Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou z důvodu nařízení vlády až do odvolání uzavřeny naše pobočky v Ostravě, Praze a Brně:
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Vzhledem k výpadkům v distribucích může kompletování objednávek trvat delší dobu. Napište nám prosím do poznámky, pokud můžeme poslat objednávku i nekompletní. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Blackout – Kalovo zakopnutí na cestě za pravým já, Rob Thurman

blackout_thumb

Šestý román z řady o bratrech Leandrosových vypráví o Kalovi, jenž se musel stát ovcí, aby pochopil, že lepší je být vlkem. Nikoliv lepší pro svět, pro New York či pro něj samotného, ale lepší pro Nika. Bez staršího bratra by žádný Kal už dávno nebyl.

Egyptská bohyně Ammut vysává život ze stvůr potulujících se velkým jablkem, těm se to samozřejmě nelíbí, a tak si jejich rada najme bratry Leandrosovy, aby Ammut našli a zastavili. Egypťanka za svou kořistí posílá obrovské, smrtelně jedovaté pavouky, z nichž jeden pokouše i Kala. Díky ólfím genům sice nejmladší potomek první rasy nezemře, ale utrpí ztrátu paměti. Probouzí se v Jižní Karolíně na pláži pokryté těly mrtvých pavouků, aniž by věděl, kdo a kde je. Podle arzenálu po kapsách a mrtvol okolo je mu však jasné, že zabíjet mu jde. A tady nám začíná příběh, tedy měl by začít, kdyby se naznačená zápletka nestala pouhým křovím ve hře zacílené jen na dva protagonisty a jejich bratrské pouto.

Přečtěte si EXKLUZIVNÍ UKÁZKU Z KNIHY BLACKOUT

Byl-li předchozí díl Mršina poměrně nudnou stíhací jízdou pěti postav zaměřenou spíše na dialogy a sem tam nějakou tu akci, u Blackoutu se počet cestujících snížil na dva s občasným stopařem Robinem, a akce už je v knize jen „sem“. Vlkodlačice Dalila, upírka Dobromila, Robinův milenec Jišijáš i nemrtvý Wahanket jsou odsouzeni k rolím rozmlžených obličejů míhajících se po cestě. S tím by nemusel mít čtenář problém, pokud by Kal a Niko předváděli něco nového, oni však nosí stále stejný kabát a pronáší už ohrané fráze, jakkoli napoprvé vyznívaly vtipně.

Thurman: V temnotě

Rob Thurman na Fantasyi:

Blackout je tedy „pouze“ knihou o vztahu dvou bratrů, o vztahu tak úzkém, že ani siamská dvojčata si nemůžou být bližší. Těžko se lze divit, proč autorka Rob Thurman do série víc nezamotala milostné vztahy každého z bratrů, ve srovnání s jejich vzájemným hlubokým poutem by se totiž krčily někde na periferii dění. Důvod této nezměrné hlubiny byl čtenáři nejlépe představen v kapitolách vyprávěných z Nikova pohledu v Přání smrti, v Blackoutu jde spíše o zopakování Kalových pohnutek tak, jak se mu postupně vracejí vzpomínky. Kal dávno ví, že Niko je dobrý a čestný člověk, jemuž nikdo nesahá ani po kotníky, ale zároveň přichází na to, že Niko by obětoval celý svět, aby zachránil Kala. Konečně si uvědomuje, že starší bratr si od něj zaslouží totéž. A tak se z ovce, jež by byla v životě šťastnější, znovu stává vlkem, aby ochránil své jednočlenné stádo.

Rob Thurman ve všech dílech omílá, proč se ti dva mají tak rádi. Nepřináší do série nic nového, a dokonce se jí povedlo vytvořit z takzvané detektivní zápletky nudnou vatu. V tomhle díle totiž čtenáře nakonec jen zajímá, kdy už konečně si Kal na vše vzpomene a jaké to bude mít následky. Blackout je tak důležitým mezníkem pro Kala, posunem na další stupeň v jeho charakteru. Nějací pavouci se svou hadí paní se můžou jít klouzat, protože hledá-li čtenář akční thriller, horor či dobrou detektivku, v téhle knize ji nenajde.

Briggs Patricia: Mercedes Thompson 6 - Říční znameni
Andrews Ilona: Kate Daniels 03 - Magie útočí

Redakce Fantasye doporučuje podobné série:

Přes všechny výtky jsem se ovšem u románu dobře bavila a věřím, že se najdou podobně „postižení“ čtenáři jako já. Důvod je prostý: Pokud jste se prokousali všemi pěti díly, pravděpodobně máte Kala s Nikem dost rádi, jinak byste ohranou písničku dávno vypnuli. Blackout tedy pro vás bude příjemným bonusem plným bratrského pošťuchování a drobných naschválů, Kalova neutuchajícího sarkasmu a nekonečné lenosti, na které nepomohla ani ztráta paměti, Nikových zdravých jídel, jimiž páchá pomalou sebevraždu, a černých triček s šílenými nápisy.

