Květinová zkouška, Jay Lake
Květinová zkouška Jay Lake Piter
Román Květinová zkouška mi přesně zapadá do kategorie New Weird – je opravdu podivný. Co si představíte, když nahodím několik témat: bohové, trpaslíci, magie, dobývání města, palácové intriky. Mně by se pod takovým popisem vybavilo něco blízkého klasické fantasy ve stylu Pána prstenů, ale nemohl bych se mýlit více. Nechť vás nemýlí ani název – Květinová zkouška zní sice poeticky, ale kniha je místy až brutální.
Do jisté míry jde skutečně o fantasy, ale velmi podivnou fantasy. Hned zpočátku autor čtenáře hodí rovnýma nohama do světa obřího „Nehynoucího města“, které je ovšem toho času na pokraji zkázy. Město je konglomerátem všeho, co si dokážete představit pod pojmem dekadentní velkoměsto: Jsou tu lidé a trpaslíci, ale trpaslíci jsou jen úmyslně zdeformovanými lidmi. Jsou tu bohové a magie v podobě záhadných monster, ale zároveň fabriky, parovody a pro movité i elyktřina (to není překlep). Dojde i na zmíněné dobývání města, ale ani tady nečekejte tradiční průběh – ani zdaleka tradiční.
A pak jsou tu naši hrdinové: faktor (něco mezi obchodníkem, dopravcem a správcem skladu), floutek a trpaslík. Opět se nemylte, je to sice nesourodá trojice, která svádí k úsměvu, ale mnoho úsměvného v knize nenajdete.
Faktor Jásón vede spokojený život mezi správou skladu a prací pro svého duchovního mistra – městského radního – až do chvíle, kdy radní zmizí. Jeho nadpřirozené zmizení, ve chvíli, kdy se blíží cizí vojska, není zrovna vhodně načasované a všechno padá na hlavu ubohého faktora. Jak nalézt svého mistra a zachránit město?
Floutek Imago se živí podvody, zneužívá mezery v zákonech ke svému obohacení a sní o bývalé slávě své šlechtické rodiny, se kterou se čtenáři mohli setkat již v autorově kratším dílku „Láhve duší“. Tentokrát to ovšem přehnal se soudními podvody i dluhy a začíná jít o krk. Jak má zachránit svou hlavu i své milované město?
Trpaslík Bijaz je tradicionalistický zástupce stejně orientovaných soukmenovců, trpaslíků. Kromě nich jsou však ve městě i rebelští trpaslíci, kteří tradice zavrhují a bojují o práva trpaslíků, která jim městská rada stále více oklešťuje. Hned zpočátku jeho příběh začíná sérií smolných příhod, ale statistika říká, že součet smůly a štěstí musí být na konci vždy nulový. Podaří se Bijazovi zachránit své pobratimy i město?
Hrdinové jsou výborně psychologicky prokresleni a zdají se být z masa a kostí. Dokonce i u vedlejších postav jsou uvěřitelné pohnutky jejich chování.
Celý svět i hrdinové jsou průsečíky starobylých tradic i moderní vědy. Příběh začíná lehce a hravě, ale postupem děje se spolu s hrdiny propadá do deprese a dekadence, autor se nevyhýbá ani sexuálním perverznostem. Z paláců mezi spodinu společnosti, z výšin městských věží až na dno řeky, do kanalizace i prastarých kobek hluboko pod městem. Příčiny i následky jsou celou dobu skryty v mlze: Přivolávají nájezdníci magické útoky, nebo jsou magickými útoky sami přitahováni? Mají procesí útoky zastavit, nebo přivolat?
Mimo temnoty a dekadence autorův svět působí ještě klaustrofobicky – zdá se, že neexistuje nic kromě města a většina obyvatel ani nepřemýšlí nad tím, že by před hrozbami prchla. S okolními zeměmi se sice obchoduje a výměna lidí funguje, ale hrdinové mají pouze snahu o záchranu města, kde jejich rodiny žijí odnepaměti.
Děj je dobře gradován, ale autor zabředl do nešvaru mnoha děl ve stylu New Weird – podřizuje příběh slovíčkaření a dusí ho pod nánosem zbytečných slov a odboček. Kniha je doslova ohňostrojem nápadů, ale ten je spíše zavádějící než osvěžující. Proškrtání by knize jistě neuškodilo.
Celkově považuji knihu za velmi dobrou, ale rozhodně se nebude líbit každému. Příznivce přímočaré akce a hrdinů se zbraněmi po ruce předem varuji, že toto není jejich šálek kávy. Kdo se nebojí složitější konstrukce příběhu, připomínající obří puzzle, ten nad knihou zajásá.
- Jay Lake: Květinová zkouška
- vydal: Laser- books, Plzeň 2007
- přeložil: Milan Žáček
- obálka: Edward Miller
- 304 stran / 259 Kč