Vampýrská akademie, Richelle Meadová
Určitě jste si všimli, že upíři všemožných druhů, typů a velikostí se začínají čím dál častěji „rojit“ i na pultech českých knihkupectví. Takže mánie, kterou svým Stmíváním vyvolala Stephenie Meyerová, začíná konečně přinášet ovoce. A to je pro všechny „vampirofily“ víc než příjemná zpráva. Dokonce i vydavatelství, která s fantastikou nemají téměř nic společného, se začínají poohlížet po nějaké té vlastní sérii, v níž by tato po čerstvé krvi toužící stvoření mohla naplno projevit své chutě. Naštěstí pro ně upíři v zahraničí už několik let okupují žebříčky bestsellerů, takže je z čeho vybírat.
Jedním z domácích nakladatelství, která se rozhodla zkusit štěstí s upířinami, je i ostravské Domino. Tam se sice často specializují na romantičtější druh čtiva, ale zase je pravda, že většina krvesajských příběhů se bez milostně-erotického motivu prostě neobejde. Kontrast smrti a lásky dává totiž těmto příběhům jistý nádech pikantnosti. Takže když se to vezme kolem a kolem, Domino zase nezabrousilo do úplně neznámých vod. Což ostatně potvrzuje i cyklus Vampýrská akademie americké spisovatelky Richelle Meadové, jehož stejnojmennou první část představilo na konci srpna.
Jak už sám název naznačuje, děj příběhu se odehrává ve Vampýrské akademii, jakési vyšší škole pro upírskou rasu Morojů. Zde se její příslušníci stejně jako jejich budoucí strážci učí vše potřebné, aby později mohli přežít v reálném světě. Tam venku totiž číhají na svou příležitost smrtelně nebezpeční Strigojové. Ti jsou na rozdíl od poměrně „kultivovaných“ Morojů, kteří se zásadně krmí jen na dobrovolných dárcích a nezabíjejí je, skutečnými upíry v tom nejděsivějším a nejbrutálnějším slova smyslu. Nelítostní nemrtví predátoři, kdykoliv ochotní vraždit, aby ukojili touhu po krvi. Ještě více než krev lidí jim však chutná krev Morojů, která jim přináší neskutečnou sílu a prodlužuje „život“. A protože jsou Strigojové nadlidsky silní a rychlí, je pro Moroje i strážce otázkou života a smrti naučit se jim čelit. Právě proto jsou tu vampýrské akademie.
Do jedné z nich se po dvou letech na útěku nedobrovolně vrací i morojská princezna Lissa a její nejlepší kamarádka a ochránkyně dhampýrka Rose. Obě dívky po několika dnech opět zapadnou do známé rutiny vyučovacích hodin, nekonečných cvičení i ostatních „slastí“ studentského života, ale postupně v nich sílí pocit nebezpečí. Tajemná hrozba, která je už jednou přiměla k útěku, o sobě totiž znovu dává vědět. A to poměrně drastickým způsobem. Obě dívky se tak musí mít neustále na pozoru, protože to celé může být důmyslná strigojská past zacílená na Lissu. Jenže Rose je odhodlána přítelkyni ochránit za každou cenu. Dokonce i před ní samou. Ale ani Rosin život není právě jednoduchý. Vampýrská akademie je totiž docela drsné místo k životu. Dokonce i pro dhampýry…
Richelle Meadová ve svém románu velmi dovedně kombinuje teenagerský příběh ze školního prostředí s temnou upírskou historií plnou nebezpečí, násilí a krve. A právě toto spojení dává jejímu textu originální nádech i nečekanou věrohodnost. Hrdinky příběhu jsou vlastně, pokud si odmyslíme jejich původ a u Lissy i stravovací návyky, téměř normální -náctiletky, které se musí vyrovnávat se školou, učením a rozbouřenými hormony. Zajímá je moderní hudba i móda, rády nakupují, myslí na kluky a sní o první lásce. Na druhé straně je Lissa upírka, a ne jen tak ledajaká, ale představitelka nejvyšší morojské šlechty. Takže se už na Akademii musí vypořádávat s různými intrikami a machinacemi, které přináší její postavení. A jak se ukazuje, morojská zlatá mládež se od lidské moc neliší. Dokáže být stejně nelítostná, podlézavá, naivní i egoistická. Lissa sice nehodlá přistoupit na její hloupé hrátky, ale v případě potřeby dokáže jejich snobismu využít ke svým cílům.
Postavení Rose je poněkud složitější. Nemá za sebou mocné ani bohaté rodiče, takže se o sebe a o své zájmy vždy musela starat sama. Což ji zformovalo do docela sebevědomé až drzé osůbky, která má vždy po ruce břitkou odpověď a nebojí se rozdat ani schytat nějakou tu ránu. Což jí pomáhá získat si respekt u ostatních studentů. Ostatně jako budoucí osobní strážkyně má jistou míru tvrdohlavosti a agresivity téměř v popisu práce. Její pouto k Lisse je však mnohem hlubší, a ani jedna z dívek si zatím není zcela vědoma všech jeho aspektů. Jako nejlepší kamarádky však pro sebe často dělají naprosto nečekané věci. A to dokonce i proti své vůli, protože si myslí, že to bude pro tu druhou to nejlepší.
Svět Vampýrské akademie je poměrně temné místo. I přes podobu s lidskými školami zde studují tvorové, pro něž je lidská krev zdrojem výživy a tím i budoucností. To dává tomuto místu velmi specifickou atmosféru. Navíc je tu neustálá hrozba ze strany Strigojů, která ještě posiluje ovzduší strachu a obav. Přesto jsou mladí Morojové i strážci v mnoha směrech stejní jako lidští teenageři. Chtějí se bavit, přehlížejí rady dospělých, hodlají si vše vyzkoušet sami a mají tisíce vlastních snů. A nějaké to nebezpečí jim „vrásky“ nedělá. Dokud neudeří příliš blízko nich.
Svižně pojatý příběh autorka vypráví z pohledu hlavní hrdinky, kterou je dhampýrka Rose. To dává jejímu textu bezprostřednost i věrohodnost, a zároveň umožňuje čtenáři seznámit se s neotřelými komentáři i myšlenkami hlavní postavy. Nechybí tu napětí, které ještě zdůrazňují hororové prvky, stejně jako překvapivé zvraty a nečekaná odhalení, jež se plně projeví zejména ve finále. Meadová ve Vampýrské akademii rozehrává zajímavý příběh s originálními atributy, který má potenciál ještě dále se rozvinout. Jsem zvědavý, jak se budou odvíjet další osudy Rose a Lissy.
- Richelle Meadová: Vampýrská akademie
- vydalo: Domino, Ostrava 2009
- přeložila: Katrin Ebrová-Chýlová
- obálka: Marek Šebesta
- 280 stran / 229 Kč