Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.
Oko na nebi Recenze
Oko na nebi
Philip K. Dick

13. března 2012, Jiří Popiolek
Po nehodě částicového urychlovače leží v jeho komoře na zemi osm lidí, náhodných návštěvníků, kteří se přišli podívat, jak zařízení funguje. Jsou popálení a zasažení radiací. Zatímco se k nim blíží záchranáři, skupina prožívá prazvláštní, nekonečný trip halucinogenními světy stvořenými podvědomím vždy jednoho ze zraněných. A rozhodně to není žádná zábava, protože zákoutí lidské mysli jsou všechno, jen ne harmonická.

Číst článek dál | Diskuze (9016) | Přístupů: 4843
New Space Opera 2 Recenze
New Space Opera 2
Dozois Gardner a Strahan Jonathan (eds.)

27. února 2011, Kamila Vozáková
Ano, už i žánr space opery dávno dostal do vínku termín „new“. Dnes už není cestování pod klenbami vesmíru tím, čím bývalo kdysi, v době, kdy se poprvé tento termín objevil v minulém století. Samozřejmě, že témata vesmírných oper zdobí stále neohrožení hrdinové, obrovská dobrodružství odehrávající se v prostorách, která brázdí pouze torzující kusy vychladlých kamenů, mezihvězdný prach a především studeně šedé vesmírné lodě. Snad pro tohle vše a pro svou neotřelou škálu rozličně laděných příběhů je stále žánr vesmírných oper jedním z nejsilnějších ve vodách vědecké fantastiky vůbec.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3333
Kraken Recenze
Kraken
China Miéville

12. ledna 2011, Kamila Vozáková
Jmenoval se Billy Harrow a svůj život zasvětil měkkýšům. To, že si užíval roli průvodce po tichých místnostech Darwinova centra plných uzavřených sklenic a nádrží s nejrůzněji zkroucenými tvory, byl bonus navíc. Stěny sálů tvořily další a další regály… výzdoba v linnéovském duchu; a přímo ve středu ta obrovská nádoba, kvůli které zde všichni návštěvníci zavítali. Krakatice obrovská. Mohutný válec masa s natahujícími se chapadly.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4222
Ďáblovo oko Recenze
Ďáblovo oko
Jack McDevitt

30. prosince 2010, Kamila Vozáková
Jack McDevitt píše úžasně všechny své vesmírné příběhy, s příjemným citem pro výběr postav a jejich charakterů. Pokud nečekáte něco, co vám obrátí svět vzhůru nohama, ale pouze zpříjemní dopolední probouzení, vydejte se lovit vlkodlaky s knihou Ďáblovo oko, která sice vybočuje z autorova dosavadního stylizování se do dobrodružství, v nichž objevujeme nejvzdálenější zákoutí vesmíru, osídleného doposud nepoznanými formami života.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 6229
Ať vejde ten pravý Recenze
Ať vejde ten pravý
John Ajvide Lindqvist

21. prosince 2010, Kamila Vozáková
Román Johna Ajvideho Lindqvista Ať vejde ten pravý není jen dalším upírským příběhem, které v dnešní době převyšují v popularitě i červené knihovny. Nehledejte svůdně bledé, černým latexem potáhlé bytosti přicházející z dávné minulosti spolu se svými temnými schopnostmi a touhou po křehkém mase a zurčící krvi.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3482
Pod Kupolí Recenze
Pod Kupolí
Stephen King

7. prosince 2010, Kamila Vozáková
Pokud se rozhodneme městečko Chester`s Mill obejít dokola, budeme svědky mnoha nepříjemných událostí. Někteří šťastnější ukončí své pozemské bytí jako na několik kusů rozčíslé flákoty masa. Ti méně šťastní skončí uvěznění pod něčím, co by se dalo odkoukat z filmu Star Trek. V každém případě to teď půjde se všemi od desíti k nule. A bude ještě hůř.

Číst článek dál | Diskuze (160) | Přístupů: 8315
Neuromancer Recenze
Neuromancer
William Gibson

1. prosince 2010, Kamila Vozáková
Nemyslím, že pokusit se dnes napsat klasickou recenzi na Neuromancera Williama Gibsona, je dobrý nápad. Kdo se opravdu potřebuje uvézt do prostředí a děje, měl by použít jednoho z mnoha dostupných zdrojů, které zastanou zdaleka i zblízka lepší práci.

