Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Punisher MAX: Dole je nahoře, černá je bílá je brutální komiks, který dojme k slzám, Ennis Garth a Fernandez Leandro

Ennis  Garth  a Fernandez Leandro : Punisher MAX - Dole je nahoře, černá je bílá

Příběhy Punishera jsou popisovány jako ta brutálněší a temnější strana komiksové mince. Recenzenti s gustem od jeho četby odrazují slabší povahy a Frank Castle je synonymem pro antihrdinu. Ve výsledku je ale Punisherův příběh především vyznáním velké lásky plné smutku.

Ano, Frank Castel (Punisherovo občanské jméno) je bývalý elitní voják s výcvikem sahajícím od boje z blízka snad až po řízení letadlové lodi. Je velký, je odhodlaný, má svaly, zabil hromadu lidí, nehodlá s tím přestat a úplně všichni se ho bojí. Pokud je o Punisherovi řeč, právě tyto vlastnosti bývají skloňovány nejčastěji.

Aby taky ne, je to přeci hlavní hrdina brutálního komiksu, v němž létají tuny kulek a tečou potoky krve. Jenže pro to, abychom se tohle všechno dozvěděli, nemusíme komiks ani otevírat. Stačí jen pohled na přebal s nabroušeným chlápkem v černém a sněhově bílou lebkou na hrudi. Co jiného by měl být než nelítostný zabiják? Student archeologie? Obskurní kulturista? Rapová hvězda?

Ennis Garth, Larosa Lewis a Palmer Tom: Punisher - Na začátku

Frank Castle je především a hlavně unavený a smutný chlap. Možná ten nejunavenější a nejsmutnější chlap, kterého můžete poznat. Viděli jste ten výraz? Ty vrásky a kruhy pod očima? Viděli jste ho se někdy usmát? Udělat vtip? Vždyť přece i ti největší drsňáci občas utrousí suchý vtip, aby situaci okořenili. Jsou drsňáci a jsou cool. V zatím posledním svazku Dole je nahoře, černá je bílá si Frank Castle ale jen povídá sám se sebou a přemýšlí, co to vlastně dělá. Všichni se ho bojí, ale Frank Castle není drsňák. Frank Castle už je už dávno mrtvý.

Svět komiksu, potažmo filmu, má přehršel antihrdinů. Většinou jsou unaveni zkostnatělým systémem a tak berou zákon do vlastních rukou. Když se kácí les, létají třísky. Občas při boji se zločinem rozboří půlku města, ale čert to vem. Zachránili svět a pobili velepadouchy. Společnost jim nemusí rozumět, ale svědomí mají čisté. Frank Castle nemá svědomí. Nemá totiž ani duši. O tu přišel ve chvíli, kdy mu před očima zemřela manželka, dcera a syn – roku 1976, když se při procházce newyorským Central Parkem připletli do mafiánské přestřelky. Od té doby Frank Castle vraždí bez mrknutí oka jednoho gangstera za druhým. Nesnaží se ale o lepší svět. Svět pro něj přestal existovat. Je jako přízrak a nemá, co ztratit. A z toho jde daleko větší hrůza, než z jeho svalů.

Ennis Garth, Robertson Darick, Severin John, Larosa Lewis, Corben Richard: Punisher MAX: Od kolébky do hrobu

Jak už jsme zmínili, Punisher není kdovíjak zábavná postava. Humor sérii ale dodává scénárista Garth Ennis (Preacher, Hitman, The Boys, …), když využívá možností komiksového střihu a s vtipem přeskakuje mezi jednotlivými ději. Příběhu to zároveň dodává na dynamice a čtivosti.

Na začátku série šel z Punisherových kroků vyčíst řád, logika a cíl, k němuž směřují. Občas si dokonce nechal od někoho pomoct, vymysleli plán a řídili se jím. Garth Ennis se ale rozhodl už tak temnou oblohu nad Hell's Kitchen (reálná čtvrť na Manhattanu) ještě zachmuřit a vybral pro to velmi dobrý způsob. Zintenzivnit počet a brutálnost vražd se přímo nabízí. Zkušený scénárista ale místo toho nechává Punishera tápat ve svém prázdném nitru. Plán vychází a bývalý elitní voják má problém rozeznat realitu od snu a halucinace.

Ennis Garth a Fernandez Leandro: Punisher MAX - Irská kuchyně

Celé to odstartoval úlisný gangster Nicky Cavella, který se znovu rozhodl Punishera zlikvidovat. Jen tak je totiž možné opět rozjet byznys. Aby vylákal stroj na mrtvoly z úkrytu, exhumoval ostatky jeho rodiny, vyhrabané kosti pomočil, natočil se přitom na kameru a výsledek poslal do médií. Ano, hádáte správně. Punishera se to dotklo a všechna hnízda zločinu začal postupně obracet v krvavé lázně. A právě při těchto masakrech vynikla melancholie celého příběhu nejsilněji.

Kulomet hypnotizuje svými údery, město je jedno velké spáleniště, ulice jsou ulepené od tělních tekutin. Žádná další kulka ale čas zpět nevrátí. Frank Castle to ví, a přesto pořád nabíjí. Všechno to železo a životy a krev, všechno přijde vniveč. Všechno zhasne. Jenže nic jiného už nemá smysl. Nic jiného nestojí za námahu, za probuzení. Všechno, co Frankovi zbylo, je tenhle pofiderní boj se zločinem, jehož přívlastkem je pomsta.

Ennis Garth a Braithwaite Dougie : Punisher MAX - Matička Rus

Stejnou lásku, energii a péči, kterou věnoval rodině, vkládá do bezduché války. Frank Castle je k smrti unavený a výsledkem celé námahy je jen halucinace, v níž mu jeho žena připomene zásadní pravdu: Pořád jsme mrtví.

Právě proto, že jsou tu city vykresleny a projeveny krapet netradiční formou, působí o to silněji. V době, kdy se parterství na delší dobu nenosí a rozvod je praxí bežnou jako nákup v supermarketu, je zváštní číst tak silné vyznání lásky. Zvlášť když je zasazeno do genocidy mafiánského obyvatelstva New Yorku. Na druhou stranu je příznačné, že většina fanoušků, a že jich není málo, vnímá především střelbu a důvod, proč se střílí, jim zůstává skryt.

4. února 2012, Ondřej Horák

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Punisher MAX - Dole je nahoře, černá je bílá

Punisher MAX - Dole je nahoře, černá je bílá
399 Kč 359 Kč