Zombie ve Stockholmu. Originální Lindqvist se snaží zjistit Jak zacházet s nemrtvými, John Ajvide Lindqvist
John Ajvide Lindqvist se ve svém rodném Švédsku, u nás i po celém světě proslavil románem Ať vejde ten pravý, silně netradičním hororem, který rozboural upírský motiv přímo uprostřed edwardovské vlny. Nová kniha, která v originále následovala jen rok po slavném debutu, přepracovává téma zombií. A opět cílí na někoho úplně jiného, než je klasický cílový čtenář románů o hladových nemrtvých kanibalech.
Nová kniha švédského hororového spisovatele Johna Ajvide Lindvista je proklatě zvláštní horor úplně stejně jako Ať vejde ten pravý. A možná ještě víc. Ačkoli vypráví o zombiích, nejsou to žádné agresivní mrtvoly, jakých je popkultura plná. Ne, tohle je dvoutisícovka nehodami znetvořených, napůl shnilých bytostí, které smrt po vlně obrovského horka, bolestí hlavy a nespolupráce elektroniky nečekaně vyvrhla do ulic Stockholmu jako nešťastné vorvaně. Vstávají z hrobů, shazují ze sebe plachty v márnicích. Nemluví, reagují jen na minimum podnětů, pijí slanou vodu, aniž by jim k něčemu byla. Jsou prázdní, bez duší. Anebo ne? Třeba prázdní nejsou, přejí si pozůstalí, kteří zjišťují, že jejich milovaní nemuseli odejít navždy. Nová Lindqvistova kniha je maximálně věrná svému názvu – zkoumá Jak zacházet s nemrtvými.
John Ajvide Lindqvist na Fantasyi:
- Ať vejde ten pravý – recenze (Jana Poláčková), recenze (Renata Heitelová)
Právě proto je i konstrukce celého románu netradiční, odlišná od prvků, které čtenáři jakéhokoli druhu literatury znají. Děj se rozvíjí s dobrým švihem, aby se setrvačnost po chvíli kamsi ztratila a nechala člověka volným tempem proplouvat skrze střípky lidských příběhů. Hlavní hrdinové v zásadě třech dějových linií jsou obyčejné postavy, příliš nevybočující z davu, k žádné si čtenář nedokáže vytvořit hlubší vztah. Společné mají jen to, že každému nedávno někdo zemřel a nyní se ze záhrobí vrací – každý pozůstalý se s tím ale vyrovnává jinak, ať už jde o zoufalého otce, kterému se zabila žena při autonehodě, stárnoucího novináře, jehož dceru nedávno zdevastovala smrt jejího syna, nebo o babičku s vnučkou, které sdílejí jakousi schopnost telepatie.
Ještě dál od Kansasu, drahá
V kontrastu s Ať vejde ten pravý, intenzivním románem z pohledu
šikanovaného introverta-outsidera, který navazuje vztah s osamělým upírem
odvedle, je Jak zacházet s nemrtvými knihou rozvláčnou, nabitou
zcela odlišnými emocemi a odlišnými motivy. I tady dojde na nadpřirozeno a
krvavé scény, ale jsou ještě méně děsivé než v Lindqvistově debutu.
Autor se čtenáře nesnaží zahltit bezprostředními pocity hrdinů,
dopřává mu od nich odstup, aby si člověk sondu do jejich emocí a motivací
dokázal spojit s vlastními zkušenostmi se smrtí blízkého.
John Ajvide Lindqvist v pěti bodech
- narodil se v roce 1968 na stockholmském předměstí Blackeberg
- v Blackebergu se částečně odehrává i příběh jeho debutového hororového románu Ať vejde ten pravý o osamělém šikanovaném chlapci a prastarém upírovi
- Lindqvistova první kniha byla dvakrát zfilmována – jednou doma ve Švédsku pod stejným názvem, jednou jako americký remake Let Me In
- i autorova druhá kniha Jak zacházet s nemrtvými by v budoucnosti mohla být zfilmována, opět pod švédskou taktovkou
- kromě těchto dvou knih má John Ajvide Lindqvist na svém kontě několik dalších knih, některé napsané i ve spolupráci s jinými autory
Zajímavé na tom všem je, že díky Lindqvistově talentu to všechno dohromady funguje. Ne zcela funkční dějovou kostru doplňuje autorův jazyk, který brání knihu odložit, a zvyk vkládat mezi jednotlivé epizody zprávy z novin a tiskových konferencí švédské vlády, která se se dvěma tisíci mrtvých v ulicích Stockholmu musí také nějak vypořádat. Odtažité postavy zase vyváží atmosféra knihy naplněná nejistotou a úžasem nad tím, co se to vlastně ve švédském hlavním městě stalo.
Druhému románu Johna Ajvide Lindqvista bývá vytýkáno, že je dobrý, ale rozhodně slabší než prvotina. To nemusí být nutně pravda. On je jen ještě víc zvláštní – jak napsal jeden zahraniční recenzent, je to kniha, kterou člověk spíše ocení, než aby si ji užil. Je to kniha o lásce k zemřelým, o vyrovnávání se smrtí, o fungování lidského vědomí, o tvrdohlavosti ducha. Je to kniha, která se mimořádně originálním způsobem snaží najít odpověď na otázku, jak zacházet s (ne)mrtvými a nalézá…
- Lindqvist, John Ajvide: Jak zacházet s nemrtvými
- vydalo: Argo, Praha 2012
- překlad: Jana Holá
- obálka: Viktor Kopasz
- 324 stran, 358 Kč (v e-shopu Fantasye již za 322 Kč)