Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Fantasya doporučuje 7, březen 2008

Abercrombie Joe: První zákon 1 - Sama čepel

Ani březen nezklamal očekávání příznivců fantastiky, takže se opět na pultech knihkupectví objevila spousta knih všech možných subžánrů. Na své si přišli příznivci Andrzeje Sapkowského, Hvězdných válek i temné fantasy v podobě románu Joea Abercrombieho.

A právě Abercrombie byl prvním příjemným překvapením, které se mi dostalo do ruky. Jeho román Sama čepel (recenze) zaujme nejenom výběrem hlavních postav (neblaze proslulý barbar, namyšlený šlechtic a inkvizitor, který dělá jiným to, co udělali jemu), ale i samotným příběhem, který je řádně temný a drsný. Děj odsýpá v rychlém tempu, a navíc má vše pod kontrolou skvěle vykreslený hlavní mág Bayaz. Ačkoliv je román jen jakýmsi úvodem k rozsáhlejšímu cyklu, Čepel sama jasně naznačuje, že jízda s Joe Abercrombiem bude stát za to.

Po dlouhém čekání a různých průtazích se k českému čtenáři konečně dostalo i tak dlouho očekávané zakončení Husitské trilogie z pera Andrzeje Sapkowského. Ve Světle věčném Lux Perpetua se uzavírají osudy jeho poněkud potřeštěného snílka a idealisty Reynevana, který na se své cestě za milovanou ženou žene z jednoho nebezpečí do druhého. Reynevan si už zvykl na to, že se ho neustále někdo pokouší zabít, ale nyní ze všech stran dostává nabídky, jež se prostě nedají odmítnout… A nebyl by to ani Sapkowski, aby svého hrdinu pořádně nepotrápil.

Caine Rachel: Správci počasí 3 - Mrazení Sapkowski Andrzej: Lux Perpetua Heitz Markus: Ritus Farland David: Runovládci 06 - Vzkříšení nesmrtelného

Třetím autorem, kterého bych tady rád vyzdvihl, je moje oblíbenkyně Rachel Caine a její cyklus Správci počasí. Právě v březnu totiž vyšel jeho třetí díl – Mrazení. Obálka knihy je sice hrozná, ale pod nehezkým obalem se skrývá stará dobrá Joanne Baldwinová, svérázná čarodějka, která miluje rychlá auta, značkové oblečení a originální doplňky. Joanne je už zase člověkem, což ji nijak zvlášť po jejím džinském intermezzu netěší. Navíc stále ještě musí zpacifikovat nezvedeného puberťáka Kevina, který ovládá asi toho nejmocnějšího džina na světě. A aby toho nebylo dost, objeví se na scéně tajemná organizace, která je stejně mocná jako Správci počasí. Rachel Caine si s Mrazením vyhrála, takže čtenáře čeká pořádný adrenalin i úsměvné scény.

Zapomenout nesmím ani na román Ritus (recenze), ve kterém Markus Heitz (autor Trpaslíků) dokazuje, že mu nejsou cizí ani další žánry. V této knize vypráví temný příběh s prvky thrilleru a hororu odehrávající se hned ve dvou časových rovinách. První z nich je Francie osmnáctého století, kde řádí tajemná bestie, jež vraždí lidi s brutální náruživostí, a druhou naše současnost. Už obálka knihy přitom dost jasně naznačuje, kdo asi bude jedním z hlavních protagonistů příběhu.

A tak bych mohl jmenovat dál: pokračování Runovládců od Davida Farlanda v románu Vzkříšení nesmrtelného, zakončení trilogie o Artušovi nazvané Bílý plášť od Roberta Cartera či skvělou fantasy Indigový drak Jamese A. Owena, na kterou jsem už ostatně napsal recenzi.

Mé březnové TOP 5:
1. Joe Abercrombie: Sama čepel
2. Andrzej Sapkowski: Lux Perpetua
3. Rachel Caine: Mrazení
4. Markus Heitz: Ritus
5. David Farland: Vzkříšení nesmrtelného

6. května 2008, Martin Fajkus

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).