáře takový – nebojím se to napsat – kult. Od té doby Holdstock v podvědomí milovníků fantastiky pevně zakořenil, a tak neuškodí trochu si tuto výjimečnou sérii připomenout.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 6475
Válka starého muže od Scalziho je pocta klasiku R. A. Heinleinovi Recenze
Válka starého muže od Scalziho je pocta klasiku R. A. Heinleinovi
John Scalzi: Válka starého muže (Koloniální války 1)

19. září 2013, Jiří Popiolek
Život na Zemi plyne zdánlivě klidně a bezproblémově. Ve vesmíru však zuří mezidruhová válka, která může být pro lidstvo osudná. Koloniální obranné síly do ní musí v podstatě neustále verbovat – ne však mladé a zdravé lidi, nýbrž starce, kteří dosáhli věku sedmdesáti pěti let. Muže i ženy. Ti se mohou přihlásit dobrovolně a kdykoli až do okamžiku odletu ze Země kontrakt zrušit… Jenže kdo by to dělal, když stojí na prahu smrti a odměnou za nanejvýš deset let bojů bude pro všechny, kdo přežijí (což je zhruba každý čtvrtý), nové, zdravé tělo a život na některé z vesmírných kolonií.

Číst článek dál | Diskuze (5) | Přístupů: 2778
Kam kráčíš, současná hard sci-fi ve sbírkách Teda Chianga a Grega Egana? Fantasya doporučuje
Kam kráčíš, současná hard sci-fi ve sbírkách Teda Chianga a Grega Egana?
Ted Chiang: Příběhy vašeho života, Greg Egan: Luminous

17. února 2013, Jiří Popiolek
Staré dobré přísloví hovoří o tom, že když dva dělají totéž, výsledek nemusí být ani zdaleka podobný. Jasným důkazem tohoto tvrzení jsou i povídky dvou autorů, kteří patří v dnešní hard sci-fi k nejoceňovanějším – Teda Chianga a Grega Egana. Jakkoli dobu vzniku jednotlivých textů v originále dělí zhruba desetiletí, lze rozdílný přístup autorů k pojmu jménem literatura a hard sci-fi v jejich povídkách odhalit na první pohled.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4821
Oko na nebi Recenze
Oko na nebi
Philip K. Dick

13. března 2012, Jiří Popiolek
Po nehodě částicového urychlovače leží v jeho komoře na zemi osm lidí, náhodných návštěvníků, kteří se přišli podívat, jak zařízení funguje. Jsou popálení a zasažení radiací. Zatímco se k nim blíží záchranáři, skupina prožívá prazvláštní, nekonečný trip halucinogenními světy stvořenými podvědomím vždy jednoho ze zraněných. A rozhodně to není žádná zábava, protože zákoutí lidské mysli jsou všechno, jen ne harmonická.

Číst článek dál | Diskuze (9016) | Přístupů: 3643
Děti noci Recenze
Děti noci
Dan Simmons

1. března 2012, Jiří Popiolek
„Rumunský“ horor Děti noci vychází česky znovu po více než deseti letech, a to konečně v kvalitním překladu. Samotný text je pak jenom další ukázkou toho, jak Dan Simmons dokáže invenčně a po svém zpracovat v podstatě jakékoli profláknuté téma. V tomto konkrétním případě hraběte Draculu, či spíše samotnou historickou postavu Vlada Tepeše – Napichovače, a upíry.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 5252
Havaj, jak ji neznáte: Ohně z ráje Recenze
Havaj, jak ji neznáte: Ohně z ráje
Dan Simmons

12. prosince 2011, Zbyněk Ehrenberger
Země se otřásá a po stranách sopky Kilauey stéká láva. To se probudila Pele, mocná bohyně ohně a patronka havajských ostrovů. Lidmi byli ze zajetí vypuštěni démoni a mezi nimi kráčí Kamapua’a, velký kanec a bůh podsvětí. Kdo z nich ovládne Havajské ostrovy? Ve svém nitru je Havaj jiná, než jak ji známe. Je drsná, krásná a zároveň nebezpečná.