Číst článek dál | Diskuze (2) | Přístupů: 4474
V Horách šílenství Recenze
V Horách šílenství
Howard Phillips Lovecraft

18. listopadu 2010, Kamila Vozáková
Jednotlivé linie všech hororových povídek a novel nového vydání příběhů Howarda Phillipse Lovecrafta se proplétají a splývají do jediného mohutného pramene, jenž vyvěrá kdesi vysoko v zamrzlých horách odrazujících všechny, kteří by nebyli schopni vytvořit v mysli jejich hrůzostrašný obraz, a nese nás stíny a temnotou k samotnému zřídlu děsu.

Číst článek dál | Diskuze (130) | Přístupů: 4068
Brasyl Recenze
Brasyl
Ian McDonald

4. listopadu 2010, Kamila Vozáková
Není jednoduché představit si universum jako zaniklé a nás jen jako přízraky na konci času, který se neustále opakuje a nutí nás opakovaně prožívat naše životy znovu a znovu, stále dokola. Nejsme lidé, jsme fantómy v obrovské kvantové simulaci. Dokážete si pak představit, že tohle je pořád ale svět, v němž se nacházíme a kde musíme žít své malé životy?

Číst článek dál | Diskuze (176) | Přístupů: 4937
Osud je černý jezdec Recenze
Osud je černý jezdec
George Elliotová

28. října 2010, Kamila Vozáková
S knihou Osud je černý jezdec George Eliotové se podíváme do Anglie 19. století, do doby, která odkládá plášť romanticky zabarvených příběhů odehrávajících se v malebně vykreslených přírodních scenériích. Naproti tomu se ocitáme v mlhou obestřené chmurné části reálně probíhajícího světa, v době marného hledání štěstí a spokojenosti, které jsou nahrazeny pouze samotou a neporozuměním.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4366
Spěšný vlak Ch.24.12. Recenze
Spěšný vlak Ch.24.12.
Jan Poláček

22. září 2010, Kamila Vozáková
Je mír. Vítězstvím nicméně zdaleka nic nekončí, ještě stále je třeba odvrhnout všechny bezvěrce a nastolit dokonalý svět řádu a světla. Trvá čas bezmezné poslušnosti. Z ulic zmizeli chodci a ani sebenepatrnější zvuk nenarušuje tento klid. Okolní prostor šumí energií a v každém potemnělém domě se rozeznívá hlas z radiopřijímače. Promlouvá Vůdce. Takhle to kdysi všechno začalo.

Číst článek dál | Diskuze (3) | Přístupů: 4344
Deus Irae Recenze
Deus Irae
Philip K. Dick a Roger Zelazny

20. září 2010, Kamila Vozáková
Již v samotném názvu této knihy, Deus irae, je jasně naznačeno, že tentokrát středem zájmu bude především otázka více filosofická, náboženská; nejen boj o přežití v tomto apokalyptickém světě plném zmutovaných individuí, halucinogenních drog a strachu z nezmapovaného okolí, ale primárně se zde rozebírá víra jako taková. Stará náboženství jsou potlačena a hlavně zdiskreditována – křesťanství je plné milosrdných vizí a láskyplných pověr, přitom bůh není hodný, ale zlý, je bytostí hněvající se. To bylo jednoznačně dokázáno tím, co se na Zemi stalo.

Číst článek dál | Diskuze (2) | Přístupů: 4194
Poslední Strážce Věčnosti Recenze
Poslední Strážce Věčnosti
John C. Wright

27. srpna 2010, Kamila Vozáková
Ve snu nejde jednoduše rozhodnout, jestli se zdá někdo spícímu, nebo někomu spící. A už vůbec ne ve chvíli, kdy poslední zapomenutí Strážci snění už nedokážou uhlídat bránu mezi bdícím světem a světem úskočných nočních můr, Klíč Věčnosti byl zapomenut a snové myšlenky mohou znovu nabýt hmotné podoby a vrhat stíny pod bdícím sluncem.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 5137
Pokolení starců Recenze
Pokolení starců
Brian W. Aldiss

