Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.
Stříbrné prameny Recenze
Stříbrné prameny
R. A. Salvatore

3. května 2007, Lukáš Knetig
Snad každý si kdesi v koutku duše hýčká nějaký ten sen s velkým S a doufá, že se mu ho jednoho dne podaří naplnit. Pro trpaslíka Bruenora Válečné kladivo z Planiny ledového větru je takovým životním snem znovunalezení bájné Mitrilové síně, z níž musel jeho klan uprchnout, když on sám byl ještě malý. Když se mu po vyhrané bitvě s armádou Akara Kessela podaří úskokem vylákat na temném elfovi Drizztovi Do´Urdenovi slib, že ho doprovodí, nic už mu v cestě nemůže zabránit.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 5238
Sen Ockerwee Recenze
Sen Ockerwee
George R. R. Martin

2. května 2007, Martin Fajkus
George R. R. Martin patří ke spisovatelům, kteří se nikdy nenechali spoutat okovy některého ze žánru nadlouho. Na to je jeho fantazie příliš bohatá a on sám příliš zvídavý. Už mnohokrát dokázal, že umí stejně dobře napsat čisté sci-fi, klasickou fantasy i horor až po okraj naplněný hrůzou. Ve své bibliografii má skvěle vypointované krátké povídky, ale jde mu i psaní rozsáhlých cyklů, což dokazuje i stále se rozrůstající Píseň ledu a ohně.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 7713
Moon is a Harsh Mistress Recenze
Moon is a Harsh Mistress
neboli bible svobodomyslných

30. dubna 2007, E. Kocourek
Měsíc je přísná učitelka. Kdo přežil její drsné vyučovací metody… Tak spojením těchle dvou vět vznikl ten slavný název knihy. A jak uděláte z učitelky milenku? Na pomezí angličtiny a češtiny snadno. „Schoolmistress“ je ta osoba vládnoucí ve škole, a „mistress“ je ta, která s vámi půjde do postele. Nebo ta, která vám vynadá a pošle vás vynést smetí. Jak je zvykem, původní anglický název je naládován dvoj a vícesmysly, zatímco český překlad si z nich musí vybrat jen jeden. A je zrovna tenhle ten pravý? Kdo ví?

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 5926
Fialky pro královnu Recenze
Fialky pro královnu
Jaroslav Velinský

26. dubna 2007, Jiří Popiolek
Návrat Jaroslava Velinského k novináři Christymu Bigsovi z kolonizované Antarktidy druhé poloviny jednadvacátého století je pro českou fantastiku jedna z nejpříjemnějších zpráv posledních let. Fialky pro královnu, které se objevily dvanáct let po souhrnném vydání prvních tří příběhů této série v knize Kontinent neomezených možností, navíc kvalitativně nikterak za svými staršími sourozenci nezaostávají, ba spíš naopak. Výsledkem je tak počin, který lze směle označit za jednu z nejkvalitnějších českých sci-fi posledního desetiletí.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 6025
Pavoučí měsíc Recenze
Pavoučí měsíc
Richard A. Knaak

25. dubna 2007, Jakub Malchárek
Pavoučí měsíc Richarda A. Knaaka je nepřímé pokračování knihy Království stínu, tudíž hlavním hrdinou dobrodružství je nekromancer Zayl a lebka Humbart, které dal „život“. Zayl je podivnými silami přitahován do země Westmarch, která se rozkládá na západě světa Svatyně, tudíž na opačném konci, než je jeho domov, džungle Kedžistánu. Zayla požádá o pomoc místní šlechtična Salene, která si potřebuje promluvit se svým mrtvým manželem.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 7138
Předivo času Recenze
Předivo času
Clifford D. Simak

24. dubna 2007, Tunelář
Poslední dosud u nás vydaná kniha Clifforda Donalda Simaka Předivo času je jeho zřejmě nejúspěšnější tzv. časovkou, čili příběhem o cestování v čase. Již několikrát tento motiv použil, ovšem některé dřívější nepříliš kvalitní překlady (například u románu Čas je ta nejjednodušší věc) mnoho čtenářů natolik zmátly, že se na tohoto špičkového autora u nás jaksi pozapomnělo.

Číst článek dál | Diskuze (3) | Přístupů: 5097
Hranice Řádu Recenze
Hranice Řádu
Neal Asher

23. dubna 2007, Miroslav Žamboch
Hranice Řádu jsou třetím románem Neala Ashera, který u nás se sympaticky krátkým odstupem od svých předchůdců vychází. První byl román Stahovač patřící do série Spatterjay a pak následovaly dva romány ze série Ian Cormac, tedy V pavučině a Hranice Řádu. Všechny zmíněné knihy vyšly díky nakladatelství Polaris. Je vhodné zmínit, že knihy Stahovač a V pavučině vyšly česky v opačném pořadí než v originále.

