Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

(Ne)šťastné konce, Jim C. Hines

Hines Jim C.: (Ne)Šťastné konce

Popelka, Růženka a Sněhurka – to jsou tři hlavní protagonistky tohoto příběhu. Popelčin manžel (princ Armand) se stane obětí únosu a Popelka je ochotna vrhnout se do jakéhokoli nebezpečí, jen aby ho zachránila. V tom ji mají pomoci Talie – jinak řečeno Růženka – a Sněha. Jak to asi dopadne, když se autor série o goblinu Jigovi pustí do trochu jiného soudku?

Daniela – neboli Popelka, Talie (Růženka) a Sněha (Sněhurka, i když toto oslovení nemá ráda) se musí přes všechny možné překážky dostat do Víliny, země Feyů, kde drží uneseného prince Armanda, Danielina muže. Hlavní problém však tkví v tom, že se jim do cesty nemilosrdně staví Stázka se Šarlotou, Danieliny nevlastní sestry a Armandovy únoskyně. Normální pomstychtivé holky by nebylo těžké porazit, ale když ty zprvu nevinně vypadající slečny k tomu všemu používají magii, je to o něco složitější…

Čtenáři, kteří již četli sérii Goblin Jig, musí uznat, že autor nastavil laťku vcelku vysoko. Kniha začíná celkem klidně – začátek se věnuje příběhu Daniely (tedy Popelky, jak se čtenář ihned dozví), který se o něco málo liší od toho, který je všeobecně znám z pohádek. Po nějaké chvíli se příběh rozvíjí a nabývá na akčnosti. Vtáhne tak čtenáře tak do víru dění docela (ne)čekaným způsobem.

Jim C. Hines má pro psaní tohoto druhu fantasy jistě sklony. Nechybí zde typicky komické situace, které se přímo nabízejí pro vsazení vtipné hlášky. Typ hrdinů je rovněž stejný – bytost, u níž je nemyslitelné, aby podávala heroické výkony. Zkrátka pocit, že čtenář čte pohádku převyprávěnou sklerotickým dědečkem, čtenáře zasahuje na každé stránce. Hlavně díky krásně pozměněným příběhům těchto tří holek, které vyvrací jakékoli tvrzení, že čtenář o nich ví již vše.

Jim C. Hines na Fantasyi:

Na druhou stranu věčné souboje mohou také omrzet, navíc s vědomím, že tato trojka je téměř neporazitelná. Dalo by se říci, že Jim C. Hines má příběh propracovaný, ale chybí tomu hlavní myšlenka, která by dílo oživila a dala tomu nový rozměr, který čtenář s oblibou vyhledává. Nezbývá než doufat, že se tohoto nedostatku Hines v dalších dílech zbaví.

Není nic nového si – pro všechny známý příběh – upravit pro sebe a vytvořit tak něco jiného. Hinesovi se to vcelku podařilo. Knize chybí vtip a smělý nápad, který by průměrně, dobře rozvíjející se sérii, vylepšil. Lidem se přeci jen líbí všelicos, ale kdo ví, s čím Jim C. Hines přijde s jeho dalším dílem.

  • Jim C. Hines: (Ne)šťastné konce (The Stepsister Scheme)
  • FANTOM Print; 2010
  • Překlad: Kateřina Niklová
  • Obálka: Scott Fischer
  • 223 sran, 199 Kč
22. října 2011, Vojtěch Hamerský

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

(Ne)Šťastné konce

(Ne)Šťastné konce
Vložit do pytle na zboží  Koupit 199 Kč 139 Kč