Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Skalpy 5. Být úplně sám je občas pěkně na draka, Jason Aaron & R. M. Guéra: Úplně sám (Skalpy 5)

Aaron Jason & Guéra R. M.: Skalpy: Úplně sám

Do balíkova jménem Prérijní růže se vydává hledat štěstí jeden vychytralý gambler a podvodník, který by si rád v nově otevřeném kasinu namastil kapsu. U baru však nečekaně narazí na starého známého, což jej donutí trochu pozměnit plány. V zapadlém motelu někde na kraji rezervace mezitím agent FBI Baylis Nitz netrpělivě čeká na svou pomstu.

Kdo sleduje štědře prokrvenou indiánskou sérii Skalpy od začátku, nejenže dobře dělá, ale také dobře ví, že smyčky kolem krku jednotlivých protagonistů se neustále stahují. Dashiell Zlý kůň, Lincoln Rudá vrána, nevyzpytatelný šaman Ten, který chytá, ale i bezskrupulózní agent FBI Baylis Nitz či bělošský Kikapú „Diesel“ Fillenworth za sebou táhnou kříž, z nějž odkapává cizí krev. V nejnovějším přírůstku nazvaném Úplně sám se čtenář konečně dozvídá, jak to bylo s dávnou vraždou dvojice agentů FBI, ale taky proč může být užitečné dávat si injekční stříkačky do náprsní kapsy.

Sex, drogy a – ne, nikoliv rock’n’roll, nýbrž násilí je třetí hodnotou komiksové trojčlenky, kterou americký scenárista Jason Aaron už nějaký ten čas zadává k řešení českým čtenářům. Pátý příklad, budeme-li se držet matematické metafory, poněkud překvapivě zahajuje příjezd nové postavy, která hodlá náležitě zamíchat kartami. A daří se jí to, kvůli čemuž se řádně orosí čelo i tvrďákovi Dashovi. Koho zajímá spíše ústřední dějová linka kolem vyšetřování Lincolna Rudé vrány a Dashova sebevražedného špiclování, přijde si též na své, třebaže obě postavy se tentokrát ocitají spíše na okraji scenáristova zájmu. Klíčovým událostem celé série se věnuje jediná z celkem pěti kapitol shromážděných v novém svazku, a to ještě pořádným obloukem. Zbývající rozvíjejí charaktery některých vedlejších postav, případně Dashovi dopřávají jeden nedobrovolný melouch.

Jason Aaron v pěti bodech

  • je americký komiksový tvůrce ve službách Marvelu, kde už pracoval mj. na sériích Wolverine, Ghost Rider, Punisher či Thor: God of Thunder
  • než přešel do Marvelu, prosadil se v DC imprintu Vertigo komiksem z vietnamské války nazvaným The Other Side (Druhá strana), za tuto minisérii si vysloužil svou první nominaci na Eisnerovu cenu
  • Skalpy, ambiciózní projekt o zločinem prolezlé indiánské rezervaci, psal Aaron pro Vertigo v letech 2007 až 2012, v originále už je tedy série kompletní
  • v současnosti boduje krimikomiksovou sérií Southern Bastards (Jižanští parchanti), která byla roku 2015 oceněna Harveyho cenou za nejlepší novou sérii a o rok později dvěma Eisnerovými cenami (pro nejlepší pokračující sérii a nejlepšího scenáristu)
  • v nakladatelství Crew vyšel česky též jeho komiks Muži hněvu (Men of Wrath)

K prvně jmenovaným patří dějové vycpávky v podobě návratů do Dieselovy a Nitzovy minulosti, které mají očividně za úkol pošetřit čas pro hlavní dějovou linku. O tom, že se v případě těchto příběhů (Byl jsem dole tak dlouho… a Balada o Baylisi Earlu Nitzovi) jedná jen o podpůrné texty, jakkoliv pro vykreslení motivů vedlejších postav důležité, svědčí i fakt, že se jejich ilustrace neujal hlavní kreslíř Skalpů R. M. Guéra, nýbrž dvojice námezdních dělníků – Davide Furnó a Francesco Francavilla. Ti sice odvádějí standardní práci, zejména Francavillova tupá, mlhavá kresba však silně kontrastuje s tenkými linkami Guéry, což poněkud ruší. Přechod mezi Guérou a Furnóem, který si fandové série vyzkoušeli už v předchozích sešitech, naštěstí funguje dobře, třebaže i jejich výtvarné přístupy se od sebe trochu liší.

Autor detektivních románů Jason Starr se v předmluvě čtenáře nového komiksu snaží přesvědčit, že právě drží v ruce „zatím nejlepší díl Skalpů“, s jeho tvrzením lze však minimálně polemizovat. Ano, ústřední kolotoč kolem gamblera mnoha tváří je slušný příběh s neobvyklou zápletkou a odpovídající dávkou napětí, vrcholí ale trochu ve stylu deus ex machina, což jeho hodnotu poněkud snižuje. Zbývající scénáře sice samy o sobě taktéž obstojí, jako celek ale soubor Úplně sám působí poněkud roztříštěně, až přespříliš epizodicky. Návrat strážníka Volného páda, který si ve věci vraždy Giny Zlého koně pomalu dává dvě a dvě dohromady, nicméně naznačuje, že se nad Prérijní růží brzy zablýská na lepší časy. Už aby to bylo.

  • Jason Aaron & R. M. Guéra: Úplně sám (Skalpy 5)
  • Crew, 2016
  • překlad: Štěpán Kopřiva
  • 140 stran, 379 Kč (v e-shopu Fantasye již za 341 Kč)
9. ledna 2017, Jakub Ehrenberger

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Skalpy: Úplně sám

Skalpy: Úplně sám
Vložit do pytle na zboží  Koupit 379 Kč 341 Kč