Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.
Hlídka jako symptom, kulturologický slovník Recenze
Hlídka jako symptom, kulturologický slovník
M. Surkov, V. Kuprijanov (eds.)

1. října 2009, Jiří Popiolek
Na počátku byl Sergej Lukjaněnko a jeho knižní série o Hlídkách. Pak přišly dva filmy režiséra Timura Bekmambetova a v Rusku se zrodil nový fenomén. Masivní reklamní kampaň provázející oba tituly a jejich snaha vyrovnat se hollywoodským blockbusterům, to vše doprovázené mimořádným zájmem diváků, vedly ke vzniku této knihy esejí a statí, které „hlídkománii“ analyzují a uvádějí do souvislostí.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3793
Sedmý syn Recenze
Sedmý syn
Orson Scott Card

30. září 2009, Ondřej Jireš
Některé kvalitní tituly mají prostě smůlu a z nějakého neznámého důvodu se špatně prodávají. Možná za to mohou temné magické síly. Nakladatelství Laser-books se jedno takové prokletí rozhodlo zlomit a vydalo znovu román Sedmý syn, první díl ságy o Alvinu Tvůrci. Přejme novému vydání lepší osud, však je taky proč. Kniha, potažmo celá série, patří mezi to nejlepší, co kdy oblíbený a uznávaný Orson Scott Card napsal.

Číst článek dál | Diskuze (30) | Přístupů: 6036
Virtuální světlo Recenze
Virtuální světlo
William Gibson

29. září 2009, Jiří Popiolek
Virtuální světlo spoluzakladatele kyberpunku Williama Gibsona je první román z volné trilogie Bridge, pojmenované podle squatterské komunity žijící na počátku jedenadvacátého století v prostředí nepoužívaného mostu v Sanfranciském zálivu (další díly jsou Idoru a Všechny párty zejtřka). Tento motiv ale není ani zdaleka klíčový a spíše jen dokresluje podobu světa blízké budoucnosti, který autor vytváří, a poskytuje filozofičtější podhoubí jinak po dějové stránce standardnímu thrilleru o zdánlivě banální krádeži, jež se posléze poněkud vymkla z ruky.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3238
Zakalená Recenze
Zakalená
Elizabeth Bearová

26. září 2009, Kamila Vozáková
Moderně se má tvářit kniha Elizabeth Bearové s jistě atraktivním názvem Zakalená. Nu, do jaké míry je to pravda, můžete posoudit v krátkosti se mnou.

Číst článek dál | Diskuze (53) | Přístupů: 4068
Accelerando Recenze
Accelerando
Charles Stross

24. září 2009, Jiří Popiolek
Kdyby měly recenze v Pevnosti (a na Fantasyi) nadpis, u románu Accelerando bych zvolil ten z oblíbeného seriálu: Taková normální rodinka. Když se odloupnou všechny žánrové slupky a odstraní politologicky zaměřené přílohy, zůstane komorní příběh tří generací jedné rodiny, za jejíž jedinečností stál v prvopočátku nestandardní a komplikovaný vztah technologicky vylepšeného, schopného anarchisty a cílevědomé dominy, kteří nemohli žít spolu, ale ani bez sebe.

Číst článek dál | Diskuze (5) | Přístupů: 4998
Poslední teorém Recenze
Poslední teorém
A. C. Clarke, F. Pohl

23. září 2009, Jiří Popiolek
Nejednou jsem ve svých recenzích zmiňoval slovo nostalgie. Mínil jsem tím především smutek za tím, že fantastika už nikdy nebude stejná jako za dob Zlatého věku, případně v letech největší slávy tria velikánů Clarke – Heinlein – Asimov. Poslední román prvního z nich, napsaný společně s jiným Velmistrem žánru, Frederikem Pohlem, v době, kdy jim oběma bylo skoro devadesát let, je přesně takovým nostalgickým návratem do minulosti. V tom dobrém slova smyslu.

