Captain America 01, Ed Brubaker
Jmenuje se Steve Rogers, ale všichni jej znají především jako Captaina Ameriku. Blonďatého supervojáka kdysi stvořila druhá světová válka, v rámci propagandy se stal národní ikonou a následovaly jej davy amerických vojáků. Jenže pak přišel o svého věrného parťáka a nyní i o svou adoptivní rodinu, Avengers. Pro legendy Rogersova kalibru už není v novém tisíciletí místo, leda by si jej udělali sami.
V provedení scenáristy Eda Brubakera se českému čtenáři poprvé v samostatném vydání představuje jeden z nejslavnějších hrdinů marvelovského vesmíru. První Avenger. Muž nadopovaný sérem, které mu propůjčuje nadlidské schopnosti. Legendární Captain America. Jaký typ hrdiny to však vlastně je? Byla by jeho hvězda na chodníku slávy hned vedle miliardáře Tonyho Starka/Iron Mana, nebo je spíš podobný vtipálkovi Peteru Parkerovi/Spider-Manovi? A čím muž oblečený do americké vlajky může oslovit české čtenáře?
Znovuzrozený Captain America
Brubaker se ujal relaunche postavy Capa s odvahou, která není všem tvůrcům vlastní, a své první zakázce pro komiksového giganta Marvel hmátl pořádně do rozkroku. Ve velmi komplexním příběhu, který obsahuje česky vydaný omnibus, se čtenář setkává s Captainem Amerikou ve chvíli, kdy mu do smíchu rozhodně není. Avengers se rozpadli a Steve Rogers vnitřně úpí. Svět, jak jej znal, se opět výrazně mění, a pro něj tu zdánlivě přestává být dostatek prostoru.
Není se také čemu divit. Válečný veterán z druhé světové, kterou už si pamatují jen zaprášené knihy a vrásčití invalidé, strávil řadu posledních let v ledové kostce. Studenou válku zná jen z doslechu a lidé, kteří mu kdysi padli po boku, mají své náhrobky vedle válečných hrdinů z Vietnamu a Afghánistánu.
Naštěstí pro Rogerse, jeho svalům není dovoleno zreznout. Jeden z Capových nejzarputilejších protivníků a kdysi Hitlerova pravá ruka, Red Skull, se vrací na scénu, aby si konečně podmanil svět. Má mu k tomu pomoci znovunalezená vesmírná kostka, artefakt dovolující jeho majiteli prakticky cokoliv na světě. Aby to však bylo možné, musí být kostka nabitá, přičemž šťávu jí dodají pouze zmařené životy desítek lidí. Pro Capa, který se navíc může spolehnout na pomoc Nicka Furyho a S.H.I.E.L.D.U, není křížení podobných plánů ničím výjimečným. Záhy se však ukáže, že v pozadí je ještě někdo další, kdo drží v ruce tajné trumfy. Minulost Captaina Ameriky.
Ikona v barvách své vlasti
Captain America se příliš nezměnil a pokud čtenář držel v ruce kupříkladu sešit Ultimates, ve vlastním komiksu je Cap podobným hrdinou. Neustále je nezdolným patriotem, který se obléká do barev své vlasti, za žádnou cenu by si neposkvrnil ruce od krve a humor nepatří mezi jeho silné stránky. Na škále mezi likvidátorem kalibru Punishera a neustále vtipkujícím Spider-Manem by Captain America bloudil někde uprostřed. Tichý ochránce své země, odhodlaný, zodpovědný, plně soustředěný na svůj cíl. Možná nezabíjí, možná se neusmívá, podcenit jeho schopnosti však přijde každého jeho soupeře draho.
Brubaker ve svém komiksu Captaina Ameriku v duchu moderní doby sice demytizuje, nečiní tak však nijak násilně a se smirkovým papírem v rukou. Nerve postavě masku z těla, jak se tomu mnohdy děje v jiných komiksech, zato však nechává Capa trpět jako kteréhokoliv jiného člověka. Steve Rogers pochybuje, tíží jej břemeno minulosti a pronásleduje smrt jeho jediného opravdového přítele, Buckyho Barnese.
O tom, kým Captain vlastně byl, kde všude společně se svým parťákem Buckym za války operovali a jak jejich poslední mise skončila, se v průběhu komiksu čtenář dozvídá postupně prostřednictvím černobílých retrospektivních záběrů. Brubaker tím likviduje dva problémy zaráz – nenásilnou formou seznamuje neznalé čtenáře se všemi postavami a jejich minulostí, rozdělení hlavní dějové linky vzpomínkovými sekvencemi navíc umocňuje čtenářovo napětí. Vše je přitom logicky začleněno do celého příběhu.
Steve Epting si hraje i s detaily
Většinu knihy ilustroval Steve Epting, což je pro Brubakerův relaunch jedině dobře. Epting je pozorný a vyspělý ilustrátor, jeho kresba je velmi detailní a Frankem D’Armatou barevně stylizována spíše ponuře, skoro až zašle, jako by i skrze obraz samotný probleskovala ke čtenáři vybledlá sláva legendárního hrdiny. Epting je však současně malíř ostřejších a dospělejších rysů, než jaké tvoří třeba John Romita Jr. u Amazing Spider-Mana nebo další, spíše hrubší ilustrátoři jako McCrea (Hitman) nebo Dillon (Preacher/Kazatel).
Méně jemnou ruku těchto autorů krátce připomene dvojice John Paul Leon a Tom Palmer, která doprovodila svými kresbami bonusovku Osamělá smrt Jacka Monroea, taktéž součást omnibusu zapadající vhodně i do vlastního příběhu. Jejich naivní, nepříliš detailní ilustrace v konceptu celého díla působí trochu rušivě, jako by dospělému čtenáři rázem uprostřed hraného filmu pustili animovaný sestřih pro malé děti. Jednoznačnou pochvalu si naopak zaslouží Michael Lark, autor všech černobílých retrospektivních sekvencí. Ty jsou vytvářeny s velkým citem pro detail a ve výsledku působí opravdu úchvatně, říznuté stylem starých dokumentárních fotografií a černobílých válečných filmů.
Well done, Sir
Brubakerův omnibus je vskutku výborným způsobem, jak se s Captainem Amerikou poprvé blíže seznámit. Velmi komplexní, ale snadno sledovatelný scénář dovoluje užít si příběh i čtenáři, který o tomto hrdinovi doposud nikdy neslyšel, ústřední příběh to přitom naštěstí nesmrklo na bezduché blábolení. Talentovaný americký scenárista naopak stvořil komiks, který není prvoplánový. Jeho hrdina se v něm nemstí za smrt rodičů, milenky, strýce nebo kohokoliv dalšího, ale smiřuje se s minulostí. Tou, kterou prožil, ale také tou, kterou mu vzal čas. Navíc nutí Brubaker Capa stanout tváří v tvář jednomu z největších strašáků všech silných mužů – možnosti, že se zmýlil.
Captain America v podání Eda Brubakera je velmi moderní komiksový příběh, který se může spolehnout jak na výborný výtvarný projev, tak na opravdu povedený scénář. Ačkoliv Cap není ani svalnatý a zjizvený cynik, ani pavučinou prolezlý mladíček, má značný potenciál najít si množství fanoušků stejně snadno jako Punisher či Spider-Man. V rámci superhrdinských komiksů v češtině v posledních letech příliš lepších titulů nevyšlo.
Hodnocení: 90 %
- Ed Brubaker, Steve Epting, Mike Perkins a Michael Lark: Captain America #1
- BBart 2011
- překlad: Richard Klíčník
- 312 stran / 790 Kč