Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Červnová Pevnost slibuje pořádný nářez epické fantasy ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Červnová Pevnost slibuje pořádný nářez epické fantasy, Pevnost 6/2014

pevnost-6-2014

Čtvrtá série Hry o trůny se nezadržitelně blíží ke svému konci a redakce největšího tuzemského časopisu o fantastice tenhle fantasy oříšek konečně rozlouskla po tom, co to čtenářům několik měsíců slibovala. A dojde i na řadu dalších draků a epických fantasy.

Zatímco fanoušci knižní Písně ledu a ohně už dávno vědí, jak to dopadne s Tyrionem a jeho soudem, diváci seriálové Hry o trůny si zatím můžou nanejvýš hryzat nehty. Černobílo-červená obálka červnové Pevnosti s aktuálně nejslavnějším trpaslíkem celého světa je tak asi moc neuklidní.

Vnitřek Pevnosti by ale mohl. Daniel Storch se velkému fenoménu současnosti věnuje na šesti stranách hlavního tématu a přichází s mnoha zajímavostmi. Třeba konečně přinese trochu světla do scény s podivným obětováním dětí Jiným, která se objevila v seriálu, ale ne v knihách. Jako bonus redakce přináší rozhovor s představitelem Jaimeho Lannistera, který tvrdí, že „Být Lannisterem neznamená být padouch“.

steven-erikson-mesicni-zahrady
Na Hru o trůny se v červnovém čísle váže mnoho dalších rubrik. Zatímco v Literatuře se představí TOP10 velkých fantasy ság, kterými se dá zkrátit čekání na Vichry zimy, a Geekzona představí 5 natáčecích lokací ze seriálu, které byste měli stůj co stůj navštívit, Historie bude tentokrát kráčet ve stopách Targaryenů. Hádáte správně, Míla Linc se oblékl do železa a jako chrabrý rytíř vyrazil na lov draků. Představí řadu jejich variant od evropských přes americké a asijské, a když už v tom bude, vzpomene i na to, jak se drakobijcům, respektive rytířům, daří v Česku a v současnosti. Možná už nejezdí na draka, na železné bitvy ale pořád.

A když už jsme u těch draků… Věděli jste, že do kin konečně přichází pokračování miloučkého, ale zároveň dost epického animáku Jak vycvičit draka? Více se o něm dozvíte v pevnostním preview, které Martin Kužel navíc doplnil i výčtem TOP10 fantastických poletuch. Nechybí tu Bezzubka, Šmak ani šťastný drak Falco.

Procházka Jiří W.: Druhý krok nikam
Jiří W. Procházka odsouzen ke ztrátě rozměru

Nejen fantasy je ovšem živ současný čtenář Pevnosti, a tak se redakce rozhodla vyvážit žánrové váhy dvěma sci-fi povídkami. Zatímco Velký test od Leoše Kyši je jenom krátká – byť velmi zábavná – hříčka, delší text Jiřího W. Procházky je pecka, jak se patří.

Jeho hlavní hrdina Michal žije v dystopickém světě, který se vzdáleně podobá nejen Orwellovu 1984, ale i socialistickému Československu. Hlavní sci-fi prvek pak je jednoduchý, avšak takřka geniální – Michala odsoudili k tomu, aby zbytek života strávil ve 2D jako živá malba na zdech svého obýváku. Děsivé, že?

Autor se nebojí hrdiny házet do tvrdých životních situací a sleduje, jak se Michal, jeho žena, děti i tchýně vyrovnávají s tím, že mají doma „placáka“. A když si manželka najde nového chlapa (pár čar na zdi nevydělá pořádné peníze ani nedokáže nic v posteli), Michal to musí útrpně snášet. Svižný příběh lidského dramatu Jiřího W. Procházky je hutný, těžce reálný a přitom kvůli fundamentálnímu sci-fi prvku jaksi absurdní. Prostě povídka, kterou si stojí za to přečíst.

Kotleta František: Perunova krev 2
Osol to maso

A co dalšího se událo letos v pozdním jaře? František Kotleta se pomalu chýlí k závěru své Literární nalejvárny a tentokrát čtenářům prozradí, čím topí v zimě hlava nakladatelství Brokilon, Robert Pilch. SPOILER ALERT, jsou to špatné rukopisy začínajících autorů, KONEC SPOILERU. A protože fantomovému spisovateli také v dubnu vyšla nová kniha, vypravila redakce jednoho ze svých členů i do Bruntálu, aby s řezníkem pořídil rozhovor. „Po sedmé vodce je každá holka bohyně,“ prozradil své životní moudro Kotleta. Navíc redakce dala dohromady i srovnání obou Kotletových sérií, Perunovy krve i Bratrstva krve.

Nechybí ovšem ani klasické rubriky – filmem měsíce se stal nový science fiction snímek Na hraně zítřka a pro japonsky naladěné fajnšmekry zase Michal Tesáček vychvaluje poslední film Hajaa Mijazakiho, Zvedá se vítr alias Kaze tachinu, který se v Česku promítal na třeboňském festivalu Anifilm. Knihou měsíce se zase stala sci-fi Neala Ashera Hraniční válka a v retrorecenzi se Jiří Popiolek podívá na neprávem opomíjenou young adult sérii Klíče od království spisovatele Gartha Nixe.

Víc nabušená už červnová Pevnost být nemohla – Hra o trůny, spousta draků, rytíři, fantasy ságy, výborné sci-fi povídky… Chybí tomu vůbec něco? Těžko. Tak vzhůru na stánky!

Vilma Kadlečková: Mycelium 3 - Pád do temnot

Dále v čísle 6/2014

  • Preview na film Zloba: Královna černé magie
  • Mycelium Vilmy Kadlečkové potřetí v knihkupectvích
  • Nový dystopický sci-fi román Silo
  • The Elder Scrolls Online jsou jedno velké masivně rozpačité dobrodružství
  • 5 důvodů, proč si nenechat ujít Festival fantazie
  • S Pevností Plus manga příloha Bleach: The Death and The Strawberry
27. května 2014, Jan Nohovec

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).