Rhiannonův meč, Leigh Brackettová
Leigh Brackettová byla pro českého čtenáře dosud něco jako tajemná legenda. Před tímhle souborem u nás vyšla pouze jedna krátká povídka a o autorce se tradovalo, že šlo o talentovanou spisovatelku, která dokázala i tak pusté planetě, jakou je Mars, vdechnout neopakovatelnou přitažlivost, čímž silně ovlivnila Raye Bradburyho a jeho Marťanskou kroniku. S přehledem se prý dokázala prosadit mezi spisovateli science fiction v době, kdy to ženy neměly v tomhle žánru vůbec lehké, přitom ještě zvládala kariéru úspěšné filmové scénáristky (údajně se například podílela na pátém díle Star Wars) a v neposlední řadě se s velkým úspěchem věnovala nejen fantastice, ale i detektivce nebo westernu. Tohle vše je pravda, ostatně podrobně se tomu věnuje obsáhlý text Ondřeje Müllera, jenž je chvályhodně zařazen na konec této knihy.
Vydání Rhiannonova meče a jiných příběhů je proto jistou satisfakcí pro českého čtenáře, kterému se tímto poprvé představuje vskutku legendární postava žánru. Bohužel se tak stalo později, než mělo. Dnes, když jsme zvyklí číst v podstatě aktuální zahraniční tvorbu, se science fiction čtyřicátých let, přes všechnu svou sympatickou naivitu a cit pro dobrodružství, zdá být někdy až beznadějně zastaralá. Nejlépe z toho srovnávání vychází krátký román Rhiannonův meč. Pozemšťan Matt Carse je v něm z umírajícího Marsu přenesen do minulosti, kdy byla planeta ještě živá a svěží, obydlená různými rasami, které mezi sebou bojují o odkaz vyspělé civilizace, jež planetu opustila před dávnými časy. Příběh má spád a Mars zde působí jako barvitá kulisa pro čistě dobrodružné eskapády, které dávají v tom nejlepším slova smyslu vzpomenout na E. R. Burroughse. O to horší je pak propad v povídce Lorelei z Rudé mlhy, kde snad kvůli spoluautorské účasti Raye Bradburyho výše zmíněné kouzlo přestává působit a výprava na otrokářskými galérami křižovaná moře planety Venuše vyznívá dost křečovitě. Závěrečný Basův drahokam je sice o něco lepší, ale ani střet s androidy, toužícími zotročit lidskou populaci cizí planety, nedosahuje kvalit úvodního románu.
Po přečtení knihy tak převládá pocit mírného zklamání a pošramocené nostalgie dávných věků, kdy science fiction patřila velkolepým dobrodružstvím z cizích planet. Ať už je to dobře nebo špatně, ta doba se jen těžko někdy vrátí zpět.
- Leigh Brackettová: Rhiannonův meč a jiné příběhy
- vydal: Albatros, Praha 2007
- překlad: kolektiv překladatelů
- obálka: Jakub Požár
- 320 stran / 219 Kč
Recenze je převzata z magazínu Pevnost 8/2007.
6. září 2007, Martin Šust