Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Nikdy nezemřít ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Nikdy nezemřít, Kim Harrison

Harrison Kim: Rachel Morgan 3 - Nikdy nezemřít

Čarodějce Rachel Morganové jako by se smůla lepila nejen na paty, ale rovnou na celé tělo. Sotva jednou unikne hrobníkovi z lopaty, už ji na ni Kim Harrisonová zase usazuje. Ale tentokrát se záhrobí přiblíží více než kdykoli předtím.

Rachel Morganová je bývalá agentka IBA – bezpečnostní agentury pro záležitosti inderlanďanů (nadpřirozených bytostí). Její svět obývají obyčejní lidé jen v malém měřítku. Po celosvětové epidemii, kterou vyvolala rajčata, řady lidí značně prořídly a na veřejnost vystoupily bytosti ne tak úplně lidské. Rachel jakožto zemská čarodějka k nim samozřejmě patří také. Jenže k ne tak úplně lidským bytostem se logicky vážou i ne tak úplně lidské problémy. A Rachel jich má víc než dost.

Nikdy nezemřít posunulo sérii o čarodějce Rachel zase o kus dál, a to nejen co do počtu stran, ačkoliv i ty se nějak samovolně množí. Zdá se, že Kim Harrisonová začíná propadat tajuplné chorobě, která hromadně kosí autory sérií po celém světě – své postavy zná tak dobře, že psaní o nich jde samo… a zatraceně těžko se o nich psát přestává.

Obrovskou devízu knih o čarodějce Rachel oproti jiným sériím představuje však to, že text sám nemohutní v důsledku neustálého opakování děje předchozích dílů, které je potřeba všechny zrekapitulovat. Nikdy nezemřít se tak téměř výhradně věnuje současnosti Rachelina života. Ano, párkrát se pro oživení vzpomínek a vysvětlení chování postav Harrisonová vrací k předchozím dvěma dílům (Mrtvá čarodějka přichází, Hodný, zlý a nemrtvý), ale jsou to skoky zcela minimální a účelné. Žádné plané plkání o věcech minulých formou nostalgického vzpomínání hlavní hrdinky, která se záhadně zasní uprostřed akční scény, zatímco jí kulky sviští kolem hlavy, ale cílené útržky informací jak pro čtenáře neznalé, tak zapomětlivé.

Mnohem více prostoru díky tomu získávají samotné postavy. Ve světě Kim Harrisonové není nic černobílé, neexistují záporní a kladní hrdinové a Nikdy nezemřít poskytuje právě takové okýnko do nitra dříve plochých a náhle plastických charakterů. Bezpáteřnímu miliardáři Trentovi znenadání narůstají zpátky obratle, promiskuitní živý upír Kisten objevuje skryté city, chladná upírka Ivy představuje svoji rodinu, silnému a odvážnému Nickovi se oprudil zadek ze sedla jeho bílého oře a Rachelin nový kamarád není vůbec tím, za koho ho považuje.

Tohle pozitivum, které transformuje nudné plakáty v 3D bytosti, je však zároveň negativem. Plasticita charakterů, jejich bohatost a zvraty, jež se dají krásně ukázat na chování postav ve vztahu k ústřední zápletce, tuto zápletku odsouvají do pozadí a plně přebírají její funkci. Na počátku je čtenáři naservírovaná, jak jinak než dramaticky, situace, jež se zdá být výchozím bodem pro postupně se komplikující příběh. Čtenář však čte a čte a čte a stále čeká, kdy že se začne řešit to, co mu bylo naznačeno, že se řešit bude. Nikdy k tomu nedojde. To, co se v první chvíli zdá jako klíčová zápletka a mohlo by být zápletkou zcela nosnou a zajímavou, se vyřeší jakoby mimochodem tím, že se uzel příběhu rozsekne úplně jinde.

Knihy ze série Rachel Morganová na Fantasya.cz:

V závěru se díky epizodnosti kapitol sice pořád něco děje, ale ne to, co čtenář od počátku čekal. Každá kapitola má vlastní minizápletku, která se správně rozvíjí, graduje i detonuje, ale celek stejně působí jako úvod, který se autorce rozpadl pod prsty.

Naprosto nevěrohodně pak působí dramatický odchod skřítka Jenkse ze scény. Vždy vtipkující okřídlený mužíček v jednu chvíli zkratuje, zachová se jako hysterka s premenstruačním syndromem a vyklidí uraženě pole. Jistě, scéna pravděpodobně stojí na tom, že není možné podceňovat sílu mužského ega, obzvláště pokud ego je to jediné, co deseticentimetrový skřítek má. I přesto se Jenks do této chvíle nechoval tak, aby jeho náhlý záchvat a obrazné prásknutí dveřmi (nebo spíše plesknutí křídly) způsobil chápavé pokývání hlavou. Znenadání je z něj urážlivá malá bestie, která si nenechá nic vysvětlit.

Nikdy nezemřít je spíše než detektivka nebo thriller s napínavou zápletkou velmi dobře propracovaná sonda do duše jednotlivých charakterů, která může pořádně zamíchat pořadím na pomyslném žebříčku sympatií, a akční jízda, jež Rachel strká každou kapitolou blíž a blíž pod kytičky.

Hodnocení: 70 %

  • Kim Harrison: Nikdy nezemřít (Rachel Morgan 3)
  • Fantom Print, 2011
  • překlad: Kateřina Niklová
  • 304 stran / 249 Kč
1. září 2011, Alžběta Lexová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Rachel Morgan 3 - Nikdy nezemřít

Rachel Morgan 3 - Nikdy nezemřít
Vložit do pytle na zboží  Koupit   249 Kč

Rachel Morgan 1-4

Rachel Morgan 1-4
Vložit do pytle na zboží  Koupit 1006 Kč 704 Kč