Captain America #2, Ed Brubaker
Jeden z nejlepších hráčů frisbee na světě, Captain America, se vrací v dalším samostatném omnibusu. Vrhat štítem ani zdaleka nezapomněl, k tomu, aby porazil svého odvěkého rivala Red Skulla, však bude potřebovat mnohem víc než jen mrštné ruce.
V pořadí druhý omnibus scenáristy Eda Brubakera na českém trhu navazuje na první knihu, v níž se měl čtenář možnost seznámit nejen se supervojákem Stevem Rogersem, toho času ve stavu navýsost rozjitřené mysli, ale i dalšími tradičními členy Rogersova komiksového ansámblu, jmenovitě třeba Buckym Barnesem, Red Skullem či Union Jackem. Ti všichni a mnozí další se navrací na stránky i ve druhém díle, aby se více či méně podíleli na prohloubení původní dějové linky.
Ostýchavý návrat Buckyho Barnese
Na rozdíl od předchozí knihy, jejíž děj byl poměrně kompaktní, čeká na čtenáře druhého omnibusu několik oddělených příběhů. Některé z nich navazují na události v první knize přímo, jiné se přidružují k hlavní dějové lince spíše váhavě.
V prvním story Nejtemnější barva je rudá, na který přímo navazují Kolizní dráhy, pátrá Skullova pravá ruka Crossbones po vrahovi svého šéfa a pořídí si k tomu účelu více než vhodnou společnici – Skullovu brutální dceru Sin. Situaci mu však trochu zkomplikoval S.H.I.E.L.D., který dívce vtiskl novou identitu a vymyl mozek ve snaze zbavit ji jejích krvelačných choutek.
Nelení ani Captain America, který nejenže ve volném čase prozkoumává křivky nahého těla Sharon Carter alias Agentky 13, ale společně s ní neúnavně pátrá po svém bývalém parťákovi Buckym Barnesovi. Bucky, dlouho považovaný za mrtvého, byl coby Zimní voják ve skutečnosti smrtícím nástrojem v rukou sovětského nepřítele a až střet s Captainem Amerikou v prvním omnibusu vedl k Buckyho návratu k „původní“ identitě. Teď se snaží své předchozí chyby odčinit a nezměrný stud mu brání, aby Captainu Amerikovi třeba jen pohlédl do tváře.
Od schizofrenie k občanské válce
V dalších příbězích Blitzkrieg ve 21. století a Válečné bubny dostává tato dějová linie přesnější kontury. Odpadlý sovětský generál Lukin, pod jehož velením Zimní voják působil, se pokouší ovládnout svět, aniž by kdokoliv tušil, že v jeho mozku se usídlil i zavražděný nacistický vůdce Red Skull. Mezi superhrdiny se mezitím rozhořel konflikt gigantických rozměrů, neboť Kongres žádá, aby byl každý občan se superschopnostmi evidován a střežen.
Přečtěte si i recenzi na omnibus CAPTAIN AMERICA #1
Zatímco někteří v čele s Iron Manem takovou byrokratickou páku bez okolků podepíší, Captain America to považuje za hrubý zásah do svého soukromí a postaví se proti svým dřívějším přátelům. Občanská válka mezi oběma stranami přitom nahrává jen a pouze jejich společnému nepříteli. Navíc se zdá, že bývalý šéf S.H.I.E.L.D.u Nick Fury teď pracuje na vlastní pěst a spojil se s jediným dalším odpadlíkem, který byl po ruce, Buckym Barnesem.
Kromě toho obsahuje omnibus ještě tři přidružené příběhy. Výroční sešitek Captain America: Speciál k 65. výročí je kreslený v retrostylu staré komiksové školy a vrací se ke Capovým a Buckyho kořenům a nacistickému odboji. Zimní voják: Zimní zabíjení zase tematizuje postavu Buckyho Barnese poté, co odhodil sovětské okovy a stal se pravou rukou Nicka Furyho. Jak napovídá už název, o víc než poctivé vyvraždění jedné teroristické buňky sice nejde, o osobě Zimního vojáka však komiks prozradí možná více než celý omnibus o Stevu Rogersovi.
Závěrečný crossover Klan M už je pak pro českého čtenáře skutečně pouze zajímavým apendixem, neboť bez znalosti dané mutantské série si v komiksu bez výraznějšího příběhu užije leda pohled na zestárlého Steva Rogerse.
Neduživý výrostek Captain America
Captain America #2 trpí tradičními neduhy druhých dílů. Nemůže se opřít o čerstvost, s jakou na scénu vtrhl díl první, a zároveň postrádá grandiózní finále, které logicky přijde až v omnibusu Captain America – Smrt. Zbývá mu tak pouze útrpná role prostředníka či posla mezi oběma díly, kterou sice plní svědomitě, ale s pramalou zálibou.
