Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Morganův vyslanec Takeshi probudí běsy nadvakrát ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou z důvodu nařízení vlády až do odvolání uzavřeny naše pobočky v Ostravě, Praze a Brně:
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Vzhledem k výpadkům v distribucích může kompletování objednávek trvat delší dobu. Napište nám prosím do poznámky, pokud můžeme poslat objednávku i nekompletní. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Morganův vyslanec Takeshi probudí běsy nadvakrát, Richard K. Morgan: Probuzené běsy (Takeshi Kovacz 3)

Morgan Richard K.: Takeshi Kovacz 3 - Probuzené běsy

Při třetí zastávce v Morganově barvitě a přitom temně vykreslené budoucnosti pětadvacátého století čtenáře znovu provádí bývalý vyslanec Protektorátu, kriminálník a žoldnéř s dokonalou pamětí a navzdory tomu bez svědomí, Takeshi Kovacs. A rovnou v dvojím provedení.

Není to ona. Já přece vím, že není! Není to možný – Myslíš? Stejně jako není možný, že po tobě jde druhej Takeshi Kovacs? Kam se poděla tvá fantazie, Taku? (str. 142)

Britský autor Richard K. Morgan zvolil vyprávění v první osobě, takže hovory (a hádky) Takeshiho s vlastním já nejsou u hlavní postavy nic výjimečného, tedy na duchovní úrovni. V tomto díle však na bývalého vyslance vykoukne minulost i fyzicky. Po světě chodí jeho vlastní zkopírované mladší já s úkolem zbavit se toho staršího. Staršího, chytřejšího, z pohledu autorit však také nebezpečnějšího a hlavně neposlušnějšího. Takeshi odešel od Vyslaneckých sborů Protektorátu a po návratu ze Sanctionu IV (viz Zlomení andělé) na domovskou vodní planetu Harlanův svět je už dva roky na cestě za osobní pomstou.

Ženy se zdají být pro Taka osudové. Provázejí ho vzpomínky na matku, kterou otec týral, mstí se za smrt Sarah z rukou fundamentalistů, spousta dívek a dam kolem něj umírá, ale na jednu ze Země s láskou vzpomíná (viz Půjčovna masa). A pak je tu Virginie, jeho instruktorka ze Sborů, se kterou se konečně seznamuje i čtenář, a také dávno mrtvá revolucionářka Quell, kterou antihrdina tak rád cituje a jež mu nečekaně vstupuje do života, aniž by o to stál.

S hlavním protagonistou lze i tentokrát zažít další nevšední dobrodružství na jiné planetě, ačkoli není dlouho jasné, za čím hrdina míří a oč mu jde, protože teprve v polovině příběhu přiznává svou motivaci. Současně s tím se však už odvíjí další zápletka, záchranná mise i střety s „mladším“ Takem. A přitom to stále není to, oč hlavně běží. To se však podobně jako u Zlomených andělů odhaluje až na posledních stránkách.

Richard K. Morgan v pěti bodech

  • narozen r. 1965 v Londýně, v současnosti žije ve skotském Glasgow
  • vystudoval politickou historii a učil angličtinu v zahraničí
  • v roce 2002 vyšla jeho první kniha Půjčovna masa (Altered Carbon), za níž získal cenu P. K. Dicka
  • na první knihu úspěšně navázal dvěma pokračováními Zlomení andělé (Broken Angels) a Probuzené běsy (Woken Furies); všechny knihy spojuje hrdina Takeshi Kovacs a ponurá budoucnost pětadvacátého století
  • do budoucnosti také zamířil v románech Brutální byznys (Market Forces) a Varianta 13 (Black Man), naposledy zabrousil do žánru epické fantasy s trilogií A Land Fit for Heroes

Ačkoli jsou dějové linky výborně propleteny a čtenář nemůže polevit ve své pozornosti, aby se neztratil (a že je kde – ať už ve spoustě jmen postav, míst či neznámých pojmů), člověk se nemůže zbavit pocitu zklamání z toho, že autor nevyužil lépe motiv dvojího Takeshiho v jedné knize (na který by se po přečtení prologu těšil každý), že jejich střetnutí jsou řídká a hrdina nepřemýšlí, jak by své druhé já mohl využít ku prospěchu obou. Originalita myšlenky přepouzdrování, kterou se autor zabývá vedle detektivní linky v Půjčovně masa, už je tentokrát samozřejmostí a dál se neřeší. Tělo/pouzdro není nikterak důležité, a tedy ani čtenář nijak nevnímá, jak která postava vypadá, protože je to pro všechny úplně vedlejší.

Richard K. Morgan, jak se dá čekat od politického historika, v díle opět nastavuje zrcadlo dnešní společnosti, jejímu politickému uspořádání, poukazuje na náboženský fundamentalismus a vše působí o to drsněji a černěji tím, že tohle je budoucnost, že lidstvo je o pět set let dál, ale současně stále na místě. Že vědecké poznatky (ať se týkají kosmu nebo klonování a z toho vyplývající „nesmrtelnosti“), a v tomto případě ani pozůstatky mnohem pokročilejší marťanské technologie, mu nepomohly k tomu, aby bylo vyspělejší morálně.

Probuzené běsy se přes téměř neustálé ohrožení hrdinova života rozebíhají pozvolna a je docela problém se do příběhu začíst pro onu nejasnost, oč vlastně hlavní postavě jde. S každou další otočenou stránkou ale kniha nabírá tempo a některé uzlíky se po cestě rozplétají, zatímco se namotávají další. Třetí Kovacsovo vesmírné dobrodružství tak zůstává především akčním příběhem z budoucnosti se sympatickým antihrdinou, jenž se možná pro čtenáře stane jediným důvodem, proč knihu číst. To kouzlo originálu z Půjčovny masa se vytratilo. Ale možná jen mě bere detektivka víc než space opera či akční sci-fi. Třeba to máte naopak.

  • Richard K. Morgan: Probuzené běsy (Takeshi Kovacs 3)
  • Triton, 2012
  • překlad: Václav Petr
  • obálka: Philcold / Dreamstime.com
  • 516 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)
15. listopadu 2012, Renata Heitelová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Takeshi Kovacz 3 - Probuzené běsy

Takeshi Kovacz 3 - Probuzené běsy
399 Kč 359 Kč