Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do čtvrtku 13.12.2018, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Uvedený termín platí pro dobírky, platby převodem bychom měli mít 13.12. na účtu. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 21.12.

Znovuzrozená Harley Quinn sice seká latinu, ale je stále stejně šílená, Amanda Connerová, Jimmy Palmiotti: Harley Quinn – Umřít s úsměvem

Connerová Amanda, Palmiotti Jimmy: Harley Quinn: Umřít s úsměvem (brož.)

Harley Quinn má za sebou úctyhodnou kariéru. Od relativně nedávno stvořeného a nenápadného poskoka nejslavnějšího padoucha DC světa Jokera se totiž dopracovala k vlastní řadě – a dokonce s ní máme tu čest i v českých luzích a hájích. Opravdu je příjemné zemřít s úsměvem?

Po dlouhé době je možné říct, že komiksová scéna v České republice dospěla. Nakladatelství Crew a BB art se rozhodla spojit, nebát se a praštit do toho naplno a průběžně vydávat hned několik paralelních komiksových řad z jednoho univerza. Konkrétně jde o několik superhrdinských tahounů ze stáje DC v nejnovějším restartu nazvaném Rebirth – Znovuzrození. Překvapivě se mezi klasikami typu Batman a Justice League rozhodli nakladatelé uvést i Harley Quinn. Na první pohled to může zarazit, ale co když je znovuzrození Jokerovy družky tak dobré?

Šílení hrdinové, kteří balancují na hraně parodie na superhrdinský komiks, jsou momentálně v oblibě. Dokazuje to úspěch filmového i komiksového Deadpoola (který je parodován DeadToolem) od Marvelu, stejně jako obliba rošťačky DC univerza Harley Quinn. Její situace je v Rebirthu usnadněna tím, že se po rozchodu s Jokerem dala na stranu dobra. Vždy se lépe fandí těm hodným než těm zlým… Tedy víceméně. Rozhodně se o to snaží, ale vzhledem k jejím metodám, které se od dob nedávných proměnily jen velmi málo, jsou pokusy páchat dobro pomocí obřího kladiva přece jenom trochu pochybné.

Každopádně platí, že se Harley nebere příliš vážně – a tomu odpovídají i její úvodní příběhy. V jednom se bude muset vypořádat se zombie apokalypsou způsobenou nepovedenou návštěvou mimozemského teenagera, v tom následujícím půjde potrestat zákeřné korporátní call centrum v Indii. No a nakonec nás čeká Harleyino vystoupení na punkovém koncertě. Více asi netřeba říkat. Vždy jde samozřejmě hlavně o hlášky, násilí a bandu exotických sidekicků. Od copatých napodobitelek-harlekýnek, po zakrslého pobočníka až Deadpoolovu DC parodii (nebo dokonce parodii parodie?) Deadtoola.

Komiks vyšel v rámci projektu Znovuzrození hrdinů DC

Přesto nabízí Harley i něco navíc, byť je to pod hromadou hlášek a podivností docela dobře zamaskováno. Ve Znovuzrození, jak název napovídá, hrají hlavní roli nové počátky. A Harley Quinn jeden takový zažívá – nový život po těžkém rozchodu. Jasně, fakt, že randila s psychopatickým zabijákem, to všechno zase posouvá přepáleně daleko, ale motiv o nastartování nového života poté, co skončí velmi silný vztah, tam je.

A taky to nemusí být konec definitivní, protože když si k někomu vytvoříte tak silné pouto, nedá se jen tak snadno přetrhat. Koneckonců ne nadarmo vědci tvrdí, že láska aktivuje stejná mozková centra jako drogy. V případě vztahu s Jokerem můžete počítat i s doslovnou aplikací různých chemických substancí. A co si počne potrhlá Harley, až se zjeví exmilenec? Je nad slunce jasné, že Joker má ještě nějaké žolíky v rukávu a Arkhamský blázinec ho na dlouho nezastaví. Dojde na druhou šanci, vše si odpustí a dají se zpátky dohromady a odejdou vstříc západu slunce? Nebo to bude nejdrsnější po rozchodové setkání, jaké komiks kdy zažil? Uvidíme. Jisté je pouze to, že o žádnou nudnou a rozpačitou telenovelu nepůjde.

Stejně jasné je, že se i čtenáři mají na co těšit. Smrt s úsměvem totiž slibuje nejenom zábavné čtení, ale naznačuje, že by Znovuzrození mohlo o Harley říct i něco navíc. Na rozdíl od takřka stoletého Batmana je poměrně čerstvou postavou a stále je možné si s ní pohrát a čtenáře překvapit. Zároveň má oproti ostatním řadám výhodu v tom, že se dá bez problému číst samostatně a příliš nevadí ani neznalost jejich minulých příběhů. Nezbytně nutné minimum je v knize postupně dávkováno v podobě flashbacků, takže jde o ideální ochutnávku nového DC projektu, byť v mnoha ohledech Harley rozhodně mezi ostatní hrdiny nezapadá.

  • Amanda Connerová, Jimmy Palmiotti: Harley Quinn – Umřít s úsměvem
  • BB art, 2018
  • Překlad: Martin D. Antonín
  • Obálka: Amanda Connerová, Alex Sinclair
  • 168 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
8. září, Jan Červenka

Harley Quinn: Umřít s úsměvem (brož.)

Harley Quinn: Umřít s úsměvem (brož.)
Vložit do pytle na zboží  Koupit 299 Kč 269 Kč