Číst článek dál | Diskuze (1) | Přístupů: 5543
Hranice Řádu Recenze
Hranice Řádu
Neal Asher

23. dubna 2007, Piter
Již jsme četli příběh o šíleném vědci pohlceném svými vynálezy, již mnohokrát osvobozovali statní hrdinové říši od brutálních diktátorů, již mnohokrát neduživý chlapec přišel k síle a krasavici (jako slepý k houslím), již mnohokrát se ve vesmíru střetly gigantické kosmické lodi a o množství příběhů s draky raději ani mluvit nebudu. Neal Asher to všechno spojil v hard SF stylu a mnohým tradičním postavám přidělil neobvyklé role.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4786
Plástev jedu Recenze
Plástev jedu
Josef Pecinovský

19. dubna 2007, Jiří Popiolek
Svět budoucnosti je zde proměněn v obrovitý mnohapatrový úl, v němž je většina lidí degradována na úroveň obyčejných trubců a dělnic, vykonávajících jediný, předem zadaný úkol. Jejich inteligence je uměle snížena na minimum, veškeré touhy potlačeny na občasné regulované „připuštění“ samce k samici. Všemu v nejvyšších patrech vládne relativně malá skupina Vyvolených, žijících v blahobytu, vedená triumvirátem nejvyšších členů Rady plástve, podporovaným umělou inteligencí, Mocným Durhamem.

Číst článek dál | Diskuze (15) | Přístupů: 6227
Říjnová země Recenze
Říjnová země
Ray Bradbury

19. dubna 2007, Otomar Dvořák
Je jisté, že tahle bizarní procházka Bradburyho Říjnovou zemí ve vás zanechá stejně znepokojivý pocit, jakým působil na prosté vesničany onen záhadný tvor v láhvi z povídky *Skleněná nádoba*…

Číst článek dál | Diskuze (308) | Přístupů: 5711
Cimmeřanův hněv Recenze
Cimmeřanův hněv
Loren L. Coleman

18. dubna 2007, Martin Fajkus
Před několika lety se v americké Conan Properties International, která vlastní práva na postavu Conana Cimmeřana, rozhodli podpořit zájem o svět a dobu, v němž se jeho dobrodružství odehrávají. Zrodil se tak ambiciózní projekt, který si dal za úkol zaplnit hyborský svět dalšími příběhy bez toho, aby se v nich musel sám slavný hrdina angažovat. S touto ideou tedy oslovili několik spisovatelů a výsledkem této spolupráce jsou tzv. conanovské pastiše, do jejichž psaní se mimochodem zapojila i taková jména jako Richard A. Knaak či Harry Turtledove.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4535
Goblin Recenze
Goblin
Jim C. Hines

17. dubna 2007, Marek Hrubý
Jedná se o hrdinskou fantasy s prvky specifického humoru, který je podobný stylu Gordona R. Dicksona, jemuž kdysi v češtině vyšel román Drak a Jiří, nebo Pierse Anthonyho (Chameleón a zaklínadlo). S jedním malým, avšak podstatným rozdílem. Hinesův Goblin vás bude bavit mnohem, mnohem více.

Číst článek dál | Diskuze (12) | Přístupů: 5338
Abbey Road Recenze
Abbey Road
Josef Pecinovský

17. dubna 2007, Jiří Popiolek
Nakladatelství Triton pokračuje i nadále ve velice chvályhodném mapování pro současnou generaci čtenářů polozapomenutých, ale ve své době klíčových děl české fantastiky. Povídková sbírka Abbey Road Josefa Pecinovského sice nebyla zařazena do stejné edice jako třeba Kmínkova Utopie, nejlepší verze, ale i tak je na první pohled patrné, jak mnoho mají obě knihy společného.

Číst článek dál | Diskuze (14) | Přístupů: 5476
Železný řetěz Recenze
Železný řetěz
Steve Cockayne

13. dubna 2007, Martin Fajkus
Železný řetěz je druhou knihou netradiční fantasy trilogie britského spisovatele Steve Cockayna Legendy o Zemi, o jehož první části, Tuláci a ostrované, jsme na Fantasyi psali včera. Autor zde dále rozvíjí osudy většiny postav, které se představily v prvním dílu.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3481
Tuláci a ostrované Recenze
Tuláci a ostrované
Steve Cockayne

12. dubna 2007, Martin Fajkus
Nakladatelství Triton se většinou zaměřuje na klasickou fantasy či příbuzné subžánry. Neváhá však ani zariskovat a přijít s něčím novým a odlišným. Přesně tak by se dal charakterizovat i cyklus britského spisovatele Steve Cockayna Legendy o Zemi, jehož první díl Tuláci a ostrované se loni dostal do rukou českého čtenáře.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3612
neoAddix Recenze
neoAddix
Jon Courtenay Grimwood

10. dubna 2007, Miroslav Žamboch
Kniha neoAddix patří do laserovské edice Moderní díla sci-fi řízené Martinem Šustem a zadní stránka obálky nám prozradí, že jde o moderní kyberpunk. Tomu odpovídá i klasicky kyberpunková ilustrace zahraničního autora Stephana Martiniereho dokonale ladící s obsahem.