28. dubna 2010, Kamila Vozáková
Mléčné zuby jsou dávnou historií, jediné, s čím se setkáváme v této apokalyptické vizi budoucnosti, jsou nanejvýš rozpraskané a strupy pokryté stařecké dásně, usmívající se z rozšklebených úst. Zemi obývá pokolení starců. Těla přeživších nesou gotické rysy věkovitosti. Smrt se netrpělivě vznáší nad pustou krajinou a čeká na těch pár posledních poutníků, kterým se ještě daří ohýbat revmatismem zatížené trouchnivé kosti a nepodlehnout dočista blouznivým představám a povídačkám objevujícím se nyní na každém rohu.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4848
Zhoubný kmen: Nákaza Recenze
Zhoubný kmen: Nákaza
Guillermo del Toro, Chuck Hogan

23. dubna 2010, Kamila Vozáková
Název prvního dílu trilogie, obálka knihy či krátká, velice přívětivá hodnocení obsahu na přebalu těmi nejpovolanějšími vskutku může potenciálního čtenáře spíše odradit. Co taky čekat nového od již tolikrát zpracovaného, znovu a znovu upravovaného tématu? A přeci to každého milovníka těchto atypických stvůr a nestvůr nakonec musí zlomit. Co kdyby, že. Pro tuto chvíli dovolte, abych se považovala za archiváře starých vědomostí o lidech, kteří jsou mrtví, a o knihách, jež jsou dávno zapomenuty.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 5705
Čindi Recenze
Čindi
Jack McDevitt

21. dubna 2010, Kamila Vozáková
Je povznesen nad všechny smrtelníky, kdo neztratí jediný okamžik pomíjivého života vzpomínáním na minulost, proto smysly ohromené nevítaným tichem zkusme narušit touto zběsilou vesmírnou operou, vezmeme to kolem Orionu, u Střelce zahneme na sever, u Rigelu zastavíme na krátkou občerstvovací zastávku… ano, kosmické lety odjakživa zněly jako něco nesmírně romantického. Skutečnost je ovšem poněkud odlišná.

Číst článek dál | Diskuze (124) | Přístupů: 4205
Ysabel Recenze
Ysabel
Guy Gavriel Kay

20. dubna 2010, Kamila Vozáková
Možná že prastaré příběhy konečně budou k něčemu dobré. Třeba pokud se pozorně zadíváme na reliéf zobrazující královnu ze Sáby v katedrále Saint-Sauveur v Aix-en-Provence a zničehonic pochopíme, že podoba patří někomu jinému. Tehdy se vynořují ty nejvíce prastaré vzpomínky až ze samotného počátku času. Je skličující zjistit, že tyhle vědomosti v sobě máte nějakým způsobem ukryté a jednoho dne se vám začnou objevovat bezděčně v hlavě.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3282
Temné uličky Recenze
Temné uličky
Jim Butcher, Simon R. Green, Kat Richardsonová, Thomas R. Sniegoski

15. března 2010, Kamila Vozáková
Kniha Temné uličky je velice vybraně sestavená z temně zásvětních příběhů s prvky mystickými, fantastickými, hororovými… jednoduše velice příjemnými, pokud jsou namíchány přesně v daném poměru, lehce protřepány a nezapomene se na několik mrazících střípků ledové tříště a samozřejmě na um zařazených autorů, který přikrášluje vzniknuvší směs oním nasládlým alkoholovým aroma, bez kterého by se to prostě neobešlo.

Číst článek dál | Diskuze (1) | Přístupů: 4256
Idoru Recenze
Idoru
William Gibson

9. března 2010, Kamila Vozáková
Nejen ve stylu Franze Kafky jsou v Idoru, jednom z kultovních kyberpunkových románů, kulisy vyleptány do kovu, chitinu; do podoby hmyzích lesklých hnědých krunýřů a baňatých zadečků. Takováto antracitová „realita“, kterou dokáže přesvědčivě podat právě William Gibson, oplývá mnohými pro něj charakteristickými rysy, jichž užívá jednoduše jako dávno uložených dat, není proto žádným výzkumným pracovníkem snažícím se naprogramovat tu správnou kombinaci jedniček a nul, rozhodně v tomto nepotřebuje verifikovat své doposud získané zkušenosti a přímo předkládá nekonečně vrstevnatý příběh, život v životě jím vybraných hrdinů.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3333
Singularity Recenze
Singularity
James Patrick Kelly, John Kessel (eds.)