Číst článek dál | Diskuze (59) | Přístupů: 3721
Vampýrská akademie Recenze
Vampýrská akademie
Richelle Meadová

22. září 2009, Martin Fajkus
Určitě jste si všimli, že upíři všemožných druhů, typů a velikostí se začínají čím dál častěji „rojit“ i na pultech českých knihkupectví. Takže mánie, kterou svým Stmíváním vyvolala Stephenie Meyerová, začíná konečně přinášet ovoce. A to je pro všechny „vampirofily“ víc než příjemná zpráva. Dokonce i vydavatelství, která s fantastikou nemají téměř nic společného, se začínají poohlížet po nějaké té vlastní sérii, v níž by tato po čerstvé krvi toužící stvoření mohla naplno projevit své chutě. Naštěstí pro ně upíři v zahraničí už několik let okupují žebříčky bestsellerů, takže je z čeho vybírat.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 23251
Vítr v piniích Recenze
Vítr v piniích
F. Vrbenská, J. D. Kočí

21. září 2009, Pavla Lžičařová
Vítr v piniích je kniha osudů. Autoři vás do jejich víru budou nořit postupně a jemně, ale neústupně. Nedostanete druhou šanci se nadechnout. Tak to raději udělejte hned na začátku, jinak budete na konci kašlat vodu. Ale ani tak jim to nebudete mít za zlé. Zažijete totiž intenzivní pocit, že ten ponor za to stál.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4312
Lži Lockeho Lamory Recenze
Lži Lockeho Lamory
Scott Lynch

18. září 2009, Martin Bedeč
Spousta debutů je příliš slabých na to, aby vyvolaly větší rozruch. Leč jednou za čas se mezi tou nevysychající řekou prvotin chrlenou novými talenty, kteří by se rádi zapsali do hlubšího povědomí čtenářské obce, objeví světlá výjimka. Stejně jako v devadesátém čtvrtém, když Goodkind vydal První čarodějovo pravidlo, o dvanáct let později i Scott Lynch rozbouřil stojaté vody – neotřelým námětem a propracovaností své juvenilie a snahou vymanit se ze stínu nekonečných fantasy ság.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 8032
Novicka Recenze
Novicka
Trudi Canavan

17. září 2009, Martin Fajkus
Australská spisovatelka Trudi Canavan se postupně zabydluje i v knihovničkách českých fanoušků žánru fantasy. Její české dvorní nakladatelství Zoner Press rozjelo paralelně dokonce hned dvě série, Trilogii o černém mágovi a Věk pěti. Jejich děj se sice odehrává v dosti odlišných světech, oba cykly však spojují magie a kouzla, které jsou zde jedním z nosných prvků příběhu. A přímo uprostřed komunity mágů se ocitá i hlavní hrdinka románu Novicka, druhého dílu Trilogie o černém mágovi.

Číst článek dál | Diskuze (64) | Přístupů: 4625
Za soumraku Recenze
Za soumraku
Stephen King

14. září 2009, Marcela Stehlíková
…ztráta schopnosti psát povídky není férová cena za peněženku naditou kreditkami, prohlašuje Stephen King v úvodním slovu k této povídkové sbírce. Zároveň děkuje čtenářům za to, že po knize sáhli a stále věří v jeho schopnost napsat skutečně dobrou povídku. Neboť, jak současně připomíná, v životě je spousta věcí, které se podobají jízdě na kole, ale psaní povídek k nim nepatří. Tohle se opravdu zapomenout dá.

Číst článek dál | Diskuze (1) | Přístupů: 3801
Lži Lockeho Lamory Recenze
Lži Lockeho Lamory
Scott Lynch

9. září 2009, Kamila Vozáková
Když náhodou zahlédnete v ulicích města Camorr malou, na kost vychrtlou postavičku Locke-po-otci Lamory s jejími umaštěnými vlasy a cáry připomínajícím oblečením, řeknete si: Oliver Twist! Pak se ale podíváte do jeho očí a rozhodně tam nenajdete pokoru, zdrženlivost, rozvahu, soucit či strach; nenajdete tam žádnou z těch vlastností, které z Olivera dělaly naivně okouzlujícího a hodného chudáka-hlupáka, jenž sebou nechal smýkat jak hadr na holi. Ne, Locke Lamora rozhodně není ten typ chlapce.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 6131
Flotila světů Recenze
Flotila světů
Larry Niven, Edward M. Lerner

2. září 2009, Piter
Flotila světů je relativně samostatný začátek série navazující na známou Prstencovou sérii Larryho Nivena, kterou zahájil jeho nejslavnější román Prstenec (ceny Nebula, Hugo, Locus) již v roce 1970. Nová série, napsaná společně s Edwardem M. Lernerem, má prozatím tři pokračování. Po Flotile světů (Fleet of Worlds) následují dosud česky nevydané Juggler of Worlds a Destroyer of Worlds.

