Accelerando, Charles Stross
Kdyby měly recenze v Pevnosti (a na Fantasyi) nadpis, u románu Accelerando bych zvolil ten z oblíbeného seriálu: Taková normální rodinka. Když se odloupnou všechny žánrové slupky a odstraní politologicky zaměřené přílohy, zůstane komorní příběh tří generací jedné rodiny, za jejíž jedinečností stál v prvopočátku nestandardní a komplikovaný vztah technologicky vylepšeného, schopného anarchisty a cílevědomé dominy, kteří nemohli žít spolu, ale ani bez sebe. A také jejich kočky, která se postupně z robotické hračky stala něčím úplně jiným, co mělo pro rodinu, a potažmo i vývoj lidstva, klíčový význam.
Na tento prazáklad Stross postupně navršil snad z každého subžánru sci-fi něco. První část připomíná gibsonovský kyberpunk z blízké budoucnosti, druhá a třetí poctivou space operu říznutou hard sci-fi o prvním kontaktu s mimozemskými civilizacemi. Vše je zároveň doplněné systematicky vytvářenou vizí toho, jak se v důsledku překotného rozvoje technologií mohou lidstvo a samotná naše sluneční soustava během zhruba jednoho století změnit.
Rovnou podotýkám, že to, co budu na Accelerandu kritizovat, se podobá výtkám směřovaným Maruskovu Počítání hlav. Stross zcela potlačil potřebu vyprávět samotný příběh a až příliš se soustředil na kulisy. Zamiloval se do své podoby budoucnosti tak, že vše podřídil jejímu detailnímu zpodobnění. Tím sám sebe sice obsadil do role výtečného vizionáře – ale spisovatelské řemeslo dostalo řádně na frak. Román je proto kompozičně nevyvážený, text se rozpadá pod rukama a jednotlivé části visí jakoby ve vzduchoprázdnu.
Na tento problém si ale Stross zadělal už při samotném vytváření knihy. Tak jako u Reedovy Sestry Alice se u Acceleranda nejedná o celistvý text, ale o řadu povídek z téhož vesmíru. V jejich propojení do jednoho celku Stross zůstal někde v půli cesty – obsahově je nakonec všechno v pořádku, ale forma je rozvolněná a bez jednotícího prvku, který by dal knize potřebný řád (zmiňované politologické vsuvky, shrnující dění z globálního hlediska, nestačí).
Charles Stross patří k nejvšestrannějším současným autorům fantastiky. Bez větších problémů se dokáže pohybovat napříč žánry a vždycky po sobě zanechá nepřehlédnutelnou stopu. Accelerando i přes zmíněné výhrady tento jeho status jen podpořilo. Je pouze škoda, že autor nedokázal trochu zkrotit fantazii a podřídit ji knize jako takové.
- Charles Stross: Accelerando
- vydal: Talpress, Praha 2009
- přeložili: Hana a Martin Sichingerovi
- obálka: Jan P. Krásný
- 588 stran / 389 Kč
Recenze je převzata z magazínu Pevnost 8/2009.
24. září 2009, Jiří Popiolek