11. ledna 2010, Kamila Vozáková
Kyberpunk je hnutí (a nejsou to pouze zloději dat v kožených černých kabátech a zrcadlovkách, v nichž se odráží jen šedá barva mrtvých televizních kanálů), má svou oblast působnosti, svou metodu a charakteristické rysy; tohle všechno a mnoho dalšího se ale koneckonců dozvídáme hned v úvodu postkyberpunkové antologie Singularity, kterou pro nás s pečlivostí sestavili James Patrick Kelly a John Kessel. Výběr autorů a témat povídek to jasně naznačuje. Přesuňme se tedy ihned k nim. Shromáždím pro vás ty největší podivnosti a literární perly, které se čtenáře nedotýkají jenom tím obvyklým způsobem, nejsou pouhou černou kočkou v matrixu nebo procházkou pod japonskými sakurami, ale unikají do mnohem vzdálenějších, více rozměrnějších prostorů.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4229
Válka o dárky Recenze
Válka o dárky
Orson Scott Card

6. ledna 2010, Kamila Vozáková
Pokud jste, stejně jako já, otevřeli knihu Orsona Scotta Carda Válka o dárky, nebo tak hodláte učinit v nejbližší době, mnohé to o nás vypovídá. Předně jsme nejen prošli mnohasečným výcvikem v Bitevní škole, ale byli jsme jím značně poznamenáni. Dodnes v nás probublává hněv při pomyšlení na nespravedlnost, které Ender čelil v každé bitvě a v každém konfliktu se staršími spolužáky, ještě nyní radostně tleskáme nad jeho důvtipem a vypočítavostí, s níž vždy vítězil, aby nakonec přišel o všechno. A jedině to je ten správný důvod, proč tuto námi vybranou knihu číst. Znovu a znovu se vracet do těch neskutečných uskutečněných příběhů, k těm nadaným malým géniům, do jejich i našich dětských let.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3851
Stíny v létě Recenze
Stíny v létě
Daniel Abraham

28. prosince 2009, Kamila Vozáková
Poslechněte si tento příběh. Pronesený nahlas slovy medovými jako tepané zlato zavede vás do pobřežního města Saraykeht, jež je svěží jako mořský vánek, zároveň však dokáže být dusící jako ta nejhutnější letní bouře. Dívejte se na tento příběh. Je tím nejbarevnějším vyprávěním, mýtem z jiného světa, z odlišně pojímané kultury, z pospolitosti lidí, kteří si v každé situaci zachovávají svou tvář, úctu i vůči nepříteli, ryzí charakter. Vnímejte a vciťte se do Stínů v létě Daniela Abrahama, neboť právě v tento čas dokážou smyšlené, přesto životem hýřící, jasně prokvetlé vize, přinášející příjemně vlahá slova, zahřát lépe než svařené víno a potěšit mnohem více než jen okamžik trvající harmonie Vánoc a čerstvě napadlého sněhu.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4949
Učedník Alvin Recenze
Učedník Alvin
Orson Scott Card

8. prosince 2009, Kamila Vozáková
Sedmý syn sedmého syna je prý zplozencem samotného ďábla. Nebo dítětem nadaným neobyčejnými schopnostmi. To se v prvé řadě máme dozvědět v třetím pokračování příběhu Orsona Scotta Carda o Alvinovi Mlynářovi juniorovi, který nese název Učedník Alvin. Celá sága je fantasy nesmírně zakořeněnou; odehrává se kdesi v našich dějinách na území Severní Ameriky.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3934
Levá ruka tmy Recenze
Levá ruka tmy
Ursula K. Le Guinová

26. listopadu 2009, Kamila Vozáková
Na způsobu vyprávění rozhodně záleží, proto je Zimní planeta světem představitelným, světem tkaným nám po chuti… a rozhodně chutná. Není to sice nic přehnaně přítulně nasládlého, ale pokud vnímáme tuto šťávu všemi smysly, pak i červený grep může být tím sladidlem nejchutnějším a především osvěžujícím.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3607
Zjizvená noc Recenze
Zjizvená noc
Alan Campbell

18. listopadu 2009, Kamila Vozáková
Víte, co se stane, když extrahujete lidskou duši a pozřete ji? Tělo se nasytí jedinou látkou, která ho skutečně obohacuje, rovnováha mezi fyzičnem a metafyzičnem se vychýlí. Takto posilněná vůle získá nadvládu, začne toužit… a touha dokáže prodlužovat život, zocelovat tělo, hojit rány. Fyzické stárnutí se stane otázkou rozmaru. Člověk prostoupený tímto andělským vínem je ale především blíže Bohu.