Číst článek dál | Diskuze (253) | Přístupů: 5133
ST: Padlí hrdinové Recenze
ST: Padlí hrdinové
Dafydd ab Hugh

1. září 2009, Kamila Vozáková
Jako paprsek odrážející se v kaleidoskopickém víru intenzivních energetických záblesků se můžeme cítit v příběhu ze světa Star Treku Padlí hrdinové, jehož autorem je tentokrát Dafydd Ab Hugh, a pokud jste, stejně jako já, z rozličných důvodů nikdy nenabyli dostatečné odvahy, abyste se pokusili proniknout těmito spletitými, různě charakterově či formálně odlišenými dobrodružstvími, jsme i s autorem v tomto čistým nepopsaným listem, proto můžeme nezkaleni číst právě a pouze tuto knihu, tento text, jen s obecnými znalostmi, bez ovlivnění jinými.

Číst článek dál | Diskuze (10) | Přístupů: 4931
Asterion: Město přízraků Recenze
Asterion: Město přízraků
Michael Bronec, Zdeněk Holub (eds.)

27. srpna 2009, Zdena Štouračová
Knih, jejichž příběhy se odehrávají v nějakém herním světě, je celá řada, nebo spíše několik řad. K těm nejznámějším patří třeba Warhammer, Warcraft nebo Dragonlance. A z našich to je Dračí doupě, z něhož vzešel i Asterion. A Asterion dnes již má svou vlastní knižní podobu. Město přízraků je nejnovějším přírůstkem v řadě.

Číst článek dál | Diskuze (138) | Přístupů: 6315
Démoni jsou věční Recenze
Démoni jsou věční
Simon R. Green

26. srpna 2009, Martin Fajkus
Říká si Bond. Šaman Bond. A je to supertajný agent ještě tajnější organizace, která chrání Zemi před perverzními choutkami té nejhorší sebranky ze všech koutů galaxie i šílenými zloduchy na bázi magie. A dělá svou prácí opravdu dobře, takže většina lidí může jít večer klidně spát, aniž by se ráno probudila do své nejhorší noční můry…

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 5305
Věčná válka Recenze
Věčná válka
Joe Haldeman

25. srpna 2009, Piter
Druhé české vydání Věčné války, nejznámějšího díla Joea Haldemana, které bylo oceněno cenami Nebula, Hugo i Locus, vychází oproti prvnímu vydání z původního rozsáhlejšího textu. Jde o jedno z nejsilnějších protiválečných SF vydaných jako reakce na období války ve Vietnamu, kterou autor zažil na vlastní kůži.

Číst článek dál | Diskuze (100) | Přístupů: 5667
Trója 1: Pán se stříbrným lukem Recenze
Trója 1: Pán se stříbrným lukem
David Gemmell

21. srpna 2009, Piter
Davida Gemmella známe jako plodného spisovatele, jehož dílo zahrnuje desítky svazků. Rovněž rozpětí témat je velké, i když se drží fantasy nebo pseudohistorické fantasy. Je zřejmé, jaké období si autor vybral pro jmenovanou trilogii, jejíž poslední díl však museli dokončit jiní.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 5103
Líheň Recenze
Líheň
Miroslav Žamboch

19. srpna 2009, Piter
Miroslav Žamboch rozhodně nemá zapotřebí napodobovat něčí styl. Jeho vlastní styl a pracovitost mu zajistily popularitu minimálně stejnou, jako má Jiří Kulhánek, ale Žambochovy náměty jsou výrazně pestřejší. Berme tedy tento „kulhánkovský“ román jako poctu, případně pokus o změření sil.

