Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Ritus ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech bude ve výdejních místech tato provozní doba:
Arrakis Brno: 19.-23.8. zavřeno – inventura
Matrix Ostrava: 19.-23.8. zavřeno – inventura
Fantasya Praha: 19.-23.8. zavřeno – inventura
Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Ritus, Markus Heitz

Heitz Markus: Ritus

Markus Heitz je v současné době jeden z nejpopulárnějších představitelů německé fantastiky. Čeští čtenáři se s jeho tvorbou mohli seznámit u zatím tří dílů Trpaslíků. Ti v Německu zaznamenali nemalý úspěch, vždyť třetí díl týdny okupoval přední příčky prodejnosti v rámci všech beletristických knih. Nakladatelství Fantom Print nám na začátku letošního roku přineslo další Heitzovu knihu, a to vlkodlaky nasáklý thriller Ritus.

Hned zkraje je třeba vyvrátit mylnou informaci, že Ritus je horor. Kniha obsahuje dramatické a napínavé pasáže, ale v žádném případě nepřináší čtenáři okamžiky děsu a hrůzy. Nejbližším žánrovým zařazením se tak stává thriller či temná fantasy.

Obyvatele Gévaudanu děsí neznámý netvor, který bestiálně zabíjí muže, ženy i děti. Co je to za stvoření, které nedokáže zastavit žádný lovec? Při pohledu na velmi povedenou obálku J. P. Krásného je každému jasné, jaký netvor to je. Vlkodlaci jsou poznávacím znamením Ritu a vězte, že s nimi na stránkách knihy prožijete více než dvě staletí. Tím také narážím na pravděpodobně nejdůležitější informaci o knize. Markus Heitz nám příběh podává ve dvou zdánlivě nesouvisejících příběhových liniích. První začíná ve Francii roku 1764 a jejími hrdiny jsou lesník Jean Chastel a jeho dva synové Pierre a Antoine. V jižní části Francie řádí bestie podobná vlku a po marných pokusech obyvatel napadených vesnic bestii zabít vypíše král na hlavu netvora vysokou odměnu. Lovu se zúčastní také Jean se svými syny. Druhá příběhová linie se odehrává v roce 2004. Hlavním hrdinou je Eric von Kastell, moderní lovec vlkodlaků, který byl se svým otcem dlouho postrachem všech klanů po celém světě. Netřeba dodávat, že příběh je plný nečekaných zvratů, překvapení a lehké erotiky. Erik je přirozený svůdce a Heitz nemá sebemenší problém zajít v popisu milostných scén do detailů.

Rovněž bych rád upozornil na to, jak dobře autor zvládl právě postavy a jak se mu podařilo přirozeně vykreslit rozdílnost historického zázemí příběhu. Erik von Kastell je mladý, bohatý, vždy elegantní, po městě jezdí zásadně v porsche a k lovu vlkodlaků používá nejmodernější techniku. Jean Chastell je naopak zarputilý, a pokud může, straní se lidí. Zajímají ho pouze jeho dva synové a udělá vše pro jejich ochranu. Dvě časově rozdílné dějové linie se výrazně promítají také v použitém jazyce. Historické pasáže Francie osmnáctého století jsou psány jazykem mírně archaickým, který ovšem zůstává vždy srozumitelný. V moderní době Heitz používá novodobý jazyk se vším, co k němu patří.

Kniha je napsána nesmírně zručně. Kdo četl Trpaslíky, ten ví, že Heitz je perfektní vypravěč s citem pro dějovou strukturu. I když se Ritus na první pohled zdá být náhlými skoky z 18. do 21. století mírně nepřehledný, není tomu tak. Přesuny z jedné příběhové linie do druhé jsou nenásilné a autorovi se po celou dobu daří zachovat celistvost děje. Jednoduše řečeno, čtenář se v textu neztratí.

Jako klad hodnotím i to, že se Markus Heitz nenechal ovlivnit moderním pojetím vlkodlaků a upírů, kdy jim autoři ve snaze o inovaci odebírají jejich, čtenáři již zažité, omezení. Například: upíři a denní světlo, vlkodlaci a stříbro. Ritus je v tomto směru velmi konzervativní. Po přeměně člověka ve vlkodlaka se z něj okamžitě stává vraždící mašina s ohromnou silou, rychlostí a schopností regenerace. Zastavit jej mohou pouze stříbrné kulky. Jsem si naprosto vědom subjektivnosti tohoto odstavce, neboť čtenář si může libovat v představě přemýšlejícího vlkodlaka, imunního vůči stříbru, jak si s lidským protějškem nad partičkou šachu vyměňuje nenávistné pohledy. Já ovšem rád zůstanu u vize, kdy se vlkodlak rovná krvelačné bestii.

Ritus je výborný thriller, jehož silnou stránkuje především kvalitní, řádně zamotaný příběh, který díky autorově umu čtenáře chytne a nepustí. Kniha má pokračování. Druhý díl nazvaný Sanktum vyjde u Fantomu v druhé polovině tohoto roku. Pro příznivce vlkodlaků jsou obě knihy povinností, stejně jako pro ty, kteří si rádi přečtou dobrou odpočinkovou knihu jednoho z nejprodávanějších německých autorů současnosti.

  • Markus Heitz: Ritus
  • vydal: FANTOM Print, Ostrava 2008
  • přeložil: Zdeněk Sladovník
  • obálka: Jan Patrik Krásný
  • 304 stran / 249 Kč
23. dubna 2008, Robin Červeňák

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Ritus

Ritus
  249 Kč