Číst článek dál | Diskuze (1) | Přístupů: 3505
Ostravský patriot stojící u zrodu webu Fantasya.cz Rozhovory
Ostravský patriot stojící u zrodu webu Fantasya.cz
rozhovor s Jiřím Popiolkem

4. listopadu 2011, Renata Heitelová
Jiřího Popiolka známe v současnosti jako uznávaného publicistu, redaktora časopisu Pevnost, redaktora nakladatelství Fantom Print a jeho webu Fantasya.cz (Fantasyi v letech 2006–2010 šéfoval). Dříve působil v časopise RAMAX a Magazínu F&SF. Jako jazykového korektora ho najdeme v tiráži bezpočtu fantasy a sci-fi knih. Jenže knižní svět není jediný, jímž se ubírají jeho kroky…

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 5516
Flashback Recenze
Flashback
Dan Simmons

4. října 2011, Kamila Vozáková
Román Flashback Dana Simmonse je neobvyklým ohlédnutím za mnohými vědeckofantas­tickými, hororovými či detektivními příběhy. Není pohledem do minulosti v tom pravém slova smyslu, naopak se dívá do nepříliš libé budoucnosti. Každá generace se bojí budoucnosti, kterou přinese dopad jejích činů. A jakou budoucnost můžeme předpokládat z toho, co vidíme teď kolem sebe?

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3049
Hvězdná pěchota Fantasya doporučuje
Hvězdná pěchota
Robert A. Heinlein

29. září 2011, Jiří Popiolek
Zemi napadla agresivní mimozemská rasa Brouků, válka ve vesmíru se nevyvíjí ani trochu dobře, úlovou myslí obdařený nepřítel je v podstatě nezničitelný – produkuje stále nové a nové vojáky a královny jsou ukryté hluboko v podzemních chodbách planet. Jedinou nadějí pro lidstvo je mravenčí práce těch, kteří stojí v první linii, bezejmenných hrdinů, pro něž je smrt kamarádů každodenní rutinou. Vojáků hvězdné pěchoty.

Číst článek dál | Diskuze (908) | Přístupů: 5066
Den trifidů Fantasya doporučuje
Den trifidů
John Wyndham

28. září 2011, Jiří Popiolek
Těžko bych našel knihu, která by pro můj vztah k fantastice měla klíčovější význam než právě Den trifidů. A zároveň bych stěží hledal žánrovou knihu, již jsem četl častěji (šestkrát?). Wyndhamův legendární román pro mě byl iniciačním textem, který mi před třiceti lety předestřel celý nový svět, a i když je mi jasné, že k němu nedokážu být nestranný, pořád si myslím, že je to setsakra dobré čtení.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 5709
Nepropadejte panice, s ručníkem jde všechno líp! Stopařův průvodce Galaxií Profily
Nepropadejte panice, s ručníkem jde všechno líp! Stopařův průvodce Galaxií
Douglas Adams

26. září 2011, Jiří Popiolek
Depresivní robot Marvin, který se všem hnusí, a nejvíc sám sobě; prezident Galaxie a podvodník Zafod Bíblbrox se dvěma hlavami a třema rukama; Vogoni, jejichž poezie svou mizernou kvalitou může přivodit i smrt; řidič kamionu Rob McKenna, jenž je Bohem deště; krávy, které se touží stát hlavním chodem na jídelním menu; nesmrtelný mimozemšťan s úkolem urazit všechny bytosti ve vesmíru, a to v abecedním pořadí…

Číst článek dál | Diskuze (125) | Přístupů: 9744
Alláhův hněv Recenze
Alláhův hněv
Leoš Kyša

23. září 2011, Jiří Popiolek
Pravověrné sci-fi je v luzích a hájích české fantastiky zhruba tolik jako hub po období dlouhotrvajícího sucha. Jedním z mála autorů, kteří drží prapor žánru nad vodou, je i Leoš Kyša. Román Alláhův hněv je volným pokračováním Poutníka z Mohameda a přináší čtenářům přitažlivý mix space opery, military a akčního béčkového čtiva, které se hláškami, cynismem a černým humorem blíží až k splatter punku.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 2518
Nadace Fantasya doporučuje
Nadace
Isaac Asimov

22. září 2011, Jiří Popiolek
Galaktická Říše je na první pohled v největším rozkvětu, pouze geniální matematik Hari Seldon tvrdí něco jiného – podle čistě matematických propočtů předpovídá věda nazvaná psychohistorie brzký pád a následných třicet tisíc let absolutní temnoty. Záchrana je jediná – na periferii Říše, planetě Terminus, vybudovat Nadaci, společenství vědců, díky jejichž činnosti se období zkázy významným způsobem zkrátí…