Číst článek dál | Diskuze (21) | Přístupů: 6318
Nihal ze Země větrů Recenze
Nihal ze Země větrů
Licia Troisi

18. srpna 2009, Martin Fajkus
Ačkoliv českému knižnímu trhu stále pevnou rukou vládne angloamerická fantastika, přece jen se stále častěji začínají objevovat i knihy z jiných jazykových oblastí. Své místo už si u nás vydobyla fantastika polská, pozvolna se začíná prosazovat německá, dokonce se znovu vracíme k ruské. Ale fantasy a scifi se píší i v jiných zemích, čehož důkazem je i nejnovější počin nakladatelství Talpress, román Nihal ze Země větrů. Touto knihou se českým čtenářům poprvé představuje Licia Troisi, v Itálii velmi populární autorka fantasy, a její cyklus Kroniky Vynořeného světa.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3894
Město a město Recenze
Město a město
China Miéville

14. srpna 2009, Martin Bedeč
Kdo by si byl pomyslel, že mladý, neznámý, ambiciózní mladík s nezvyklým jménem China dobude literární svět již druhým počinem. Jako orkán strhne zažité konvence subžánrů, nemilosrdně je promísí dle svého gusta a nevědomky položí základy nového směru – new weirdu – jehož se záhy stane neoddělitelnou ikonou. Jak to dokázal? Jednoduše. Na počátku kariéry stála touha po experimentování a fascinace městem, které dovedl k dokonalosti právě v Nádraží Perdidu. Devět let poté vydává Miéville další knihu. Ačkoliv posedlost (ale říkejme tomu třeba jen slabost) městem zůstává, žánr se mění, neboť nadšení zkusit něco nového je ještě silnější než kdy dřív.

Číst článek dál | Diskuze (5) | Přístupů: 5667
Cena krve Recenze
Cena krve
Tanya Huffová

10. srpna 2009, Martin Fajkus
Fanoušci příběhů, v nichž hrají hlavní úlohu nemrtví trpící neodolatelnou touhou po lidské krvi, mají v poslední době stále více důvodů k radosti. Pomalu, ale jistě se totiž i u nás začíná projevovat boom upírských příběhů, který v anglicky či německy mluvících zemích zažívají už několik let. Bohužel pro nás muže je však většina takovýchto příběhů převážně v režii žen spisovatelek, takže v knihách pobíhá mnohem více uhrančivých, bledolících upírů než fešných sexy vampýřic. Nejinak je tomu i u románu Cena krve, kterým se v Česku díky nakladatelství Brokilon představuje cyklus Krevní pouta známé kanadské autorky Tanyi Huffové.

Číst článek dál | Diskuze (151) | Přístupů: 6770
Cena krve Recenze
Cena krve
Tanya Huffová

10. srpna 2009, Zdena Štouračová
Jak se zdá, po Věku Keltů přišla Éra čarodějů, aby byla vystřídána Dobou upírů. Alespoň nabídka na pultech knihkupectví tyto trendy naznačuje, jen jejich střídání je poněkud rychlejší než historický, či dokonce geologický vývoj.

Číst článek dál | Diskuze (151) | Přístupů: 7053
Až budou viset Recenze
Až budou viset
Joe Abercrombie

6. srpna 2009, Martin Fajkus
Joe Abercrombie patří k nové nastupující generaci autorů, která dokazuje, že fantasy má čtenářům stále co nabídnout, a dokonce i klasická schémata, kterými je tento žánr přímo pověstný, mohou být podávána způsobem originálním a vtipným. To se ostatně projevilo už v jeho prvotině Sama čepel, která je jakýmsi úvodem trilogie První zákon. V první knize uvedl autor čtenáře do děje, představil hlavní postavy příběhu a také nastínil problémy, s nimiž se jeho hrdinové budou muset vypořádávat. A že jich není právě málo.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 7124
Město a město Recenze
Město a město
China Miéville

5. srpna 2009, Lukáš Knetig
Besźel a Ul Qoma. Jedno město, zároveň dvě. Stejný prostor, dvě odlišné společnosti. Lidé se odmalička učí těch druhých si nevšímat. Nevnímat je. Jako by existovali někde zcela jinde. Jako by na tom místě, kde jsou oni, nebyli. Podobná dvojznačnost charakterizuje i mé pocity z románu. Jedna část je bezvýhradně nadšená. Druhá skřípe zlostí zuby z pocitu nenaplněných nadějí. Ale za tu „temnější“ stranu Miéville nemůže. Ten jen napsal vynikající knihu. Ze které se někdo jiný pokusil udělat umění na úrovni Kafky nebo Bulgakova. Což už je nesmysl.

