Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Asterion: Město přízraků ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do čtvrtku 13.12.2018, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Uvedený termín platí pro dobírky, platby převodem bychom měli mít 13.12. na účtu. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 21.12.

Asterion: Město přízraků, Michael Bronec, Zdeněk Holub (eds.)

Bronec, Michael (ed.) - Holub, Zbyněk G. (ed.): Město přízraků

Knih, jejichž příběhy se odehrávají v nějakém herním světě, je celá řada, nebo spíše několik řad. K těm nejznámějším patří třeba Warhammer, Warcraft nebo Dragonlance. A z našich to je Dračí doupě, z něhož vzešel i Asterion. A Asterion dnes již má svou vlastní knižní podobu. Město přízraků je nejnovějším přírůstkem v řadě.

V podtitulu Města přízraků je sousloví „povídkový román“. K jeho vytvoření se totiž sešlo šest spoluautorů, kteří v prologu, pěti kratších a jednom delším textu zachytili kus historie města, jež střídá periody rozkvětu a zániku.

To, že příběh města přízraků vychází z konceptu hry na hrdiny, autoři vtipně využili i pro vlastní příběh. Nejprve jsou v kratších textech představeni hlavní hrdinové – asi jako když si hráč napíše postavu pro hru, ale ne tak doslova – a pak je pán jeskyně zapojí do hlavního dobrodružství, které je zde zastoupeno delší novelou. Jednotliví autoři k seznámení se s hrdiny a situací v Targentu, jak se město jmenuje, přistoupili po svém. Většinou to sice vzali metodou „rovnýma nohama doprostřed děje“, ale i tak je tu více akce, tam více lyriky a tamhle zase více historických souvislostí, či dokonce filozofických úvah. Nikdo z nich bohužel nevyužil formu romantické love story, mohl to být zajímavý kontrast k ostatním, i když …

Dostaneme se tak k městu, které právě prochází fází překotného rozvoje, objevování a využívání pozůstatků po kdysi zřejmě prosperujících a početných obyvatelích. Tento rozvoj v sobě ale nese zárodek nadcházejícího pádu. Vstoupíme do města, o jehož vzniku, příčinách rozkvětu a téměř úplného zániku nemá nikdo v popisované době už ani zdání. Do města, které jako by bylo samo jakýmsi položivým organismem, jenž si své obyvatele přizpůsobuje vlastním záměrům.

Zdá se, že každý z hrdinů mimo to, že je – ať už vědomě nebo mimoděk – zapojen do dějů, které nevyhnutelně vedou k vyvrcholení všech předcházejících událostí ve velkolepě dramatickém finále, zároveň prožívá své soukromé drama, které mu nedovoluje opustit scénu dřív, než se ukáže, že i tento zdánlivě pouze soukromý problém má význam pro osud ostatních i města samotného. Každý z hrdinů odehraje svou roli beze zbytku a – jak praví známé pravidlo – z každé pušky, visící na začátku na zdi, je do konce příběhu vystřeleno a je zasažen cíl.

Autorům slouží ke cti, že nestvořili jen další variaci ke klasickému putování za zázračným artefaktem, s jehož pomocí má být zachráněn svět – i když v důsledku událostí v Targentu zachráněn skutečně je. Pokud se tady totiž putuje, pak spíše do města, do hlubin pod městem, do hlubin vlastních vzpomínek nebo do hlubin zapomenutých dějů. I když se zde spojily síly šesti autorů, kniha působí kompaktním dojmem. Přesto je možné jednotlivé autory jednoznačně identifikovat, a to nejen tím, že v záhlaví každé strany je uvedeno jméno autora a název povídky, kterou právě čtete.

Tradičně dobré redakční práci Strak na vrbě se vymyká pouze strana 299, z níž z neznámých důvodů vymizelo písmeno ž. Ne že by se nedalo textu rozumět, ale přece jen ostra itý pohled oldáka ve slu bě působí ve vypjaté situaci poněkud komicky a vyvede čtenáře ze soustředění. Je to škoda, protože jinak je kniha redakčně ošetřena dobře.

Jestliže jste nebo jste byli zaníceným hráčem her na hrdiny a je vám líto všech těch odehraných dobrodružství, která vás tak pobavila, ale po skončení hry si je můžete připomínat už jen ve svých vzpomínkách, určitě si příběh Targentu přečtěte. Nenajdete v něm sice to vaše nej- nej- nej- dobrodružství, ale zaručeně se vám při četbě některé z nich vybaví a po dočtení budete tak trochu rozpolceni. Jednak vám bude líto, že to vaše skvělé dobrodružství nedokázal někdo taky tak pěkně přepsat do knihy, jednak budete potěšeni, že toto dobrodružství – přestože není záznamem jedné hry – vám umožňuje pobýt ve světě Asterionu i ve chvílích, kdy není nablízku nikdo, s kým byste mohli nějaké prostřednictvím hry sami prožít.

Pokud vám světy her pro hrdiny nic neříkají, ale máte rádi dobrodružné příběhy, ani vy po přečtení Města přízraků nebudete zklamáni. A možná trochu pochopíte, co na tom ta parta šílenců hrajících podivné hry bez hrací desky, pevných pravidel a jasně počitatelných bodů vlastně vidí.

  • Michael Bronec, Zbyněk Holub (eds.): Asterion – Měssto přízraků
  • vydaly: Straky na vrbě, Praha 2009
  • obálka: Roman Kýbus
  • 536 stran / 265 Kč
27. srpna 2009, Zdena Štouračová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Město přízraků

Město přízraků
265 Kč 239 Kč