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3822
Flashback Recenze
Flashback
Politicky nekorektní budoucnost Dana Simmonse

22. srpna 2011, Jiří Popiolek
V roce 2032 soupeří o vliv nad Spojenými státy muslimové, Japonci a hispánci. Izrael už neexistuje. Atentáty a vraždy jsou na denním pořádku. Typičtí Američané – bílí i černí – sní o úžasné minulosti pod vlivem psychotropní drogy, která jim umožňuje znovu prožívat v reálném čase konkrétní vzpomínky. Jedinou baštou demokracie na kontinentu zůstává izolovaný stát Texas. Myslí to Simmons vůbec vážně?

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3749
Nejlépe chutná za studena Recenze
Nejlépe chutná za studena
Joe Abercombie

12. prosince 2010, Jiří Popiolek
Recept Joea Abercrombieho na čtivou a kvalitní knihu je v podstatě jednoduchý – vezme tisíckrát provařenou zápletku (aneb Dějiny pomsty od Hraběte Monte Christa po Kill Billa) a umístí ji do klasického fantasy světa. Aby si mohl trochu utahovat z typických klišé žánru, postaví vše na antihrdinech, pro které je slovo čest sprosté, a vše okoření všudypřítomným černým humorem a překvapeními, založenými na pravidle „nic není takové, jaké se na první pohled zdá“. A funguje to skvěle.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4304
Američtí bohové Recenze
Američtí bohové
Neil Gaiman

9. listopadu 2010, Jiří Popiolek
Každý člověk si své bohy, ve které bezmezně věří, nese s sebou, kamkoli jde. Amerika je země přistěhovalců z různých končin světa. Proto je také plná polozapomenutých a zapomenutých bohů, kteří dnes už jen živoří a protloukají se, jak se jenom dá. A Amerika zároveň začíná vzývat bohy nové. Bohy televize, moderních technologií a dalších výdobytků současnosti. Okamžik rozhodující bitvy, která má všechno staré definitivně smést, se blíží a staří bohové, aby přežili, musejí vrátit úder…

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4588
Nadace Recenze
Nadace
Isaac Asimov

5. srpna 2010, Jiří Popiolek
Galaktická Říše je na první pohled v největším rozkvětu, pouze geniální matematik Hari Seldon tvrdí něco jiného: podle čistě matematických propočtů předpovídá věda nazvaná psychohistorie brzký pád a následných třicet tisíc let absolutní temnoty. Záchrana je jediná – na periferii Říše, planetě Terminus, vybudovat Nadaci, společenství vědců, díky jejichž činnosti se období zkázy významným způsobem zkrátí…

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 2554
Hlubina na nebi Recenze
Hlubina na nebi
Vernor Vinge

16. dubna 2010, Jiří Popiolek
Vždy po dvě stě padesáti letech se hvězda lidmi nazvaná OnOff zničehonic rozzáří a pak čtyřicet let pozvolna vyhasíná. Na její oběžnici, planetě Arachně, přesto existuje život, civilizace tvorů podobných pavoukům. Podivné chování hvězdy přiláká hned dvě hvězdné flotily – obchodníků Qeng Ho a otrokářů Emergentů. Každá z nich má jiné cíle a jejich nevyhnutelný konflikt navždy nezvratně změní i život Pavouků.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 2911
Rychlost temnoty Recenze
Rychlost temnoty
Elizabeth Moonová

15. dubna 2010, Jiří Popiolek
Téma odlišnosti či výjimečnosti bylo v literatuře zpracováno mnohokrát. Nevybavuji si ale, že by někdo příběh vyprávěl z pohledu člověka postiženého autismem. Samozřejmě, otázky zde pokládané se neliší od podobně zaměřených děl a dominuje ta, zda má „normální“ člověk právo požadovat po „jiných“, aby se změnili a přizpůsobili. Rychlost temnoty je ale neopakovatelná právě ve způsobu, jakým na problém nahlíží.

