Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Jako v pavučině, Cat Clarkeová

Jako_v_pavucine_obalka2

Grace se vždycky tak trochu pohybovala na ostří nože. Nezřízené pitky, nevázaný sex a sebepoškozování. Je jasné, že dříve či později bude mít její chování nepříjemné následky. Každopádně, o tom se Grace přesvědčila právě té osudné noci v parku, kam přišla definitivně ukončit svůj život.

A pak se probudí v bílém pokoji. Jediným rozptýlením jí je její záhadný únosce Ethan a stoh nepopsaných papírů na stole. Grace nezbývá nic jiného, než ponořit se do tajů minulosti, a všechnu bolest, lásku, přátelství a zradu zvěčnit tahy pera na čistých listech.

Jako v pavučině je neopakovatelný a jedinečný literární debut mladé spisovatelky s obrovským potencionálem, Cat Clarkeové. Už při čtení první stránky nasednete do rozjetého vlaku plného emocí, silných charakterů a reálných problémů. Není divu, že odložit knihu během čtení vám brzy připadne naprosto nemyslitelné. Nechte se pohltit strhujícím příběhem dívky, která pomalu ale jistě zjišťuje, že by život mohl přece jen stát za to.

Grace je složitá postava a je trochu těžší dostat se jí pod kůži. Někomu by mohlo její chování připadat ze začátku přehnané, ale jakmile pochopíte, chtě nechtě se budete muset vžít do její role a začít přemýšlet o tom, jaké by to bylo prožívat to, co ona. Když se to tak vezme, Grace vlastně nemá žádné vážnější problémy. Tedy pokud pominete sebepoškozování. Je to obyčejná teenagerka, která neví jak se vypořádat se svými emocemi. Na první pohled se chová jako normální holka, ale pod vší tou přetvářkou je zmatek, s nímž si neví rady. Trable s klukem, nejlepší kámoškou, matkou, která ji nerozumí, a absencí otce se hromadí jedna k druhé, až pohár přeteče, a Grace prostě musí nějak upustit páru. A na to je tu její kamarádka žiletka.

Redakce Fantasye doporučuje podobné knihy:

Je těžké prozradit o knize něco víc a zároveň nepřivést na světlo světa žádné spoilery. Jako v pavučině je jedna z knih, o kterých čím méně toho víte, tím víc si čtení užijete. Dech beroucí zvraty na sebe nenechají dlouho čekat a rozuzlení příběhu je doslova epické. Spisovatelka si celý příběh dokonale promyslela, takže do sebe všechny části zapadají hladce a dokonale jako skládačka. Grace budete fandit až do konce a se zatnutými pěstmi se modlit, aby měl příběh šťastný konec.

Jediný problém je v tom, že pokračování byste čekali jen marně. Číst s vědomím, že nic víc už nedostanete, je téměř fyzicky bolestivé. Na druhou stranu, v nejlepším se má přece přestat a ne zrovna uzavřený konec vás donutí o knize ještě dlouho po dočtení přemýšlet. Co víte, třeba se k vám Grace ještě někdy vrátí, i kdyby to mělo být jen prostřednictvím vaší fantazie.

  • Clarkeová, Cat: Jako v pavučině
  • Nava, 2011
  • překlad: Jana Tolletová
  • obálka: Jiří Dostál
  • 244 stran, 278 Kč
29. prosince 2011, Michaela Křivánková

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).