Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Blackout – Kalovo zakopnutí na cestě za pravým já ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Blackout – Kalovo zakopnutí na cestě za pravým já, Rob Thurman

blackout_thumb

Šestý román z řady o bratrech Leandrosových vypráví o Kalovi, jenž se musel stát ovcí, aby pochopil, že lepší je být vlkem. Nikoliv lepší pro svět, pro New York či pro něj samotného, ale lepší pro Nika. Bez staršího bratra by žádný Kal už dávno nebyl.

Egyptská bohyně Ammut vysává život ze stvůr potulujících se velkým jablkem, těm se to samozřejmě nelíbí, a tak si jejich rada najme bratry Leandrosovy, aby Ammut našli a zastavili. Egypťanka za svou kořistí posílá obrovské, smrtelně jedovaté pavouky, z nichž jeden pokouše i Kala. Díky ólfím genům sice nejmladší potomek první rasy nezemře, ale utrpí ztrátu paměti. Probouzí se v Jižní Karolíně na pláži pokryté těly mrtvých pavouků, aniž by věděl, kdo a kde je. Podle arzenálu po kapsách a mrtvol okolo je mu však jasné, že zabíjet mu jde. A tady nám začíná příběh, tedy měl by začít, kdyby se naznačená zápletka nestala pouhým křovím ve hře zacílené jen na dva protagonisty a jejich bratrské pouto.

Přečtěte si EXKLUZIVNÍ UKÁZKU Z KNIHY BLACKOUT

Byl-li předchozí díl Mršina poměrně nudnou stíhací jízdou pěti postav zaměřenou spíše na dialogy a sem tam nějakou tu akci, u Blackoutu se počet cestujících snížil na dva s občasným stopařem Robinem, a akce už je v knize jen „sem“. Vlkodlačice Dalila, upírka Dobromila, Robinův milenec Jišijáš i nemrtvý Wahanket jsou odsouzeni k rolím rozmlžených obličejů míhajících se po cestě. S tím by nemusel mít čtenář problém, pokud by Kal a Niko předváděli něco nového, oni však nosí stále stejný kabát a pronáší už ohrané fráze, jakkoli napoprvé vyznívaly vtipně.

Thurman: V temnotě

Rob Thurman na Fantasyi:

Blackout je tedy „pouze“ knihou o vztahu dvou bratrů, o vztahu tak úzkém, že ani siamská dvojčata si nemůžou být bližší. Těžko se lze divit, proč autorka Rob Thurman do série víc nezamotala milostné vztahy každého z bratrů, ve srovnání s jejich vzájemným hlubokým poutem by se totiž krčily někde na periferii dění. Důvod této nezměrné hlubiny byl čtenáři nejlépe představen v kapitolách vyprávěných z Nikova pohledu v Přání smrti, v Blackoutu jde spíše o zopakování Kalových pohnutek tak, jak se mu postupně vracejí vzpomínky. Kal dávno ví, že Niko je dobrý a čestný člověk, jemuž nikdo nesahá ani po kotníky, ale zároveň přichází na to, že Niko by obětoval celý svět, aby zachránil Kala. Konečně si uvědomuje, že starší bratr si od něj zaslouží totéž. A tak se z ovce, jež by byla v životě šťastnější, znovu stává vlkem, aby ochránil své jednočlenné stádo.

Rob Thurman ve všech dílech omílá, proč se ti dva mají tak rádi. Nepřináší do série nic nového, a dokonce se jí povedlo vytvořit z takzvané detektivní zápletky nudnou vatu. V tomhle díle totiž čtenáře nakonec jen zajímá, kdy už konečně si Kal na vše vzpomene a jaké to bude mít následky. Blackout je tak důležitým mezníkem pro Kala, posunem na další stupeň v jeho charakteru. Nějací pavouci se svou hadí paní se můžou jít klouzat, protože hledá-li čtenář akční thriller, horor či dobrou detektivku, v téhle knize ji nenajde.

Briggs Patricia: Mercedes Thompson 6 - Říční znameni
Andrews Ilona: Kate Daniels 03 - Magie útočí

Redakce Fantasye doporučuje podobné série:

Přes všechny výtky jsem se ovšem u románu dobře bavila a věřím, že se najdou podobně „postižení“ čtenáři jako já. Důvod je prostý: Pokud jste se prokousali všemi pěti díly, pravděpodobně máte Kala s Nikem dost rádi, jinak byste ohranou písničku dávno vypnuli. Blackout tedy pro vás bude příjemným bonusem plným bratrského pošťuchování a drobných naschválů, Kalova neutuchajícího sarkasmu a nekonečné lenosti, na které nepomohla ani ztráta paměti, Nikových zdravých jídel, jimiž páchá pomalou sebevraždu, a černých triček s šílenými nápisy.

Jak už jsem u mnoha knižních sérií zjistila, kniha mě může chytnout, bavit a nepustit, i když se příběh uskrovnil někde v koutě či úplně vypařil, ovšem jedině za předpokladu, že v ní zůstaly mé oblíbené postavy, třebaže si jen tak povídají a vtipkují. Třeba jste naladěni taky tak. Už aby vyšel Doubletake.

  • Thurman, Rob: Blackout
  • Fantom Print; 2011
  • Překlad: Anna Janovská
  • Obálka: Chris McGrath
  • 224 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)
8. února 2012, Renata Heitelová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Blackout

Blackout
Vložit do pytle na zboží  Koupit 249 Kč 174 Kč