Vyměňte si tělo v Půjčovně masa, Richard K. Morgan: Půjčovna masa
Svět ve 25. století. Svět, kde žena s kosou už není strašák, kde smrt není konečná ani obávaná. Jsou daleko horší způsoby jak člověku ublížit. Tělo je jen nádoba, a pokud máte peníze, obstaráte si jiné. A cestování? Asi jako když pošlete e-mail. Třeba i na planetu vzdálenou dvě stě světelných let.
O bázi Takeshiho Kovacse, bývalého vojáka a speciálně vycvičeného člena Vyslaneckých sborů, jež je právě uskladněna na Harlanově světě, projeví zájem vlivný boháč Bancroft na Zemi. Potřebuje, aby někdo schopný prošetřil jeho domnělou sebevraždu. Bancroft nevěří, že by se po třech stech padesáti letech existence mohlo jeho já samo odstřelit, obzvlášť když má v záloze připraveny své klony a data z čipu instalovaného v hlavě pravidelně ukládá. Taková „smrt“ by přece neměla smysl. Takeshi je tedy podmínečně propuštěn, přepouzdrován do těla policisty Rykera (jenž si momentálně odpykává trest za korupci a neoprávněné organické poškození) a za přislíbenou štědrou odměnu se pouští do vyšetřování. Velice záhy se však ukáže, že kdosi nemá zájem, aby tuhle práci dovedl do konce. Naštěstí Takeshi nepatří k těm, jichž se dá lehce zbavit.
Svět v 25. století barvitě vykreslený Richardem K. Morganem se od toho našeho značně liší, alespoň z vnější stránky. Díky moderním technologiím lidstvo dosáhlo takříkajíc nesmrtelnosti, jen ti katolíci stále lpí na svém a odmítají se nechat přepouzdrovat, když fyzickému tělu „dojde trvanlivost“. Osobnost člověka a jeho vzpomínky se nahrávají do čipu, který není problém instalovat do nového těla (které navíc může mít vylepšené funkce), poslat na vzdálenou kolonizovanou planetu nebo třeba zasadit do virtuální reality (která může přinést cokoli, od zvrhlého sexu po nekonečné hodiny mučení).
Přečtěte si i recenzi na další Morganův román – VARIANTU 13
Takovému světu de facto vládnou Metové – lidé, kteří mají dost peněz na opakované přepouzdrování a zásobu klonů, a tedy „věčný život“. Autor příliš neosvětluje politické zřízení, ale ze slov jako „protektorát“ a „kolonie“ lze dovodit, že demokracii zde dávno pohřbili. Ta vnitřní stránka světa zůstává ale stále stejná – lidé pořád usilují o moc a bohatství a pro ně jsou ochotni obětovat duši, nebo vlastně v žádnou duši nevěří.
Žoldák Kovacs je typický hrdina kráčející po hraně mezi dobrem a zlem, jednající jen podle vlastního svědomí a odmítající jakékoli autority a jejich pravidla. Řada lidských instinktů v něm byla uměle potlačena, na druhou stranu nebyl úplně připraven o emoce, protože pod jejich vlivem jedná a zachraňuje blízké. Kromě Bancrofta jsou nezvykle dalšími nepřehlédnutelnými postavami v románu ženy – ať už ty pracující na Kovacsově straně (jako například milenka muže, jehož tělo momentálně Takeshi používá), či jeho protivnice.
Richard K. Morgan v pěti bodech:
- narozen r. 1965 v Londýně, v současnosti žije ve skotském Glasgow;
- vystudoval politickou historii a učil angličtinu v zahraničí;
- v roce 2002 vyšla jeho první kniha Půjčovna masa (Altered Carbon), za níž získal cenu P. K. Dicka;
- na první knihu úspěšně navázal dvěma pokračováními Zlomení andělé (Broken Angels) a Probuzené běsy (Woken Furies); všechny knihy spojuje hrdina Takeshi Kovacs a ponurá budoucnost 25. století;
- do budoucnosti také zamířil v románech Brutální byznys (Market Forces) a Varianta 13 (Black Man), naposledy zabrousil do žánru epické fantasy s trilogií A Land Fit for Heroes.
Román Půjčovna masa je drsnou detektivkou z temné budoucnosti. Příběh je dokonale zamotán a jednotlivé díly skládačky do sebe velmi dlouho nezapadají, indicie jsou často zavádějící, a tak se motáme v bludišti spolu s hlavním hrdinou. Ze začátku jsou i nejasné principy, jak svět funguje a co vše je možné, navíc zabalené v termínech, které jsou vysvětleny až později, nebo je třeba je odvodit. Na druhou stranu já nejsem žádný expert na sci-fi a neztratila jsem se. Velmi příjemně jsem se bavila, nechala se strhnout napínavým vyprávěním v ich-formě i zajímavou myšlenkou přetechnizované budoucnosti, která přináší řadu otázek. Jak moc ovlivňuje mysl člověka jeho vzhled? Jak člověk stárne při pobytu na jiné planetě? Jak ho ovlivní, probudí-li se po stech letech ve vězení? A otázka, kterou si kladu i při četbě svých oblíbených upířin: Jak se chová stará duše ve stále mladém těle? Myslím, že v takové budoucnosti by psychiatři měli mnoho práce.
Richard K. Morgan je vizionář a nutí čtenáře přemýšlet. Nejen nad zápletkou, ale nad světem a lidstvem jako takovým. A to není málo.
- Morgan, Richard K.: Půjčovna masa (Altered Carbon)
- Triton; 2012 (2. vydání)
- Překlad: Eva Brožová
- Obálka: Renata Brtnická
- 456 stran, 299 Kč