Číst článek dál | Diskuze (202) | Přístupů: 5565
Sága o Wannovi, synu Orlygově Recenze
Sága o Wannovi, synu Orlygově
Adam Andres

8. dubna 2007, Rajko Ćosić
Další počin historičky Veroniky Válkové, skrývající se pod pseudonymem Adam Andres, se jmenuje Sága o Wannovi, synu Orlygově. Děj nás zavede znovu do země Ellád, kterou již mnozí čtenáři znají třeba z knih o Halldorovi z Mortaluny nebo z Wetemay.

Číst článek dál | Diskuze (21) | Přístupů: 4307
Zabíječ orků Recenze
Zabíječ orků
Nathan Long

6. dubna 2007, Martin Fajkus
Uplynulo už více než osmnáct let, co se v povídce Geheimnisnacht poprvé na scéně objevil nerudný trpasličí trolobijce Gotrek provázený poněkud zhýčkaným mladým mužem – Felixem Jaegerem. Oba tito hrdinové jsou v myslích čtenářů spojení se jménem jejich duchovního otce, skotského spisovatele Williama Kinga. Ten jejich dobrodružstvím věnoval sedm knih (a jednu povídku navíc), a zejména jeho zásluhou se z těchto světoběžníků a dobrodruhů staly opravdové celebrity ve světě Warhammeru, což dokazuje množství fanoušků i prodejnost knih.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 6608
Čas rytířů Recenze
Čas rytířů
Zdeněk Žemlička

5. dubna 2007, Marek Hrubý
Zdeněk Žemlička u nás není tak úplně neznámý autor. Jeho povídky vycházely už od roku 1998 v časopisech Ikarie, Dech draka a Pevnost a tři z nich byly nominovány na cenu O nejlepší fantasy. Autor se pak velmi dobře uvedl knihou Vlčice vydanou jako úvodní svazek edice Pevnost v roce 2005.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 5000
Případy hejtmana Ambrože Recenze
Případy hejtmana Ambrože
Ondřej S. Nečas

4. dubna 2007, Martin Fajkus
Doba je pro začínající domácí autory více než příznivá. Spousta vydavatelství si už uvědomila potenciál, který se v nich může skrývat, a rozhodně si nechtějí nechat ujít šanci objevit nějakého dalšího Kulhánka či Žambocha. Snad nejdéle tento trend razí Klub Julese Vernea Egona Čiernyho, který už mnohokrát dokázal, že se nebojí zariskovat a s železnou pravidelností představuje nové tváře české fantastiky. Zatím posledním z řady těch, kteří u Egona dostali šanci, je Ondřej S. Nečas a jeho Případy hejtmana Ambrože.

Číst článek dál | Diskuze (5) | Přístupů: 5329
Plameny hvězd Recenze
Plameny hvězd
Martin Šust (ed.)

3. dubna 2007, Miroslav Žamboch
Antologie Plameny hvězd je druhým titulem v laserovské edici New space opera, kterou řídí Martin Šust. Zhruba pětisetstránkovou, na pohled velmi sympatickou knihu zaplnil sedmi povídkami, v několika případech spíše novelami, medailónky autorů, svým průvodním slovem – a překvapivě předmluvou z pera jednoho z nejpovolanějších, Alastaira Reynoldse.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 8976
Ílion Recenze
Ílion
Dan Simmons

2. dubna 2007, Andrej Takáč
Poutavé Homérovo dílo uchvacuje i po tisíciletích mnohé čtenáře a evidentně i spisovatelské následovníky. Dan Simmons se v tomto případě chopil pouze námětu, jenž přetváří do vzrušující podoby, která vás donutí neopustit knihu ještě dobrých deset minut po dočtení poslední stránky.