Číst článek dál | Diskuze (1) | Přístupů: 3519
Neuromancer Recenze
Neuromancer
William Gibson

14. dubna 2010, Jiří Popiolek
Jsou knihy, které nedočtete. Pak jsou ty, které sice dočtete, ale celou dobu máte neodbytný pocit ztráty času. U mnoha dalších pokrčíte rameny a řeknete: Hm, dobrý… Pak je velká skupina těch, co se vám opravdu líbí, ale za půl roku už nevíte, o čem byly. No a pak jsou knihy, které vám vypálí mozek z hlavy. Rozšrotují vám ho na kaši tak, že se z toho ještě dlouho nemůžete vzpamatovat. Lapáte po dechu a víte, že nezapomenete. A přesně takový je Gibsonův Neuromancer. I po všech těch letech…

Číst článek dál | Diskuze (1) | Přístupů: 4446
Hyperion Recenze
Hyperion
Dan Simmons

9. dubna 2010, Jiří Popiolek
Anotace na zadních stranách obálek hovoří o mnoha knihách jako o meznících v žánru. Většinou tomu není radno věřit. Jednou z výjimek, které potvrzují pravidlo, je román amerického spisovatele Dana Simmonse Hyperion. I deset let poté, co jsem jej držel v ruce poprvé, se nemohu z jeho vlivu vymanit a při čtení dalších a dalších sci-fi knih nakonec vždycky začnu srovnávat právě s Hyperionem. A zatím se mi nestalo, že bych nějakou z nich považoval za lepší…

Číst článek dál | Diskuze (124) | Přístupů: 3687
Fantom Print získal od Blizzardů práva, nic nebrání vydání knih ze sérií Warcraft, WoW, Starcraft a Diablo Krátké zprávy
Fantom Print získal od Blizzardů práva, nic nebrání vydání knih ze sérií Warcraft, WoW, Starcraft a Diablo


15. března 2010, Jiří Popiolek
Několikaletý sysifovský boj nakonec nebyl až tak marný a nakladatelství Fantom Print od Blizzardů získalo práva na vydání románů ze světa počítačových her Warcraft, WoW, Starcraft a Diablo. Ne všechno je sice ideální (i přes několikanásobnou urgenci ještě nedorazily podklady k některým knihám), přesto se fanoušci těchto titulů mohou v nejbližších měsících těšit hned na dva romány (a pak pravidelně na další, jak je bude stačit dvorní překladatel W, WoW a D, Jan Netolička, odevzdávat). Zatímco na knize Arthas: Rise of the Lich King ze světa WoW, kterou napsala Christie Golden, se zatím pracuje, jiný autorčin titul, Zrod Hordy, už je těsně před vydáním a měl by se na pultech knihkupectví objevit do konce měsíce. Orkské klany kdysi dávno žily v idylickém světě nazývaném Draenor v relativním míru se svými záhadnými sousedy – draenei. Velitelé Plamenné legie však měli s oběma nic netušícími rasami jiné plány. Démonický pán Kil´jaeden rozehrál temnou partii s cílem nejen vyhladit všechny draenei, ale zároveň s úmyslem spojit všechny orkské klany v jedinou nezastavitelnou sílu poháněnou nenávistí a touhou po zkáze.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 2800
Americkej sen Minirecenze
Americkej sen
Warren Ellis

2. března 2010, Jiří Popiolek
Warren Ellis proslul především jako komiksový scenárista (Wolverine, Transmetropoli­tan), román Americkej sen tvoří v jeho tvorbě jednu z mála čistě beletristických výjimek. Hlavním hrdinou je detektiv „marlowovského“ střihu Michael McGill, kterého z absolutního dna vytáhne finančně nadmíru zajímavá vládní zakázka – má nalézt magickou první ústavu, kterou kdysi Richard Nixon zapomněl v nevěstinci.

Číst článek dál | Diskuze (1) | Přístupů: 3873
Drood Recenze
Drood
Dan Simmons

15. února 2010, Jiří Popiolek
V polovině roku 1865 vlak, v němž cestuje známý spisovatel Charles Dickens, vykolejí a částečně se zřítí do propasti. Dickens jakoby zázrakem přežije. Při zachraňování zraněných se však ocitne tváří v tvář podivné děsivé bytosti jménem Drood, která jej začne nenávratně stahovat do temnoty a zásadním způsobem změní i jeho charakter. Jenže – existuje vůbec Drood? A po čem ve skutečnosti pátrá soukromý detektiv Field, jenž je tajemnou bytostí posedlý a zdánlivě ví o každém kroku hlavních hrdinů…?

Číst článek dál | Diskuze (1) | Přístupů: 3840