Číst článek dál | Diskuze (17) | Přístupů: 6147
Nadace Recenze
Nadace
Isaac Asimov

4. srpna 2009, Kamila Vozáková
Svým způsobem je to celé velká hádanka. Počátkem éry Nadace je projekt, který Isaac Asimov domyslel do posledního snítka prachu držícího se na stránkách pomyslné Galaktické encyklopedie, s jejímiž úryvky objevujeme tento mechanismus, systém o přesném počtu proměnných, my. Nejdůležitějším prvkem tohoto projektu je pak člověk jako eventualita ve svém charakteristickém vyobrazení, tedy bytost mocichtivá, sebestředná, nedokonalá a především nepředpověditelná. Takto ji autor vidí jako proměňující se napříč minulostí, z níž čerpá informace a zkušenosti, současností jakožto zdroje aktuálních konfliktů a budoucností, která ovšem není slepá, ale předem nahlédnutá a poupravená.

Číst článek dál | Diskuze (61) | Přístupů: 4590
Conan nelítostný Recenze
Conan nelítostný
Juraj Červenák

31. července 2009, Pavla Lžičařová
Conan se narodil v Americe v hlavě texaského rodáka Roberta E. Howarda, jehož příběhy s charismatickým barbarem oslnily čtenáře i další spisovatele natolik, že v průběhu několika desetiletí Cimmeřan prolétl na křídlech jejich více či méně povedených pokračování celý svět a významnou zastávku si udělal i u nás. Na stránkách knih se s ním do křížku pustili mnozí čeští a slovenští autoři včetně Ďura Červenáka, jenž mu zatím věnoval čtyři tituly. Dva už vyšly i v reedici, což je příklad i poslední conanovky, která se dostala na naše knihkupecké pulty.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 7664
Beton, kosti a sny Recenze
Beton, kosti a sny
Pavel Renčín

30. července 2009, Pavla Lžičařová
Trocha městské fantasy, ždibec detektivky, špetka hororu. Především však originální náměty, poetický jazyk a neopakovatelná atmosféra. Deset let, deset podivuhodných povídek a příběh o zrození vypravěče s velkým V a jednoho z nejoriginál­nějších tvůrců české fantastiky.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4799
Roboti a lidi Recenze
Roboti a lidi
Vlado Ríša (ed.)

24. července 2009, Zdena Štouračová
Antologie svým názvem evokuje souvislost s dnes již historickou antologií Roboti a androidi, na rozdíl od ní však shromažďuje pouze kousky z dílen domácích autorů, navíc napsané „na zakázku“ přímo pro tento soubor. Ke čtenáři se tak dostává deset povídek, jejichž děj se točí kolem vzájemných vazeb lidí a jejich výtvorů. Zcela záměrně nepíšu robotů, protože v povídkách se můžeme setkat především s od lidí nerozeznatelnými androidy, s uvědomělým softwarem, s nejrůznějšími typy biotechnických bytostí – ale jen výjimečně s klasickými roboty mechanického typu, kteří jsou navíc jen vedlejšími a pomocnými objekty.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4167
Bílá kněžka Recenze
Bílá kněžka
Trudi Canavan

22. července 2009, Martin Fajkus
Nakladatelství Zoner Press se do vydávání fantasy pustilo sice teprve přednedávnem, ale s o to větší vervou. Vsadilo přitom na australskou spisovatelku Trudi Canavan, jejíž kniha Společenství čarodějů se stala prvním titulem v rámci fantastiky, který toto vydavatelství představilo českým čtenářům. Shodou okolností i druhá kniha ve fantasy edici Zoner Pressu je román Trudi Canavan – Bílá kněžka. Poněkud překvapivě to však není pokračování Společenství čarodějů, ale první díl zcela nového cyklu nazvaného Věk pěti.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 10424