Číst článek dál | Diskuze (1) | Přístupů: 4391
Zakalená Recenze
Zakalená
Elizabeth Bearová

26. září 2009, Kamila Vozáková
Moderně se má tvářit kniha Elizabeth Bearové s jistě atraktivním názvem Zakalená. Nu, do jaké míry je to pravda, můžete posoudit v krátkosti se mnou.

Číst článek dál | Diskuze (53) | Přístupů: 3989
Lži Lockeho Lamory Recenze
Lži Lockeho Lamory
Scott Lynch

9. září 2009, Kamila Vozáková
Když náhodou zahlédnete v ulicích města Camorr malou, na kost vychrtlou postavičku Locke-po-otci Lamory s jejími umaštěnými vlasy a cáry připomínajícím oblečením, řeknete si: Oliver Twist! Pak se ale podíváte do jeho očí a rozhodně tam nenajdete pokoru, zdrženlivost, rozvahu, soucit či strach; nenajdete tam žádnou z těch vlastností, které z Olivera dělaly naivně okouzlujícího a hodného chudáka-hlupáka, jenž sebou nechal smýkat jak hadr na holi. Ne, Locke Lamora rozhodně není ten typ chlapce.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 6000
ST: Padlí hrdinové Recenze
ST: Padlí hrdinové
Dafydd ab Hugh

1. září 2009, Kamila Vozáková
Jako paprsek odrážející se v kaleidoskopickém víru intenzivních energetických záblesků se můžeme cítit v příběhu ze světa Star Treku Padlí hrdinové, jehož autorem je tentokrát Dafydd Ab Hugh, a pokud jste, stejně jako já, z rozličných důvodů nikdy nenabyli dostatečné odvahy, abyste se pokusili proniknout těmito spletitými, různě charakterově či formálně odlišenými dobrodružstvími, jsme i s autorem v tomto čistým nepopsaným listem, proto můžeme nezkaleni číst právě a pouze tuto knihu, tento text, jen s obecnými znalostmi, bez ovlivnění jinými.

Číst článek dál | Diskuze (10) | Přístupů: 4840
Nadace Recenze
Nadace
Isaac Asimov

4. srpna 2009, Kamila Vozáková
Svým způsobem je to celé velká hádanka. Počátkem éry Nadace je projekt, který Isaac Asimov domyslel do posledního snítka prachu držícího se na stránkách pomyslné Galaktické encyklopedie, s jejímiž úryvky objevujeme tento mechanismus, systém o přesném počtu proměnných, my. Nejdůležitějším prvkem tohoto projektu je pak člověk jako eventualita ve svém charakteristickém vyobrazení, tedy bytost mocichtivá, sebestředná, nedokonalá a především nepředpověditelná. Takto ji autor vidí jako proměňující se napříč minulostí, z níž čerpá informace a zkušenosti, současností jakožto zdroje aktuálních konfliktů a budoucností, která ovšem není slepá, ale předem nahlédnutá a poupravená.

Číst článek dál | Diskuze (61) | Přístupů: 4479
Město a město Recenze
Město a město
China Miéville

9. července 2009, Kamila Vozáková
Rozhodně to není zvlášť povzbudivý pohled: okolí rozmáčené sychravým deštěm, který ponuře barví ulice a domy do šedomodra; chlad prolézající každičkým pórem vlhké kůže, na níž uplývá se svou lepkavostí a nekompromisností; několik temně oděných postav, jež se zbytečně noří do promoklých kabátů, když se v téměř pravidelném kruhu sklánějí nad přikrčenými končetinami, obnaženým tělem, k dlažbě obrácenou tváří ozdobenou strnule zírajícím nevidoucím okem. Mrtvolný zápach město překrývá. Má k tomu jistě dobré důvody.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 6853