Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
V temnotě ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

V temnotě, Rob Thurman

Thurman: V temnotě

Popularita takzvané urban fantasy je značná jak ve světě, tak u nás v Čechách. Každý týden se na trhu objeví aspoň jeden titul odehrávající se v našem světě, kde ale s námi koexistují upíři, vlkodlaci a jiná „magická verbež“, která to s námi myslí všelijak, ale většinou nás bere jako pouhou potravu, v lepším případě jako něco bezvýznamného, nicotného. Povětšinou se jedná o příběhy líznuté trochou romantiky a lásky, jak to proslavila S. Meyerová svojí ságou Stmívání.

Ale do všech těchto příběhů s romantickým nádechem najednou jako blesk z čistého nebe vlítl román „V temnotě“ (originál Nightlife, 2006), první kniha z cyklu „Cal and Niko Leandros“. Autorem je Rob Thurman, a po přečtení první kapitoly jsem se vrhl k internetu a šel si ověřovat, že Rob Thurman je skutečně Rob Thurmanová (jak se píše na přebalu), protože jsem si fakt nebyl jistý, jestli to není spíše muž. Ten styl, ta slova, nápady, drsný a černý humor a hlášky, a především hromady krve a jiné brutality, prostě mi to nepasovalo k ženě. K tomu fakt, že v knize moc ženských postav není (Myslím, že tři: matka našich hrdinů, nevlastních bratří Niko a Kala, kterou Kal ohodnotil jako couru hláškou: „Ježíši Kriste, s tímhle moje máma šoustala?“ Pak zazobaná „černá vdova“, ze které se vyklube upírka, a pak jedna malá holka – vědma, která toho ví až nebezpečně hodně… o budoucnosti), a k tomu je vlastně příběh vyprávěný z pohledu Kala, tedy na ženskou autorku nezvyklý styl.

Celý příběh se odehrává v dnešním New Yorku, ve kterém kromě miliónů lidí žije množství jiných bytostí, o nichž my lidé nemáme ani páru. Trolové pod Brooklynským mostem, upíři v honosných rezidencích či satyrové jako prodavači ojetin. Všechno bytosti, kterým bratři Kal a Niko říkají grendelové. Ale jsou tu jedni skutečně děsiví, jimž se říká ólfi. Ti vládli naší planetě dlouhé věky, ale pak je jejich potrava, lidé, svým množstvím málem zahubila. Jenže teď se jejich zbytky snaží vrátit na trůn. Jedinou cestou k cíli je geneticky křížený jedinec mezi ólfi a člověkem. A tím „šťastlivcem“ je právě Kal. Jeho matka pochybné existence se nechala nějak ukecat jedním „krasavcem“ se slizkou kůží, rudýma očima a řadou špičatých zubů v ústech k erotickým hrátkám, z nichž vzešel Kal – napůl člověk, napůl bestie. A právě ze svého druhého já má Kal obavy, a proto je se svým bratrem Niko stále na útěku.

Většina tohoto skvělého příběhu je postavena především na kontrastu dvou hlavních hrdinů. Kal je člověk, který žije filozofií typu „ser pes, nějak bylo, nějak bude“. K jídlu stačí hamburger a hranolky, burákové máslo, prádlo se nemusí měnit každý týden a všechno se dá vyřešit hned na místě systémem „rána a padneš“. Naopak Niko jako starší z nich je typem přemýšlivého a uvědomělého člověka, vyznávajícího zdravou výživu, asijská bojová umění, důkladnou duševní i tělesnou očistu, který je chladný jako pokerový hráč. Jejich vzájemné verbální výpady jsou pravou šťávou románu. Přitom i samotný příběh je zajímavý a celkem originální, má hlavu i patu. Jako plus musíme autorce přidat i fakt, jak skvěle i v tak akčním příběhu dokázala v poslední třetině příjemně šokovat změnou postavy a tím začít s tou pravou „radostí ze zabíjení“.

Kniha „V temnotě“, kterou vydalo ostravské nakladatelství Fantom Print, je podle mne jednou z nejlepších „bomb“ na letošní letním trhu s knižní fantastikou. Jako by autorka ke své vlastní fantastice přihodila trochu z Kulhánka a Žambocha (o kterých asi nikdy neslyšela a asi ani neuslyší) a vytvořila čtivou, akční a drsně humornou urban fantasy. Další dva díly už jsou v přípravě. Fakt se těším!

  • Rob Thurman: V temnotě
  • vydal: Fantom Print, Ostrava 2010
  • překlad: Anna Jannovská
  • přebal: Chris McGrath
  • 272 stran / 249 Kč

Autor je recenzent webu Knihovnice.

2. července 2010, BoboKing

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

V temnotě

V temnotě
249 Kč 174 Kč