Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Hodný, zlý a nemrtvý ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Hodný, zlý a nemrtvý, Kim Harrison

Harrison Kim: Rachel Morgan 2 - Hodný, zlý a nemrtvý

Upírka Ivy vzala spolu s čarodějkou Rachel do pizzerie k Piscarymu i člověka – detektiva Glenna, ale panický strach z rajčat je v lidech hluboce zakořeněný. Ocitáme se totiž zpátky v Cincinnati, víc jak 40 let po Zvratu – doby, kdy čtvrtinu lidské populace vyhladil virus na biogeneticky upraveném rajčeti, čímž se vyrovnaly počty lidí a inderlanďanů – upírů, dlaků, čarodějů a skřítků. A ti se po staletích ukrývání před lidmi rozhodli vystoupit ze stínů.

Čarodějka Rachel Morganová je po odchodu z agentury IBA ráda za každý případ, který jí vydělá na zaplacení nájmu. Jenže vlkodlaci ji podvedli. Nezaplatili za nalezení ryby, kterou vlastně ani neztratili, a tak se Rachel rozhodne vzít případ z rukou kapitána Eddena z lidské agentury FIK. Má najít přítele sekretářky radního Kalamacka. Rachel sice cítí, že by mohlo jít o past, ale peníze potřebuje, a navíc si Sáru Jane oblíbila, když ji Kalamack zavřel v norčí podobě v kleci. Samozřejmě Rachel, ne Sáru. Ale to už víte, pokud jste četli úvodní díl fantasy série Mrtvá čarodějka přichází.

Z pátrání po zmizelém příteli se nakonec vyklube mnohem komplikovanější případ sériových vražd čarodějů a Rachel se znovu utká se starým známým Kalamackem a démonem, kterému dluží ještě od minula za záchranu života, ale i s novým a mocným nepřítelem, Rachel se tedy rozhodně nudit nebude. Ano, zase tu máme detektivku, a prozradit, kdo je vrah, by bylo pěkně nefér. Autorka si navíc i jako minule nechává některé odpovědi pro sebe, případně do příštího dílu.

Detektivní příběh se zdá v první polovině knihy v pozadí, zato se dozvíme víc o Racheliných dosud neobjevených čarodějnických schopnostech a jejím vztahu k Nickovi. Nemálo prostoru je věnováno vnitřnímu boji upírky Ivy. Abstinující upírka je jako odjištěný granát hrozící každou chvíli vybuchnout, zároveň je ale zranitelnou holčičkou. Rachel ji proto nedokáže opustit a sehnat cvokaře pro upíry není jen tak. I silnému lze ublížit a kapitola s Ivy choulící se ve sprše je opravdu mrazivá. Naštěstí vyburcuje Rachel k cestě za pomstou. Závěr knihy tím pádem neskutečně letí a díky němu jsem ochotna odpustit autorce i ten pomalejší rozběh.

Vtip v románu opět zajišťuje malý užvaněný skřítek Jenks, navíc mu zdatně sekunduje nová figurka upjatého detektiva Glenna, ať už provokuje Ivy či se rozplývá se nad sýrovou pizzou. Rachel je pořád stejná – tvrdohlavá, impulsivní a odvážná – a takovou ji máme rádi. Neví, kdy zavřít pusu, a nezastaví se před ničím a k obávanému záhrobí má někdy velice blízko. Trent je nevyzpytatelný a stejně jako Ivyin přítel Kist, u něhož netušíme, zda vyjíždí po Rachel jen tak pro zábavu, z příkazu Piscaryho či z vlastních záhadných úmyslů.

Americká autorka Kim Harrison znovu dobře upletla zápletku a konečně rozmotala i některé uzlíky z minulého dílu, samozřejmě taky přidala některé nové a čtenáři nezbývá než si počkat na další pokračování. To snad bude stejně dobře prosyceno humorem, akcí i komplikovanými emocemi hrdinů. Poradí si Ivy a Kist s nově nabytou mocí? Co ztratí či získá Rachel svým spojením s démonem? Uteče jí Nick? A tak nám, co máme rádi městské fantasy okořeněné detektivní zápletkou a humorem, nezbývá než se těšit na další dobrodružství svérázné čarodějky Rachel Morganové.

  • Kim Harrisonová: Mrtvá čarodějka přichází
  • vydal: Fantom Print, Ostrava 2010
  • přeložila: Kateřina Niklová
  • přebal: Dorothea Bylica
  • 303 stran / 249 Kč
22. října 2010, Renata Heitelová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Rachel Morgan 2 - Hodný, zlý a nemrtvý

Rachel Morgan 2 - Hodný, zlý a nemrtvý
Vložit do pytle na zboží  Koupit 249 Kč 174 Kč

Rachel Morgan 1-4

Rachel Morgan 1-4
Vložit do pytle na zboží  Koupit 1006 Kč 704 Kč