Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, ve dnech 20.-21.1. bude knihkupectví Fantasya z provozních důvodů zavřeno. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Znovuzrozená Harley Quinn sice seká latinu, ale je stále stejně šílená, Amanda Connerová, Jimmy Palmiotti: Harley Quinn – Umřít s úsměvem

Connerová Amanda, Palmiotti Jimmy: Harley Quinn: Umřít s úsměvem (brož.)

Harley Quinn má za sebou úctyhodnou kariéru. Od relativně nedávno stvořeného a nenápadného poskoka nejslavnějšího padoucha DC světa Jokera se totiž dopracovala k vlastní řadě – a dokonce s ní máme tu čest i v českých luzích a hájích. Opravdu je příjemné zemřít s úsměvem?

Po dlouhé době je možné říct, že komiksová scéna v České republice dospěla. Nakladatelství Crew a BB art se rozhodla spojit, nebát se a praštit do toho naplno a průběžně vydávat hned několik paralelních komiksových řad z jednoho univerza. Konkrétně jde o několik superhrdinských tahounů ze stáje DC v nejnovějším restartu nazvaném Rebirth – Znovuzrození. Překvapivě se mezi klasikami typu Batman a Justice League rozhodli nakladatelé uvést i Harley Quinn. Na první pohled to může zarazit, ale co když je znovuzrození Jokerovy družky tak dobré?

Šílení hrdinové, kteří balancují na hraně parodie na superhrdinský komiks, jsou momentálně v oblibě. Dokazuje to úspěch filmového i komiksového Deadpoola (který je parodován DeadToolem) od Marvelu, stejně jako obliba rošťačky DC univerza Harley Quinn. Její situace je v Rebirthu usnadněna tím, že se po rozchodu s Jokerem dala na stranu dobra. Vždy se lépe fandí těm hodným než těm zlým… Tedy víceméně. Rozhodně se o to snaží, ale vzhledem k jejím metodám, které se od dob nedávných proměnily jen velmi málo, jsou pokusy páchat dobro pomocí obřího kladiva přece jenom trochu pochybné.

Každopádně platí, že se Harley nebere příliš vážně – a tomu odpovídají i její úvodní příběhy. V jednom se bude muset vypořádat se zombie apokalypsou způsobenou nepovedenou návštěvou mimozemského teenagera, v tom následujícím půjde potrestat zákeřné korporátní call centrum v Indii. No a nakonec nás čeká Harleyino vystoupení na punkovém koncertě. Více asi netřeba říkat. Vždy jde samozřejmě hlavně o hlášky, násilí a bandu exotických sidekicků. Od copatých napodobitelek-harlekýnek, po zakrslého pobočníka až Deadpoolovu DC parodii (nebo dokonce parodii parodie?) Deadtoola.

Komiks vyšel v rámci projektu Znovuzrození hrdinů DC

Přesto nabízí Harley i něco navíc, byť je to pod hromadou hlášek a podivností docela dobře zamaskováno. Ve Znovuzrození, jak název napovídá, hrají hlavní roli nové počátky. A Harley Quinn jeden takový zažívá – nový život po těžkém rozchodu. Jasně, fakt, že randila s psychopatickým zabijákem, to všechno zase posouvá přepáleně daleko, ale motiv o nastartování nového života poté, co skončí velmi silný vztah, tam je.

A taky to nemusí být konec definitivní, protože když si k někomu vytvoříte tak silné pouto, nedá se jen tak snadno přetrhat. Koneckonců ne nadarmo vědci tvrdí, že láska aktivuje stejná mozková centra jako drogy. V případě vztahu s Jokerem můžete počítat i s doslovnou aplikací různých chemických substancí. A co si počne potrhlá Harley, až se zjeví exmilenec? Je nad slunce jasné, že Joker má ještě nějaké žolíky v rukávu a Arkhamský blázinec ho na dlouho nezastaví. Dojde na druhou šanci, vše si odpustí a dají se zpátky dohromady a odejdou vstříc západu slunce? Nebo to bude nejdrsnější po rozchodové setkání, jaké komiks kdy zažil? Uvidíme. Jisté je pouze to, že o žádnou nudnou a rozpačitou telenovelu nepůjde.

Stejně jasné je, že se i čtenáři mají na co těšit. Smrt s úsměvem totiž slibuje nejenom zábavné čtení, ale naznačuje, že by Znovuzrození mohlo o Harley říct i něco navíc. Na rozdíl od takřka stoletého Batmana je poměrně čerstvou postavou a stále je možné si s ní pohrát a čtenáře překvapit. Zároveň má oproti ostatním řadám výhodu v tom, že se dá bez problému číst samostatně a příliš nevadí ani neznalost jejich minulých příběhů. Nezbytně nutné minimum je v knize postupně dávkováno v podobě flashbacků, takže jde o ideální ochutnávku nového DC projektu, byť v mnoha ohledech Harley rozhodně mezi ostatní hrdiny nezapadá.

  • Amanda Connerová, Jimmy Palmiotti: Harley Quinn – Umřít s úsměvem
  • BB art, 2018
  • Překlad: Martin D. Antonín
  • Obálka: Amanda Connerová, Alex Sinclair
  • 168 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
8. září 2018, Jan Červenka

Harley Quinn: Umřít s úsměvem (brož.)

Harley Quinn: Umřít s úsměvem (brož.)
Vložit do pytle na zboží  Koupit 299 Kč 269 Kč