Číst článek dál | Diskuze (117) | Přístupů: 7118
Řeč kamenů Recenze
Řeč kamenů
Robert Carter

30. března 2007, Martin Fajkus
Legenda o králi Artušovi patří dodnes mezi oblíbené zdroje inspirace anglo-amerických autorů fantasy. A není se čemu divit. Příběh o mladíkovi, který jednoho dne vytáhl meč z kamene, stal se králem a vybudoval slavný Kamelot, a o jeho čaroději Merlinovi už stovky let okouzluje lidi bez rozdílu věku a stal se i jakýmsi archetypem hrdinské fantasy. Ani v moderním věku přitom neztrácí nic na své přitažlivosti a láká renomované i začínající autory k novému zpracování.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 5710
Krotitelka dráčků Recenze
Krotitelka dráčků
Ann Downerová

28. března 2007, Martin Fajkus
Svět zachvátila vlna „dráčkománie“. O dráčcích se píší knihy, natáčejí se o nich filmy, v hračkářstvích mají spousty jejich figurek a karetní hra Čarodějové a dráčci jde na dračku. Snad každé dítě sbírá nádherně ilustrované karty a v koutku duše sní o tom, že má svého malého dráčka, takovou tu křídlatou ještěrku, co umí létat, plivat oheň a spousty dalších kousků. Ani malá Teodora není výjimkou. Netuší, jak brzo se jí přání splní.

Číst článek dál | Diskuze (9) | Přístupů: 5308
Malér Eyrová Recenze
Malér Eyrová
Jasper Fforde

27. března 2007, Luboš Vachl
Zdá se vám, že zájem o literaturu trestuhodně upadá? Pořádáte literární besedy a násilím na ulicích vnucujete knihy pologramotným postpubescentům? Pakliže ano, mám pro vás ráj – svět, v němž se literatura stala hlavním předmětem zájmu všech společenských vrstev. Svět, jehož ulice jsou zaplaveny kartičkami s obrázky románových postav, kde si bezdomovci na chodnících přivydělávají citováním Shakespearových dramat a v matrikách byste našli tisíce Miltonů a Byronů. Vítejte v Anglii, jak ji vidí Jasper Fforde.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 5445
Zrádce krve Recenze
Zrádce krve
Barb a J. C. Hendee

26. března 2007, Lukáš Knetig
Spisovatelská a manželská dvojice Barb & J. C. Hendeeových v několika posledních letech pravidelně zásobuje pulty amerických knihkupectví vždy jednou knihou upírského cyklu Vznešení mrtví ročně. S téměř stejnou pravidelností, ovšem opět s roční pauzou, se pak tato kniha objeví díky vydavatelství FANTOM Print i u nás. Zrádce krve je tak už čtvrtým pokračováním příběhu lovkyně upírů Magiery a elfského míšence Leesila, které má možnost český čtenář číst.

Číst článek dál | Diskuze (5) | Přístupů: 6004
Stíny moře

Recenze
Stíny moře
Lucie Lukačovičová, Jakub Weberschinke (ed.)

23. března 2007, Petra Neomillnerová
Hned úvodem všechny upozorním, že jde o sborník vítězných povídek ze soutěže O loutnu barda Marigolda a že tedy editoři neměli zcela volnou ruku. Bohužel, po zkonzumování útlé knížečky jsem na pochybách, jestli editoři zvolili nejšťastnější formu. Povídky se totiž zřejmě dostaly na světlo boží tak, jak je autoři poslali do soutěže, většina dílek by však péči redakce a dobrou korekturu potřebovala jako sůl.

Číst článek dál | Diskuze (15) | Přístupů: 5799
Imzadi II, Trojúhelník Recenze
Imzadi II, Trojúhelník
Peter David

22. března 2007, Zdena Štouračová
Nepatřím k těm, kteří netrpělivě čekají na jakýkoli další svazek označený magickým nápisem STAR TREK a zahrnout mě mezi trekkies by se odvážil jen málokdo, ale kdysi dávno jsem s nadšením na tehdy ještě černobílém televizním přijímači sledovala rakouskou televizí vysílaný původní seriál. Později jsem si to zopakovala již v barvě a v češtině a ani Nová generace mě neminula bez povšimnutí.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 5534
Zajatec rohaté přilby Recenze
Zajatec rohaté přilby
James Silke

21. března 2007, Jakub Malchárek
Znalce možná trkne do očí český překlad názvu anglického originálu této devatenáct let staré knihy. Správně by v něm mělo být zmíněno jméno Franka Frazetty, který pro celou tetralogii Posel smrti nakreslil obálky. Nicméně, jak si můžete přečíst v předmluvě, autorská práva na Zajatce rohaté přilby sice obsahovala také Frazettovy kresby, které jsou mimochodem vynikající, ale později se ukázalo, že agentura je někam založila a jaksi si nemůže vzpomenout kam.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 5224
Meče v mlze Recenze
Meče v mlze
Fritz Leiber

21. března 2007, Martin Fajkus
Meče v mlze jsou už třetí porcí příběhů nejslavnější dvojice lankhmarských dobrodruhů – severského barbara Fafhrda a jeho jižanského přítele Šedého Myšilova. A nutno říci, že je to porce více než vrchovatá. Oba přátelé jsou opět ve skvělé formě a připravení vydat se vstříc dalším dobrodružstvím. Vydejme se tedy na cestu s nimi!

Číst článek dál | Diskuze (135) | Přístupů: 4681