Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Muka (Andělé 2) ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Muka (Andělé 2), Lauren Kate

Kateová Lauren: Andělé 2 - Muka

Luce si myslela, že všechno už bude lepší – už by bylo na čase. Ale jelikož máme teprve druhou knihu z tetralogie, žádný div, že věci se vůbec nelepší, spíše právě naopak. V pokračování Pádu bude hlavní hrdinka prožívat opravdová Muka.

Pro Lucindu Priceovou to nevypadá dobře. Po bitvě andělů a démonů, při níž zemřela její kamarádka Penn, odchází ze školy Meče & Kříže. Myslela si, že teď už zůstane se svou andělskou láskou, Danielem Grigorim. Po staletí se střetávali a zamilovávali, jen aby Luce pokaždé zemřela a celý koloběh mohl začít nanovo. Ale Daniel má jiné plány, které se svou milovanou nemůže (či nechce?) sdílet. Proto Luce na nějakou dobu bude chodit na Pobřežní akademii, školu pro Nefilimy, děti andělů a lidí. Pomalu se objevují pochybnosti, jestli Daniel říká o všem pravdu. Tím trable v ráji jenom začínají…

Luce má opravdu talent dostávat se na podivné školy. Po polepšovně z prvního dílu (sledovací náramky dávající elektrošoky, školní trest na hřbitově) se ocitá ve škole pro potomky andělů. Za učitele má anděla i démona, někteří její spolužáci mají rodokmen, ve kterém se vyskytuje například strýček cherub, jiní zase umějí levitovat. Navíc se Luce brzy dozvídá, že ona a Daniel jsou v nefilimském světě považováni za celebrity a jejich příběh se vypráví z generace na generaci. A přesto (naštěstí) tahle nadpřirozená škola působí přirozeněji než prostředí Meče & Kříže.

Přečtěte si i DRUHOU RECENZI NA KNIHU MUKA

S novou školou přicházejí zcela nové vedlejší postavy. Nefilimové Shelby a Miles, Franceska (anděl) a Steven (démon) – ti všichni jsou důležitou součástí románu Muka. Zatímco spolužáci se starají o odlehčující a zábavnou složku knihy, učitelé přibližují Luce i čtenáři andělský svět. Dozvídáme se některá fakta o andělech; něco z toho jsou věci, jež čtenář znalejší angelologie už zná, jiné jsou naopak zajímavé novinky.

Kateová Lauren: Andělé 1 - Pád

Série Andělé:

 • Fallen – 2009 (č. Pád, Knižní klub, 2011) – recenze (Alžběta Lexová), recenze (Anežka Dudková)
 • Torment – 2010 (č. Muka, Knižní klub, 2011) – recenze (Alžběta Lexová)
 • Passion – 2011 (č. Vytržení, Knižní klub, 2012)
 • Rapture – vyjde 2012

Danielova nepřítomnost je pro Lucindu mučivá. I když ta absence bohužel není tak výrazná, jak by mohla být. Navzdory Danielovu tvrzení, že jeho přítomnost uvádí Luce do nebezpečí, ji neustále přilétá navštěvovat, protože zřejmě nemá žádné sebeovládání. Jak kniha pokračuje, jeví se protagonistce i čtenáři jako stále větší sobec: ani se tolik nebojí, že jeho láska zemře, spíš že ji ON ztratí. A jestli se něco stane těm, na kterých záleží Luce, to je mu úplně jedno. Prostě po ní chce, aby dělala, co jí přikáže a neočekávala na oplátku žádné odpovědi na své otázky. Kdo se pak může divit, že mu Luce přestává věřit?

Ani ona se však nestane hrdinkou roku. V některých případech se chová naprosto hloupě a nedocházejí jí věci, které jsou zcela očividné. Sečteno a podtrženo, vedlejší postavy jsou mnohem sympatičtější, ba dokonce snesitelnější než hlavní protagonisté. To už by mělo značit, že se někde stala chyba.

Fitzpatrick Becca: Zavržený
Noël Alyson: Nesmrtelní 1 - Napořád

Redakce Fantasye doporučuje podobné série:

Abychom knize jenom nekřivdili, má i své dobré chvíle. Konkrétně Luceino objevování minulých životů, kdy se jinak pomalé tempo příběhu dostává přinejmenším na normální úroveň. Anebo závěrečná část knihy, která se sice trochu podobá konci Pádu, ale má překvapivější vyvrcholení.

Naneštěstí, pokaždé když se zdá, že už to začíná být lepší a zajímavější, přiletí si Daniel, čímž únosnost klesá pod bod mrazu. Páreček si chvilku zamilovaně hledí z očí do očí, pak se kvůli něčemu pohádají a Daniel odlétá. Samozřejmě se slovy, jak moc Luce miluje.

Lauren Kate v pěti bodech:

 1. Lauren Kate se narodila v Dallasu a chodila do školy v Atlantě.
 2. Svoji spisovatelskou kariéru zahájila v New Yorku.
 3. Kromě tetralogie Andělé napsala samostatnou knihu The Betrayal of Natalie Hargrove (Zrada Natalie Hargroveové)
 4. Jejím snem je naučit se jezdit na surfu.
 5. Momentálně žije v Los Angeles a pracuje na posledním dílu tetralogie Andělé.

Kdo nemohl vystát první díl, měl by to spíše vzdát, smířit se s tím, že Andělé pro něj nikdy nebudou a sehnat si místo toho něco akčnějšího. Ostatní se mohou těšit, protože Muka jsou přeci jen o něco lepší než Pád. Jsme teprve v půlce tetralogie, nezbývá než počkat si, co si pro nás autorka vymyslí příště a doufat, že to nebude nuda.

 • Kate, Lauren: Muka (Andělé 2)
 • Knižní klub, Praha 2011
 • překlad: Jana Jašová
 • obálka: Fernanda Brussi Gonçalves
 • 328 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)
9. března 2012, Anežka Dudková

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Andělé 02 - Muka

Andělé 02 - Muka
249 Kč 224 Kč