Stvořitel Duchů, Dan Abnett
Temně gotický svět Warhammeru 40 000 se neustále vyvíjí, mění, rozšiřuje a přetváří. Každý spisovatel, který do něj vstoupí vlastním příběhem, tu zanechá svůj otisk. Jen na něm samotném pak záleží, jestli to bude jen mělká šlápota, nebo pěkně hluboká stopa, která bude dlouho viditelná. Pokud ovšem dotyčný psát opravdu umí, má ten správný nápad a nezbytnou dávku štěstí, pak vytvoří něco, z čeho se postupně stane kultovní záležitost. Něco jako Gauntovi duchové Dana Abnetta.
Gauntovi duchové – jednotka poněkud zvláštní i na poměry Císařské gardy. Stejně jako její velitel, komisař plukovník Gaunt. Nebývá totiž zvykem, aby císařští komisaři veleli bojovým jednotkám, stejně jako to, aby k nim tak přilnuli. Možná je to tím, že Gaunt stál u zrodu Duchů na nyní už neexistující planetě Tanith. A bylo to právě jeho rozhodnutí, které tyto muže zachránilo, ale zároveň je i téměř zničilo. Stali se totiž přesně tím, co hlásá jejich název – První a jediní. V tomto pojmenování se odráží veškerá hrdost i strašlivá osamělost mužů, kteří se už nemají kam vrátit.
S Prvními a jedinými se čeští čtenáři poprvé setkali ve stejnojmenném románu pojednávajícím o tažení císařských vojsk Sabbatinými světy. Uprostřed těch nejkrvavějších bojů se ocitla i jednotka komisaře Gaunta a přes všechny překážky a intriky nepřátel i císařských velitelů si vedla více než dobře. Na knihu nyní navazuje druhý román série Gauntovi duchové – Stvořitel Duchů. Autor v něm pozoruje další postup Duchů na Sabbatiných světech, ale zároveň se prostřednictvím vzpomínek a prostřihů vrací až do doby, kdy tato jednotka vznikla. Krok za krokem pak sleduje bojovou cestu Prvních a jediných.
V tomto románu se ukazuje poměrně značný autorův posun v celkovém vnímání Duchů. V Prvních a jediných jednotku sice představil jako kompaktní těleso se značnými bojovými zkušenostmi, ovšem bral ji spíše jako jakési kulisy, na jejichž pozadí se odehrával příběh hlavní postavy. Tou byl samozřejmě komisař Gaunt, a Abnett se zaměřil na zásadní momenty, které formovaly jeho život i vojenskou kariéru. Tyto scény pak prostřihával reálně probíhajícími akcemi Duchů, přičemž i zde vyniká postava velitele a ostatní tvoří spíše jen partu nahrávačů.
Záhy si ale autor uvědomil potenciál, který se v Duších skrývá, a rozhodl se ho tedy využít v pokračování. Zde už svou pozornost rovnoměrně dělí mezi Gaunta a samotné Duchy. Nezaměřuje se přitom už na jednotku jako anonymní celek, ale vybírá si jednotlivce. Tím, že vizi jednolitého kolektivu obětoval ve prospěch individuality, dosáhl Abnett nejen mnohem větší věrohodnosti příběhu, ale zároveň si tak vybudoval široké spektrum silných figur, které mohou na scéně Gauntovi konkurovat. Ať už se jedná o plukovníka Corbeka, majora Rawneho či vojáky jako šílený Larkin či seržant Mkoll, každý z nichž se Gauntovi přinejmenším vyrovná svou realističností a propracovaností. Už to tedy není žádné one man show, ale dynamický příběh plný živých postav. Kvalita knihy tím samozřejmě poskočila o stupínek nahoru.
Abnett zdařile využívá i možnosti, které mu nabízí motiv prvotního konfliktu mezi Gauntem a právě vznikající jednotkou na planetě Tanith. V jeho podání se z této události stává jeden ze zásadních momentů, který formuje rozporuplný vztah mezi Duchy a jejich velitelem. Aby ho ještě více zdůraznil, neváhá se vrátit zpět do minulosti a celou scénu přehrát čtenáři v úplnosti. Tento motiv se pak dále prolíná celou knihou coby hnisající vřed, který praskne až ve finále. Jednotlivé válečné operace, kterých se Duchové účastní, pak kopírují změny ve vnímání Duchů, stejně jako ilustrují nelítostnou brutalitu války. Zabij, nebo budeš zabit!
Tahle kniha má všechno, co si jen fanoušek Warhammeru 40 000 může přát. Je to rychlá akční „řežba“ plná hrdinských činů, ale i smrtelných skřeků, kde boltery a laserové pušky nemají čas vychladnout a rotomeče se tupí na brněních a vnitřnostech vojáků Chaosu. Ovšem na rozdíl od některých jiných příběhů má „řežba“ ve Stvořiteli Duchů svůj smysl a není to jen pouhé bezúčelné zabíjení pro zabíjení bez naděje a bez konce. Protože i přesto, že Duchové z Tanithu ztratili svůj domov, neztratili svoji lidskost.
- Dan Abnett: Stvořitel Duchů
- vydal: Polaris, Frenštát p. Radhoštěm 2007
- překlad: Martin Novák
- obálka: Adrian Smith
- 359 stran / 239 Kč