Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Magie mrtvých ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Magie mrtvých, Ilona Andrews

Andrews Ilona: Kate Daniels 01 - Magie mrtvých

Možná znáte tu ženskou, co říkala: „Já s upíry nechodím. Já je zabíjím.“ Jenže o ní už to nějaký ten pátek neplatí. Zato Kate Daniels, žoldačka z Atlanty řešící magické potíže, tohle pravidlo neporuší.

Upíři v Atlantě jsou nemyslící, ošklivé a krvežíznivé stvůry, které jako loutky bez vůle ovládají nekromanti – Páni mrtvých. Rozhodně při pohledu na ně nemáte na randění, natož na větší intimnosti ani pomyšlení. Atlanta a s ní celý svět podléhá vlnám magie střídajícími se s obdobími techu, magie si však postupem doby ukrádá stále větší kus času pro sebe. Když naběhne její vlna, nejezdí auta, nefunguje elektřina, selhávají střelné zbraně i mobilní telefony. Většina mrakodrapů se za třicet let, co tyhle vlny trvají, proměnila v trosky.

V tomhle světě se magií políbená Kate živí řešením cizích problémů pro Cech žoldáků. Jenže tentokrát musí řešit potíže vlastní, někdo totiž připravil o život jejího opatrovníka Grega, jedinou rodinu, kterou Kate ještě měla. Greg sloužil jako rytíř Mystik u Řádu rytířů milosrdné pomoci a Kate Ochránci Řádu nabízí svou pomoc při pátrání po vrahovi.
Díky tomu získává přístup i k informacím, na jakém případu Greg naposledy pracoval, a má se od čeho odrazit. Vyšetřování zavádí Kate jak do sídla nekromantů, tak jejich nepřátel – Smečky kožoměnců. Obě skupiny jsou kvůli způsobu zabití oběti podezřelé, na druhou stranu obě přišly v posledních dnech o své členy. Kdo po nich jde a snaží se mezi nimi vyvolat válku? Co znamená žlutá barva na m-scanu z místa vraždy? A co má za lubem podivný chirurg v márnici? Zdá se, že Kate si ukrojila větší kousek, než dokáže spolknout, zvlášť když se terčem útoku stává i ona sama.

Pod jménem Ilona Andrews vystupují manželé Ilona a Andrew Gordonovi, kteří ve své prvotině stvořili svět, kde platí díky velké dávce magie trošku jiná pravidla, než je u moderních urban fantasy obvyklé. Někdy nám to může připadat magické až moc. Pokud na kdeco stačí kouzlo, nevíme, kde leží hranice, co je ještě možné a co už ne. Zároveň se však autorům podařilo udržet v mezích žánru, detektivní linie je hlavní a neutíká k romanci, jak se to stává u jiných. Ne že by žádný chlap o Kate neměl zájem, právě naopak, ale to není to, oč tu běží.
Naopak to vypadá, že akce se občas dostává až do hororových vod. Kupodivu roztrhaná těla a hektolitry krve nepůsobí přímo v akci tak mrazivě a příšerně jako představy, které vám fantazie vyvolává při výkřicích hrůzy po telefonu.

Hlavní hrdinka Kate Daniels se vám až neuvěřitelně dostane pod kůži. Odvážná, vtipná, drzá a svéhlavá tmavovláska, neuznávající autority – což je jí občas nevyplatí. Naštěstí se rychle ohání šavlí, které něžně říká Zabíječ. Zbraň reaguje na Katinu magii a svítí v přítomnosti upírů. Opravdu hodně mi připomíná Anitu Blakeovou z prvních dílů série (ten citát v úvodu je její), má teprve 25 let, ale zdá se už značně protřelá, a proto i cynická. Vrhá se po hlavě do nebezpečí a její poučka, jak vyšetřovat případy, zní: „Otravujte osoby zapletené do případu tak dlouho, dokud se vás viník nepokusí zabít.“

Autorům se kromě hlavní hrdinky podařilo vykreslit velmi dobře i charaktery dalších postav, a tak třebaže máme za sebou jen první díl, je jasné, že o Pánu šelem Curranovi, mladém vlkodlaku Derekovi či medvědu-zabijáku Mahonovi si budete chtít dozvědět víc. Zápletka je dobře vystavěná, a když máte pocit, že už je po všem, autoři příjemně překvapí nenadálou zákrutou.

Magie mrtvých je velmi slibným rozjezdem a pro mě i příjemným překvapením. Co se týká stáje Fantom Printu, Kate Daniels se může směle postavit po bok Mercy Thompsonové, a podle mých dojmů a nadšení z prvního dílu možná i proběhne cílem jako první.

  • Andrews, Ilona: Magie mrtvých
  • Fantom Print; 2011
  • Překlad: Hana Šimečková
  • Obálka: Adam Dragon
  • 256 stran / 249 Kč
18. dubna 2011, Renata Heitelová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Kate Daniels 01 - Magie mrtvých

Kate Daniels 01 - Magie mrtvých
Vložit do pytle na zboží  Koupit   249 Kč