Milenec jen můj (Bratrstvo černé dýky 8), J. R. Wardová
John Matthew – svaly a nervy z ocele, kožené kalhoty potřísněné krví, krátké vlasy drsňácky trčící do všech stran. Xhex – svaly a nervy z ocele, kožené kalhoty potřísněné krví, krátké vlasy drsňácky trčící do všech stran. Najděte pět rozdílů.
John miluje Xhex, Xhex miluje Johna. Jenže podle Xhex nemůžou být spolu. Nejspíš to má co dělat s faktem, že jejímu poslednímu milenci totálně přeskočilo poté, co se pro ni vydal na záchrannou misi do kolonie Sympathů. Nic však holce nezmění pohled na svět líp, než pár týdnů pobytu v něžné péči zvrhlého vůdce bezduchých, Lashe.
Taky vám připadá, že už jste to někde četli? Bohužel se nemýlíte. Stejný problém řešili Zsadist a Bella ve třetím díle. Wardová svrhla svůj příběh do hlubin neoriginality ještě dřív, než vůbec začala psát. Když to má oči jako kočka, ocas jako kočka a navíc to mňouká jako kočka, nejspíš to kočka taky je. A na tom nic nemění fakt, že Xhex je jiná než Bella a Lash není obyčejný bezduchý.
J. R. Wardová v pěti bodech:
- Pod pseudonymem J. R. Wardová se skrývá dvaačtyřicetiletá američanka Jessica Rowley Pell Bird.
- Má diplom v oborech právo, historie a historie umění se specializací na středověk.
- Pracovala v oboru zdravotnictví, než se stala spisovatelkou na plný úvazek.
- Svou první knihu napsala už před nástupem na vysokou, vyšla však až v roce 2002.
- Její nejznámější sérií je Bratrstvo černé dýky, své fanoušky si už našla i zatím trojdílná série Padlí andělé.
Je velká pravděpodobnost, že u této knihy přestanete ochotně přehlížet předvídatelnost děje, melodramatičnost a častý výskyt klišé, jako tomu bylo u předchozích knih. Čeho je moc, toho je příliš a ani sebezarputilejší fanoušek nevydrží donekonečna. Hlavním důvodem je, že Milenec jen můj není zdaleka tak vtipný a zajímavý, jako prvních sedm dílů. Hlavní dějová linie pojednává hlavně o tom, že jeden chce, druhý nechce a pak zase naopak. John Matthew se poprvé objevil ve třetím díle. Je dost smutné, že Wardová nebyla od té doby schopná vymyslet pro něj alespoň trochu originální a čtivou zápletku.
Je dost možné, že celková nelíbivost příběhu pramení z faktu, že ani jeden z hlavních protagonistů není zrovna aspirant na Miss Sympatie. John je navzdory spisovatelčině snaze o jeho zmužnění pořád pouze ufňukaný chcípáček působící dojmem, že si sám ani nezaváže tkaničky od bot. Není divu, že když má najednou pln vzteku lovit největšího zloducha ze všech, věříte mu to asi tak, jako že si Zsadist z momentálního pohnutí mysli koupí roztomilé zrzavé koťátko a bude ho oblíkat do růžových šatiček.
Série Bratrstvo černé dýky:
- Dark Lover (2005) – Milenec z temnot
- Lover Eternal (2006) – Milenec z věčnosti
- Lover Awekened (2006) – Probuzený milenec – recenze
- Lover Revealed (2007) – Nalezený milenec – recenze
- Lover Unbound (2007) – Nespoutaný milenec – recenze
- Lover Enshrined (2008) – Vyvolený milenec – recenze
- The Black Dagger Brotherhood: An Insider's Guide (2008) – obsahuje nepublikovanou novelu Father Mine, doplňující příběh Zsadista a Belly
- Lover Avenged (2009) – Pomstěný milenec – recenze
- Lover Mine (2010) – Milenec jen můj
- Lover Unleashed (2011) – Milenka pout zbavená
- The Black Dagger Brotherhood: An Insider's Guide (2008) – Bratrstvo černé dýky: Průvodce
Stejně uvěřitelná je Xhexina přeměna z téměř bezpohlavního nájemného vraha na objekt něčího sexuálního zájmu. Už od začátku byla prezentována jako kopa svalů s pánským účesem, sterá by byla schopná vydloubnout oko i Freddymu Kruegerovi. John sice tvrdí, že má prsa, ale ani to z ní ženskou nedělá. Chlapům se přece nedá věřit.
V tomto pokračování Bratrstva černé dýky byly mnohem zajímavější dějové línie, které se rozvíjely na pozadí. Způsob jakým se vyvrbil vztah Blaye a Qhuinna je sice frustrující, ale ne nečekaný. Wrath a jeho výlety na druhou stranu za Payne se nečekaně zvrtnou. Prostřednictvím flashbacků je taky odhalena Dariova minulost.
Redakce Fantasye doporučuje podobnou sérii:
- Laurell K. Hamilton (série Anita Blake)
Wardová si stále nechává otevřených několik potenciálních linií. Bohužel, to co dříve působilo geniálně, se zvrhlo v úchylku. Příběh s sebou nese tolik možná, že ani kdyby spisovatelka napsala ještě deset dalších knih, nemá šanci je všechny vysvětlit.
Nevyvratitelným faktem je, že Milenec jen můj patří k nejslabším dílům série. Na druhou stranu, když už to horší být nemůže, je tu dost vysoká šance, že další díl bude lepší. Takže pokud jste skalním fanouškem této série nebo jen trpíte masochistickými sklony, přečtěte si tuto knihu a doufejte v příchod lepších zítřků.
- J. R. Wardová: Milenec jen můj
- Baronet, 2011
- překlad: Jana Pacnerová
- obálka: Ricardo a Baronet
- 635 stran, 369 Kč (v e-shopu Fantasye již za 332 Kč)