Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Špatná rozhodnutí předjímají špatné konce, Jason Aaron & R. M. Guéra: Abys byl spasen, musíš hřešit (Skalpy 8)

Aaron Jason & Guéra R. M.: Skalpy 08: Abys byl spasen, musíš hřešit

Nejlepší krimi série na tuzemském trhu s komiksy chvátá mílovými kroky do finiše. Na jednotlivé postavy čeká řada nesnadných rozhodnutí a každý chybný krok může znamenat smrt. Stane se Dash Zlý kůň spasitelem své indiánské rezervace, nebo na to nemá koul*?

Jsou skuteční hrdinové a pak ti, kteří si na ně jen hrají. Jedním takovým chvastounem je i obtloustlý šerif Karnow, hrdina slova, který v životě nikdy nic nedokázal. Zmůže se tak akorát na bájení před bandou výrostků a žvýkání tabáku. Přesto má v jednom pravdu: Dokud člověk nestojí tváří v tvář smrti, neví, co v něm je. Když se v Karnowově rajónu objeví uprchlý trestanec, čeká na šerifa dost možná největší výzva jeho dosavadního života.

Komiksová série Skalpy v češtině (Scalped)

To strážník Volný pád je správný chlap na správném místě. Jenže v indiánské rezervaci Prérijní růže člověka taková věc může snadno dostat do pořádných potíží, o čemž se Volný pád bolestivě přesvědčuje na vlastní kůži. Někdejší hlavní záporák série, prohnilý a zkorumpovaný náčelník Lincoln Rudá vrána, mezitím nastavuje slunci stále vlídnější a sympatičtější tvář, takže čtenář váhá, jestli mu nakonec nemá začít fandit. A kdesi v zapadlém motelu se ukazuje, že i tvrďácký agent FBI Nitz si občas udělá do kalhot, když na něj zadupou seshora.

Jason Aaron v pěti bodech

  1. Je americký komiksový tvůrce ve službách Marvelu, kde už pracoval mj. na sériích Wolverine, Ghost Rider, Punisher či Thor: God of Thunder.
  2. Než přešel k Marvelu, prosadil se v DC imprintu Vertigo komiksem z vietnamské války nazvaným The Other Side (Druhá strana). Za tuto minisérii si vysloužil svou první nominaci na Eisnerovu cenu.
  3. Skalpy, ambiciózní projekt o zločinem prolezlé indiánské rezervaci, psal Aaron pro Vertigo v letech 2007 až 2012, v originále už je tedy série kompletní.
  4. V současnosti boduje krimi-komiksovou sérií Southern Bastards (Jižanští parchanti), která byla roku 2015 oceněna Harveyho cenou za nejlepší novou sérii a o rok později dvěma Eisnerovými cenami (pro nejlepší pokračující sérii a pro nejlepšího scenáristu).
  5. Česky vyšel též Aaronův Doctor Strange, Punisher či jižanský noir Muži hněvu (Men of Wrath). Další autorovy superhrdinské scénáře (X-Men, Black Panther aj.) vyšly v komiksových řadách nakladatelství Hachette Fascicoli.

Scenárista Jason Aaron v předchozích dílech svůj komiks Skalpy natahoval, jak mohl, přidával doprovodné příběhy, vracel se do minulosti, odkláněl pozornost k vedlejším postavám a místy si pohrával s trpělivostí čtenáře. Budiž mu nyní všechno odpuštěno. Ani osmý svazek Abys byl spasen, musíš hřešit se sice neobejde bez drobné vedlejší epizody, především však výrazně posouvá hlavní děj a láduje jej napětím. Řečeno známou floskulí, teď už jde skutečně do tuhého.

Fanoušek série kromě toho ocení především skutečnost, jak se Aaronovi do děje daří zakomponovat jednotlivé postavy. Každá z nich od bývalé feťačky Carol až po uklízeče Dina Zakrslého medvěda žije svou část příběhu, která zapadá do celku a prolíná se s osudy zbývajících antihrdinů. Nejenže tak čtenář nemá pocit, že by některá z postav jen překážela, ale automaticky narůstá i škála možností, kdo koho dostane do problémů, kdo si s kým kde bude vyřizovat účty a kdo si na kom bude vylévat vztek. I letmé noční setkání Dina s bláznivým starochem Tím, který chytá tak může skončit tragédií. Ale nemusí. Kouzlem Aaronova scénáře je právě to, že čtenáři krade veškeré jistoty, z dobráků dělá zabijáky a z padouchů chudáky.

  • Jason Aaron & R. M. Guéra: Abys byl spasen, musíš hřešit (Skalpy 8)
  • Crew, 2018
  • překlad: Štěpán Kopřiva
  • 156 stran, 439 Kč (v e-shopu Fantasye již za 395 Kč)
16. března 2019, Jakub Ehrenberger

Skalpy 08: Abys byl spasen, musíš hřešit

Skalpy 08: Abys byl spasen, musíš hřešit
Vložit do pytle na zboží  Koupit 439 Kč 395 Kč

Skalpy 09: Zatni pěsti

Skalpy 09: Zatni pěsti
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 359 Kč