Jak už jsem u mnoha knižních sérií zjistila, kniha mě může chytnout, bavit a nepustit, i když se příběh uskrovnil někde v koutě či úplně vypařil, ovšem jedině za předpokladu, že v ní zůstaly mé oblíbené postavy, třebaže si jen tak povídají a vtipkují. Třeba jste naladěni taky tak. Už aby vyšel Doubletake.

  • Thurman, Rob: Blackout
  • Fantom Print; 2011
  • Překlad: Anna Janovská
  • Obálka: Chris McGrath
  • 224 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)
8. února 2012, Renata Heitelová

Diskuze k článku

Ad Blackout – Kalovo zakopnutí na cestě za pravým já
finka - 08. 02. 2012 17:09

Jo, Renčo, tenhle díl nás zklamal...dokonce i mě, která se za sérii bila jako lev - ano pánové, měli jste v Brně pravdu :-)) Kala a Nika jsem měla hodně ráda. Měla. Blackout mě dorazil. On už předcházející díl unavoval. Nic nového a neustálé omílání bratrolásky bylo i na mě moc. Se sérií jsem se rozloučila :-)) Víc jejich lásky by na mě už asi zanechalo následky. Tolerance už mě nebaví a další šance knihám nedávám, zvlášť v dnešní době, kdy jsou knihy tak drahé :-)) Možná si další díl půjčím za dlouhý čas v knihovně...
RE: Ad Blackout – Kalovo zakopnutí na cestě za pravým já
Renča - 09. 02. 2012 11:26

Jenže já i přes věčné opakování téhož a téměř absence příběhu mám ráda styl, kterým to autorka píše, dialogy mezi bratry, a vždy doufám, že ten další díl bude lepší :) Takže budu číst dál. To je skoro podobná závislost (postižení) jako u Anity ;)
RE: RE: Ad Blackout – Kalovo zakopnutí na cestě za pravým já
finka - 09. 02. 2012 14:20

Jo, chápu. Dřív, když jsem byla mladší, tak jsem nenechala žádnou knihu nedočtenou, nikdy bych sérii nevzdala. Jak jsem stará, tak jsem se vším hned hotová. Stačí mi málo a šlus :-)
RE: RE: RE: Ad Blackout – Kalovo zakopnutí na cestě za pravým já
Renča - 09. 02. 2012 16:46

To není tím, já hodně sérií vzdávám hned po prvním díle, někdy po druhém, nechávám i rozečtené knihy (nejsou-li na recenzi). Thurmanka pro mě prostě píše dostatečně poutavě na to, abych ji byla schopna odpustit nedostatečnou zápletku, a ty její krátké knihy prostě slupnu, stále mě ještě baví Kalův sarkasmus atp. Musím říct, že opačně kolikrát mívám větší problém - tedy kniha může mít dobrou zápletku, ale je děsně roztahaná a s málo dialogy, a to pak čtu týdny. Třeba putovací fantasy ságy, nebo i ten tvůj Poslední vlkodlak ;)
V průběhu čtení jsem si knihu užívala, jak jen to...
Mia - 16. 05. 2012 12:58

V průběhu čtení jsem si knihu užívala, jak jen to šlo. Ale po přečtení a celkovém zamyšlením nad ní jsem nebyla tak spokojená jako u předchozích dílů. Jakmile jsem se na stránkách Rob dočetla, že další kniha bude o Kalově ztrátě paměti, srdce mi zaplesalo nadšením. Když jsem četla pasáže o "ne tak špatném chlapovi", byla jsem jako na drátkách. A pak bum, po pár stránkách se objeví milující bratr a zkazí téměř všechnu zábavu. (Útoky vidličkou nepočítám :D ) Moc mě zajímalo, jak se Kal bude chovat jako "normální člověk". Čekala jsem i zajímavou zápletku, která nebudeme mít pro změnu nic společného s monstry, ale obyčejným životem a moc jsem se těšila, jak si s nimi Kal poradí. No.. snad někdy jindy. Přesto jsem se (až na ty bratrské výlevy lásky) u knihy bavila. Rob píše přesně tím stylem, který mám ráda. Hodně sarkasmu, ironie a spousta černého humoru. Často sérii přirovnávám k Housovi MD s přílohou, když se mě někdo zeptá, o co jako v té knize jde. Prostě spousta příšerek, drsňáckých řečí, nakopávání zadků a minimum kýčovité romantiky.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Blackout

Blackout
Vložit do pytle na zboží  Koupit 249 Kč 174 Kč