Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Železný polibek ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Železný polibek, Patricia Briggs

Briggsová: Železný polibek

Ač sama dva upíry zabila, při sledování Lestata ve filmu se Mercy třese. Ví, co takový upír dokáže a jejich poprava ji stále děsí ve snech. Ve třetím díle fantasy série o automechaničce Mercedes Thompsonové se však upírů nedočkáme. Přes vtipný úvod nás čeká spíše ten v citaci avizovaný hororový příběh s detektivní zápletkou – Mercy se tentokrát zaplete se světem fae.

Už název románu Železný polibek, v originále Iron Kissed, naznačuje, okolo koho se bude točit další Mercyino dobrodružství. Schopnost pracovat se železem, či se ho vůbec dotknout, je u fae vzácná a k těmto výjimečně obdařeným faeům patří i Mercedesin přítel Zee. Ten, který jí naučil opravovat auta a od kterého koupila svou dílnu. Sám si říká gremlin, ale tenhle pojem je mnohem mladší než Zee, ostatními fae je nazýván Temný kovář.

Fae pomohli Mercy, když se potřebovala vypořádat s upírem posedlým démonem, který ohrožoval celé Tri-Cities, a teď chtějí splatit dluh. Ve faeské rezervaci, Zemi víl, dojde k několika vraždám a Mercy se podaří vyčenichat jejich pachatele, člena ochranky O'Donnella. Druhý den však zasáhne Mercy zpráva, že lidská policie zatkla a obvinila z vraždy O'Donnela jejího přítele Zeeho. Mercy ví, že starý gremlin je nevinný, a tak i proti vůli fae pátrá po skutečném pachateli. Nehodlá se smířit s tím, že ze sebe Zee udělal obětního beránka, aby chránil ostatní fae. Mercy se nezalekne ani nejmocnějších fae – Šedých pánů. Fae se mýlili, pokud si mysleli, že je Mercy sama a že by tak její smrt prošla bez povšimnutí. Teď vlčí smečku za zády přijde náramně vhod. A tuto výhodu hodlá Mercy využít k tomu, aby si vytvořila co největší manévrovací prostor pro vlastní pátrání. Jenže i fae může dostat chuť na lidský zákusek bez ohledu na následky…

Mercy vedla přes deset let klidný život, poslední rok jí to však bohatě vynahradil. Sama nechápe, jak se do tolika problémů zapletla a zda se její život vůbec může vrátit do normálních kolejí. Vedle těchto život ohrožujících katastrof se navíc sype i její osobní život, hlavně nedořešený vztah k vlkodlakům – alfovi Adamovi a spolubydlícímu Samuelovi. Mercy Samuela miluje, ale nechce se k němu připoutat na zbytek života. Na druhou stranu se však bojí, že když ho opustí, tak Samuel odejde a zemře, protože je starý a jeho duše křehká. Mercy si nedokáže představit, že by kontrolu nad svým životem předala někomu jinému. Druhý nápadník Adam je schopen ji přinutit dělat věci proti její vůli, a to ji děsí. Je do něj zamilovaná, ale zároveň se bojí jeho moci. Je hrdá na to, že stojí na vlastních nohou a nemíní se toho lehce vzdát.

Patricia Briggs stvořila zajímavě vypointovanou detektivní zápletku, kde je čtenář ve svém pátrání stejně daleko jako Mercy. Ono to ani při vyprávění v ich-formě jinak nejde, každopádně tak získává příběh větší napětí, než když události sledujeme i z pohledu pachatele. Vylučovací metodou nám sice mnoho podezřelých nezbývá, protože i tady platí jedno z pravidel pátera Knoxe, že pachatelem je osoba čtenáři známá. Motivy vraha však zůstávají dlouho skryté, a tedy podezření vám zazvoní v hlavě téměř až v momentě, kdy Mercy vstupuje do jámy lvové. Závěr je hodně smutný a emocionálně vypjatý, ale osobní citové problémy Mercy příběh jen doplňují, nejsou jeho dominantou, i když se samozřejmě protnou.

Autorka svým třetím dílem série v žánru současné městské fantasy pevně zakotvila a zatím nesklouzla do žánru „paranormal romance“, jako se to stalo Laurell K. Hamiltonové, píšící o podobném světě. Laťku si prvními dvěma díly nastavila poměrně vysoko, ale stále se jí drží. Jejímu vyprávění nechybí humor, napětí ani akce, takže vzhůru do dalšího dobrodružství svérázné automechaničky Mercedes Thompsonové.

  • Patricia Briggsová: Železný polibek
  • vydal: Fantom Print, Ostrava 2010
  • přeložila: Kateřina Niklová
  • přebal: Daniel Dos Santos
  • 256 stran / 249 Kč

    Autorka recenze je redaktorkou webu Děti noci.

19. srpna 2010, Renata Heitelová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).