Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Konečně pořádní upíři po česku. Neomillnerová napravuje reputaci Tiny Salo Douškem věčnosti ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou z důvodu nařízení vlády až do odvolání uzavřeny naše pobočky v Ostravě, Praze a Brně:
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Vzhledem k výpadkům v distribucích může kompletování objednávek trvat delší dobu. Napište nám prosím do poznámky, pokud můžeme poslat objednávku i nekompletní. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Konečně pořádní upíři po česku. Neomillnerová napravuje reputaci Tiny Salo Douškem věčnosti, Petra Neomillnerová: Doušek věčnosti

Neomillnerová Petra: Tina Salo 2 - Doušek věčnosti

Česká upírská série z pera Petry Neomillnerové se už několik let těší velké čtenářské oblibě, a tak není divu, že se toho nakladatelství Brokilon chytilo a vydává druhá vydání již vyprodaných dílů jako na běžícím pásu. Čím je odlišný druhý díl, Doušek věčnosti, od toho prvního?

Základní fakta už známe. Tina Salo je sexy blonďatá čtyřsetletá upírka, exteriérem kdesi kolem dvacítky, která v Praze vyšetřuje nesrovnalosti. Kay je taky upír, kat, syn německé supermamá Gothel a Tinu na její přání klátí, zatímco ona si hraje s jeho krční tepnou. Dyre je Tinin otec, záhadný a vzdálený jako tajemný hrad v Karpatech. Město Praha je pořád to stejné hlavní město a České republice jako takové autorka rovněž nic neudělala. Sladká jak krev byla detektivní četba, drsná jízda s akčními pasážemi a nemálem sexu.

Zasoutěžte si o knihy Sladká jak krev, Doušek věčnosti a Past na medvěda!

Neomillnerová Petra: Tina Salo 1 - Sladká jak krev - druhé vydání

Série Tina Salo:

A asi tam někde podobnost mezi prvním dílem a Douškem věčnosti končí. Těžko říct, zda je to tím, že autorka už si svůj nový svět a nové postavy osahala (zkušení čtenáři samozřejmě vědí, že minimálně postavy těm z jiných autorčiných sérií rozdílné nejsou, ale to je jedno…), nebo za tím vězí něco jiného, nicméně dvojka je podstatně lepší než jednička, a to hned kvůli několika skutečnostem.

Více děje, ale méně akce prospělo
Zatímco v prvním díle se rozvíjela pouze jediná dějová linie, která k nespokojenosti čtenáře střídavě zrychlovala a zpomalovala, ve druhém vsadila Petra Neomillnerová raději na dvojici zápletek, které problém Sladké jak krev vyřešily tím, že se bezvadně doplňují tam, kde se předtím muselo zvolňovat. Tentokrát řeší Tina v klasické detektivní rovině pražský motorkářský klub, jehož členové jeden po druhém končí ve stromech u silnice a možná to má něco společného s tím, že někteří z nich jsou vlkodlaci.

Hamilton Laurell K.: Cirkus prokletých

Redakce Fantasye doporučuje podobné série:

V nové rovině se do života hlavní hrdinky navrací její otec, aby ji získal pro svůj tisíciletí starý plán ovládnout celou Evropu, protože to by přece měl být smysl neživota každého upíra. Navíc se k tomu připočítávají drobnosti jako Tinina zvyšující se žízeň po lidské/upírské krvi nebo skutečnost, že Gothel je velice nepříjemná tchýně. Takový ten nesnesitelný ochranitelský typ, který svého korunního prince staletí vychovával s drtivou mateřskou péčí.

Petra Neomillnerová v pěti bodech:

  1. Její práce se vyznačují nejen velmi čtivým literárním stylem, ale až naturalistickou syrovostí a tvrdostí, a to jak po stránce dějové, tak i v charakterizaci postav.
  2. Debutovala povídkou Ta, kterou smějí sedlat jen bohové… v časopise Pevnost.
  3. V roce 2006 vydala první samostatnou knihu – sbírku Vlastní krev, v níž soustředila příběhy o čarodějce Moire a přidala několik dalších povídek, následovaly první díl cyklu Písně čarodějky (příběhy čarodějky Moire a Desmonda) s názvem Nakažení (2007), sbírka povídek Hry na bolest (2007) a první část cyklu o upírce Tině Salo ze současné Prahy Sladká jak krev (2007).
  4. Román, jehož hlavní hrdinkou je zaklínačka Lota, Psí zima, vyšel v r. 2008.
  5. Petra Neomillnerová se kromě fantastiky zabývá také magií. Na toto téma jí již vyšly v Tritonu knihy Magické kameny (2006), Milostná magie (2007) a Runová magie (2007) a nejnovější dva přírůstky v nakladatelství Epocha v edici Magická knihovnička – Magický zvěrokruh (2010) a Magický herbář (2011).

Třebaže je série o pražské upírce ve svém jádru akční literaturou, akce jako takové v Doušku věčnosti paradoxně ubylo. A ještě paradoxnější je, že to vůbec není na škodu. Obě dějové linie tentokrát nejsou ani tak o bojových sekvencích jako o postupném utužování atmosféry, kterou Neomillnerová slušně vybudovala už v prvním dílu. Tady proto jen využívá to, co vyfoukala a přebrušuje to do správných tvarů. Podobně na tom jsou i postavy – zatímco minule se místy chovaly nesrozumitelně, tady se jejich charaktery ukazují jasně a logicky, přestože se nad některými důsledky jejich chování tají dech. A co víc, postavy umožní čtenáři se s nimi ztotožnit, což u Sladké jak krev nebylo stoprocentní.

Sázka na tu lepší jistotu
Po slibném, ale mouchovatém prvním dílu série Tina Salo je Doušek věčnosti výborným počtením. Všechny kvalitní atributy jedničky v čele se svým svižným stylem postaveným na dynamických a přisprostlých dialozích/mono­lozích, který má Neomillnerová v malíku, zůstaly. K tomu autorka tvrdě zapracovala na aspektech, které jí minule unikly. Výsledkem je druhý díl, který Sladkou jak krev strčí hravě do kapsy a nastavuje třetímu dílu, Pasti na medvěda, vysokou laťku k překonání.

  • Neomillnerová, Petra: Doušek věčnosti (Tina Salo 2)
  • Brokilon, 2011
  • obálka: Koutmedia
  • 248 stran, 238 Kč (v e-shopu Fantasye již za 214 Kč)
18. ledna 2012, Jan Nohovec

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Tina Salo 2 - Doušek věčnosti - druhé vydání

Tina Salo 2 - Doušek věčnosti - druhé vydání
Vložit do pytle na zboží  Koupit 238 Kč 214 Kč