Poslední teorém, A. C. Clarke, F. Pohl
Nejednou jsem ve svých recenzích zmiňoval slovo nostalgie. Mínil jsem tím především smutek za tím, že fantastika už nikdy nebude stejná jako za dob Zlatého věku, případně v letech největší slávy tria velikánů Clarke – Heinlein – Asimov. Poslední román prvního z nich, napsaný společně s jiným Velmistrem žánru, Frederikem Pohlem, v době, kdy jim oběma bylo skoro devadesát let, je přesně takovým nostalgickým návratem do minulosti. V tom dobrém slova smyslu.
Randžít Subramanjan je srílanský student a matematický génius. Zároveň je to také hlavní hrdina románu, jehož životní osudy a starosti (občas výjimečné jako pletky s piráty a špionážní službou; občas úplně běžné jako vztah k otci, k ženám, k víře) autoři detailně sledují od dětství po zralý věk, a v krátkém epilogu vlastně i dál. Randžítův život je orámován dvěma bočními dějovými liniemi, které jsou však pro knihu klíčové, protože hrdinu a jeho rozhodnutí přímo ovlivňují. Na jedné straně je to takřka politologická studie dějin lidstva blízké budoucnosti a pozvolného budování systému nadvlády tří mocností (USA, Rusko, Čína). Na druhé straně trochu ironický popis podoby rozvinutého mimozemského života (Velegalaktikáři, Devítikončetinoví a další) a postupný vývoj rozhodnutí „vládců“ vesmíru o tom, zda lidstvo zničit, či ne.
Poslední teorém je román poctivě napsaný, poklidný… a pomalý. Čte se až neskutečně dobře a hladce a připomíná tak výlet parníkem po zvolna plynoucí Vltavě. Občas trochu ukolébá, občas se před čtenáři objeví „krásná vyhlídka“ v podobě vybroušeného nápadu či slovního obratu. Zároveň mi připadá, jako by v něm oba autoři přímými odkazy na své předchozí romány tak trochu bilancovali vlastní spisovatelskou kariéru (srílanský orbitální výtah z Rajských fontán; způsob cestování mezi hvězdami z Gatewaye).
Ano, oba pánové jsou v otázce vývoje lidstva a jeho schopnosti řešit problémy mírovou cestou trochu naivní, mimozemšťané jsou taky mírně plakátovití a těžko lze věřit, že by vztahy mezi nimi fungovaly právě takto. Jenže základní otázka je – nebyl Clarkův a Pohlův všeobjímající optimismus záměr? Nechtěli oba, aby jejich literární odkaz zněl: nevypadá to s námi lidmi růžově, ale my to překonáme a nakonec všechno dobře dopadne? I z tohoto důvodu nemůžu – stejně optimisticky – hodnotit knihu jinak: i ona dopadla dobře.
- Arthur C. Clarke, Frederik Pohl: Poslední teorém
- vydal: Baronet, Praha 2009
- přeložil: Petr Kotrle
- obálka: Martina Kysucká
- 416 stran / 289 Kč
Recenze je převzata z magazínu Pevnost 7/2009.
23. září 2009, Jiří Popiolek