Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Prérijní růže odkvétá, Jason Aaron & R. M. Guéra: Konec cesty (Skalpy 10)

Aaron Jason & Guéra R. M.: Skalpy 10: Konec cesty

Poslední ať uhasí ohniště, chtělo by se s nadsázkou napsat v parafrázi slavné věty, že poslední, kdo bude opouštět místnost, má zhasnout světlo. Jubilejní desátý svazek Skalpů vyprovází na závěrečnou cestu hrdiny, kteří tuzemskou komiksovou scénu zabarvují doruda už posledních pět let. A uzavírá jej stylově: střetem hlavních aktérů a jejich rozdílných představ o vině a odpuštění.

Mohlo by se zdát, že nad indiánskou rezervací Prérijní růže vyšlo nové, drogovými obchody a hazardem nepotřísněné slunce. Zkorumpovaný náčelník Lincoln Rudá vrána sedí v lochu, kam jej nechal zavřít tajný agent FBI Dashiell Zlý kůň, zatímco nově zvolený šerif a jediný rovný chlap v rezervaci Franklin Volný pád zavádí na lakotském území nové pořádky. Jenže ani o osm měsíců později ještě všechny cesty nedošly svého konce. Rudá vrána se totiž ve vězení dozvěděl něco, co jej rozzuřilo doběla, smečka toulavých psů vyhrabala pozůstatky těla, které mělo navždy zůstat skryto, a aby toho nebylo málo, někdo začal brutálně vraždit členy kmenové rady.

Komiksová série Skalpy v češtině (Scalped)

Konec cesty, tak americký scenárista Jason Aaron nazval poslední střípek své krimi mozaiky, poslední kapitolu krvavé pouti vyprahlou indiánskou krajinou v Jižní Dakotě. Skalpy představují sérii, která redefinuje žánr komiksové detektivky. Jsou syrové, neúprosné a čtenáři v kondenzované podobě nabízejí přesně odměřenou dávku adrenalinu a napětí, aniž by se současně musely uchylovat k levným scenáristickým řešením a udičkám. Nejinak je tomu i v závěrečném svazku, v němž dojde mj. na nepříjemné policejní vyšetřování brutální vraždy, chytání bláznivého šamana Toho, který chytá, a v neposlední řadě trpkému střetu vybraných protagonistů s krutou realitou. Víc se asi nepatří prozradit.

Jason Aaron v pěti bodech

  1. Je americký komiksový tvůrce ve službách Marvelu, kde už pracoval mj. na sériích Wolverine, Ghost Rider, Punisher či Thor: God of Thunder.
  2. Než přešel k Marvelu, prosadil se v DC imprintu Vertigo komiksem z vietnamské války nazvaným The Other Side (Druhá strana). Za tuto minisérii si vysloužil svou první nominaci na Eisnerovu cenu.
  3. Skalpy, ambiciózní projekt o zločinem prolezlé indiánské rezervaci, psal Aaron pro Vertigo v letech 2007 až 2012.
  4. V uplynulých letech bodoval krimi komiksovou sérií Southern Bastards (Jižanští parchanti), která byla roku 2015 oceněna Harveyho cenou za nejlepší novou sérii a o rok později dvěma Eisnerovými cenami (pro nejlepší pokračující sérii a pro nejlepšího scenáristu).
  5. Česky vyšel též Aaronův Doctor Strange, Punisher či jižanský noir Muži hněvu (Men of Wrath). Další autorovy superhrdinské scénáře (X-Men, Black Panther aj.) vyšly v komiksových řadách nakladatelství Hachette Fascicoli.

Naopak je třeba zmínit, že Konec cesty představuje povedené završení celé série. Nejde nutně o nejlepší svazek z desetidílné řady, ale čtenář se rozhodně s partou kolem Dashe Zlého koně nebude loučit zklamaný. Tedy vyjma zklamání z toho, že příběh končí. Aaron v komiksu do jediného uzlu splétá všechna významnější vlákna dosavadního příběhu a postavy dostávají na poslední chvíli možnost odčinit své hříchy, anebo zabřednout ještě víc do morálního bahna. Na čtenáře tak čeká hned několik překvapivých zvratů a také nějaký ten díl akce. Zdá se ale, jako by se tento díl ještě výrazněji než ty předchozí ptal také na to, kde leží hranice mezi dobrem a zlem, koho je třeba potrestat a komu odpustit.

Skalpy nejsou pouze všednodenní akční podívanou. Jason Aaron společně s kreslířem R. M. Guérou vytvořil komplexní svět zločinu, svět individuálních chyb i kolektivních hříchů, zklamání a naděje, domorodých mýtů i moderních lákadel, hluboko zakořeněných tradic a hrubého zpronevěření se jim. Především je to ale jedna velká komiksová jízda, ke které se čtenář může a bude neustále vracet. Zbývá tak vyslovit jen tiché přání, aby se na českém trhu objevovalo víc podobných sérií.

  • Jason Aaron & R. M. Guéra: Konec cesty (Skalpy 10)
  • Crew, 2019
  • překlad: Štěpán Kopřiva
  • 128 stran, 379 Kč (v e-shopu Fantasye již za 341 Kč)
27. prosince 2019, Jakub Ehrenberger

Skalpy 10: Konec cesty

Skalpy 10: Konec cesty
Vložit do pytle na zboží  Koupit 379 Kč 341 Kč

Sunstone 02

Sunstone 02
Vložit do pytle na zboží  Koupit 649 Kč 584 Kč