Na vině čtenářova zklamání je jednoznačně Brubakerův scénář. Jakkoliv se ve své celistvosti jedná o pozoruhodný kousek, v rámci několika sešitů, které zrovna připadly na druhý omnibus, se toho stane pramálo. Brubaker pouze potřebuje figurky na šachovnici rozestavit tak, aby mohl zahájit výslednou honbu na protivníkova krále, přípravná pasáž hry však s sebou nepřináší příliš záživných okamžiků.
Občas se sice někdo s někým do sebe pustí, všichni jako by však šetřili síly na to, co má teprve přijít. Nedojde ani na konfrontaci Red Skulla s Lukinem, ani Rogerse s Buckym, natož pak na jakoukoliv obdobu velkolepé bitvy mezi dobrem a zlem. Čtenář je spíše svědkem drobných konfliktů, které by bylo možné přirovnat k pouličním bitkám a partyzánským bojůvkám. Je prostě pomyslné ticho před bouří.
Střípky rozbité superhrdinské slávy
Komiksu ani příliš nepomáhá roztříštěnost scénáře na několik dějových linií. Čtenář je nucen sledovat boj hned na několika odlišných frontách, což při svižném způsobu vyprávění může zejména zpočátku zkomplikovat jeho orientaci v příběhu. Do hry totiž vstupuje řada „zájmových“ skupin – Captain America, Red Skull, Lukin, Crossbones se Sin, Bucky Barnes, S.H.I.E.L.D. a další –, přičemž každá touží po tom, aby si k vývoji příběhu řekla své.
Dojde tak sice k prohloubení historie některých postav, ale celkový pocit z knihy zůstává příliš nejednotný, rozbitý jako zrcadlo dřívější slávy Captaina Ameriky. Navíc se ukazuje, že Captain America není figurou, která by komiksový příběh utáhla sama o sobě (což se třeba dá říci o Spider-Manovi, Punisherovi a dalších). V příběhu figuruje mnohem spíše jako sekundant jiných postav, které čtenáře zaujmou, ať už je to Bucky Barnes alias Zimní voják nebo rozpolcený zlosyn Lukin/Red Skull.
Punisher MAX: Dole je nahoře, černá je bílá je brutální komiks, který dojme k slzám
Kresby se opět ujala dvojice Steve Epting a Mike Perkins, takže kdo držel v ruce předchozí omnibus, má velmi dobrou představu o výtvarné stránce nové knihy. Epting s Perkinsem nejsou žádní velcí experimentátoři, jejich kresba je maximálně realistická a nekrade si pro sebe přílišnou část pozornosti. V příběhu s nosným scénářem by to jednoznačně bylo ku prospěchu věci, když však scénář místy nudí, realistické črty zpět do plusových bodů příliš nepomohou.
O podobu přidružených speciálů se postaral Lee Weeks, který je ve svém výtvarném projevu možná o něco hrubší než zmiňovaná dvojice, o citelný zásah po výtvarné stránce se však nejedná. A je tomu tak i dobře, protože kniha pak alespoň ve vizuálních měřítcích působí kompaktně.
Captain America ve smrtelných křečích
Kdyby Ed Brubaker nevrátil famózním způsobem na scénu Buckyho Barnese, nejspíš by se o jeho Captainu Amerikovi zase tolik nemluvilo. Jeho příspěvek v tomto směru lze však stěží s čímkoliv srovnávat. Bucky, jenž po vymytí mozku sloužil dlouhá léta nepříteli, je přesně tou silnou postavou, která v sobě nese dostatek bolesti, aby oslovila široké spektrum současné komiksové obce.
Captain America, žel Bohu, takovou postavou v Brubakerově podání není. Ať už za to může jeho nadcházející smrt, kterou zjevně nedokázal Brubaker zcela vytěsnit z mysli, nebo skutečnost, že podobný hrdina opravdu nedokáže v moderní společnosti dostatečně zakotvit, pravda je krutě jednoduchá. Steve Rogers je v mnoha ohledech už dávno odepsaný.
Captain America #2 je sice komiksem, v němž je supervoják Steve Rogers hlavní postavou, ve skutečnosti se však tahle bájná marvelovská ikona už pomalu stahuje ze scény. A je to vlastně dobře, protože Zimní voják má mnohem spíše co vyprávět.
- Ed Brubaker, Steve Epting, Mike Perkins a Lee Weeks: Captain America #2
- BBart 2012
- překlad: Richard Klíčník
- 360 stran, 890 Kč (V e-shopu Fantasye již za 801 Kč)