Mršina (Kal Leandros 5), Rob Thurman

Thurman Rob: Mršina

Kniha V temnotě, první díl z cyklu o bratřích Kal a Niko Leandrosových, se trefila do čtenářského vkusu mnoha fandů fantastiky. Není se tedy čemu divit, že už se na knižních pultech objevilo páté pokračování pod názvem Mršina.

Další příběh této podivné bratrské dvojice, a jejich možná ještě podivnějších přátel, milenek a dalších, má se slovem „road“ z originálního znění mnoho společného (v orig. Roadkill). Dalo by se totiž směle říci, že je to pojato jako jistá varianta kerouacovského On the road. Kal a Niko ve starém americkém korábu silnic, který má svá nejlepší léta dávno za sebou, projíždí ve stíhací jízdě Spojenými státy za bestií, jež nezabije sem tam nějakého houmlesáka v temném koutě Central parku, ale během pár dní s velkým potěšením může vyhubit lidstvo až do posledního mimina. A tou bestií, která stejně jako temný muž ve slavném Kingově Svědectví (o kterém se v knize taky zmiňují) s rozkoší zabíjí pouhým lusknutím prstů, je postava z temných cikánských legend Suyolak.

Rob Thurman na Fantasyi:

Tento cikánský léčitel už před staletími dokázal skutečné zázraky v léčení nemocných, ale pak objevil i další možnosti svých schopností. A tím je zabíjet po tisících, rozsévat mor po celých městech a zemích. Proto se mu taky začalo říkat Mor světa. Jeho řádění ale zastavili samotní cikáni, když ho uvěznili v rakvi. Pod spoustou ochranných pečetí nemohl zabíjet, ale ani sám nezemřel. Cikáni truhlu hlídali jako oko v hlavě, aspoň do doby, než ji klan Sarzo ztratil. A hlava klanu, odporná Abelie-Roo, která bratrům takříkajíc pomohla v jedné z předešlých knih, si přišla pro revanš.

Redakce Fantasye doporučuje podobné série:

Atraktivitou celého cyklu je jednak akční a zběsile krvavý děj, který nabízí dneska populární žánr urban fantasy, ale stejnou dávkou i charaktery postav a především jejich neustálé verbální narážky a útoky. Ty jsou založeny především na jedinečném kontrastu samotných bratrů. Kal je mladý muž, který miluje fastfoody, telku a sexuálně přitažlivou slečnu vycítí na míle daleko. A to nejen díky tomu, že je z poloviny ólfi, tedy pradávná zrůda, před kterou by i tyranosaurus rex utíkal jako malé štěně. Jeho jedinou oporou je o něco starší nevlastní bratr Niko – spravedlivý, dokonalý, chladný zabiják a člověk. Což Kala neustále prudí. K tomu musíme přidat přehršel skutečně černého hřbitovního humoru, celé kýble krve a rozervaných mrtvol kolem atd. A když už Kal dospěl a našel si k sexu divokou Dalilu, které je pro změnu vlkodlakem („Vyjebá dneska někdo s Kalem, nebo s ním dneska někdo vyjebá?“), kniha už tak úplně nezapadá do představy epické fantasy ve stylu Pána prstenů. A podobných postav se v ní samozřejmě objevuje povícero.

Nebudu tvrdit, že kniha je dílem hodným Nobelovy ceny. A to díky Bohu. Literatura není jen děsný existencionální psycho, ale především i zábava. A tu přináší Thurmanová v pořádných dávkách.

  • Thurman, Rob: Mršina (Roadkill)
  • vydal: Fantom Print; 2011
  • překlad: Anna Janovská
  • obálka: Chris McGrath
  • 256 stran, 249 Kč

Rob Thurman v pěti bodech:

  1. Její první román V temnotě si v roce 2006 získal srdce čtenářů a odstartoval tak nejen její literární kariéru, ale také započal rozsáhlou sérii románů ve stylu temné urban fantasy.
  2. V současnosti už má napsáno deset románů a další kniha Doubletake vyjde v roce 2012.
  3. Rob Thurman žije ve státě Indiana, kterou sama charakterizuje jako zemi zvlněných kopců, skotu a divokých krocanů
  4. Když byla dotázána, proč užívá mužské jméno, odpověděla, že když jsou její knihy psány z pohledu muže, mohlo by to zmást kupující, když by viděli na obálce ženské jméno. A kromě toho jí rodina a přátelé říkají Rob celý život.
  5. Rob Thurman je velkou milovnicí psů. Její motto zní: „Jak vůbec může někdo existovat bez psa?“
8. listopadu 2011, Bohdan BoboKing Volejníček