Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Zloděj těl prchá před nelítostným Kormakem, William King: Zloděj těl

King William: Zloděj těl

Dosud nepublikovaný rukopis Williama Kinga vydalo v minulém roce nakladatelství Polaris a čeští čtenáři si tak mohou připadat zase o něco výjimečněji, když čtou toto dílo jako jedni z mála v papírové podobě. V hlavních rolích účinkují Kormak Strážce, krvežíznivý ghúl, krásná alchymistka, její bratr a mraky nepřátel.

Čtyři vzájemně propojené příběhy mapují cestu Kormaka Strážce po stopách vypuštěného démona – ghúla, stěhujícího se z těla do těla. Cesta je to vskutku namáhavá, plná nebezpečí, protože smrt číhá všude kolem. Kormak však nemá zábran, jde po své kořisti jak slepice po flusu, trpělivě a vytrvale, právě tak, jak se na Strážce sluší a patří.

V prvním z příběhů nesoucí název Osvobozený démon se čtenáři seznámí s hlavním hrdinou a poznají jeho příběh. Jeho výprava za dopadením zloděje, který ukradl amforu s uvězněným ghúlem, se nevyvinula podle plánu, a tak upadá do bezvědomí znaven po boji s lupiči, mezi nimiž se nacházel nyní znovu uprchlý zloděj.

V dalších dvou příbězích Vlci války a Zloděj těl pronásleduje Kormak ghúla vždy s jistými obtížemi, nestvůra mu práci nijak neusnadňuje, ba naopak se mu snaží jeho práci co nejvíce ztížit. K vyústění dochází v posledním příběhu jménem Tím směrem leží smrt, kde je ghúl zahnán do liduprázdného města a zde také dochází k poslednímu nevyhnutelnému souboji.

Zklamání a ostuda pro sword & sorcery fantasy

Zloděj těl představuje čtivou a zprvu jistě poutavou knihu, která těží ze zvuku jména svého autora, jenž se proslavil sérií Terraršský cyklus nebo příběhy Gotreka a Felixe ze světa Warhammeru. U českých čtenářů si tak vybudoval docela velkou základnu fanoušků a obdivovatelů, a není tedy divu, že se Zloděj těl těší velké počáteční oblibě.

S čistým svědomím však lze říci, že kniha spadá spíše do průměru žánru sword & sorcery. Postavy jsou, s výjimkou Kormaka, nevýrazné, nic neříkající, a nemají čtenáři co nabídnout. Ale i samotný Strážce je, mírně řečeno, nedotažený, protože King ho zcela opomněl vykreslit po jeho psychické stránce. Ten tak po celou dobu působí jako bezduchá schránka určená k účelovému zabíjení nepřátel neohlížejíc se na důsledky a důvody.

William King v pěti bodech

  • Celým jménem William John King.
  • Narodil se ve Skotsku v roce 1959.
  • Oblíbenost u čtenářů si získal zejména díky příběhům o Gotrekovi a Felixovi ze světa Warhammeru.
  • Jeho zatím posledním počinem je série Terrarchové.
  • Nakladatelství Polaris v roce 2012 vydalo jeho dosud nepublikovaný rukopis Zloděj těl (Stealer of Flesh).

Jednotlivé příběhy jsou schematické a příliš krátké na to, aby se autor pořádně rozepsal a přinesl čtenářům kvalitní počtení. Člověk tedy může dospět k pocitu, že jde spíše o jakési fragmenty vytažené z autorova šuplíku, zrevidované a seskládané dohromady tak, aby měly v souvislostech alespoň nějaký smysl.

Není tedy divu, že tento rukopis nebyl dosud publikován, dohromady se sice jedná o jakés takés dílo, avšak pokud si čtenář příběhy rozebere jednotlivě a alespoň trochu se zamyslí nad propracovaností postav, příběhu či světa, dojde nepochybně k závěru, že Zloděj knih není nic jiného, než zklamání (zvláště pro Kingova fanouška).

Zloděj těl by se měl brát s určitým nadhledem, aby čtenáři za vším nehledali to nejhorší, nýbrž užívali si toto prostoduché, oddechové čtení někde v klidu domova či jako zkrácení dlouhého času při cestování hromadnou dopravou. Fanouškům zbývá leda tak věřit, že se William King vrátí k Warhammeru, lépe řečeno k příběhům o Gotrekovi a Felixovi, díky nimž je tak oblíbeným autorem žánru sword & sorcery.

  • William King: Zloděj těl
  • Polaris, 2012
  • překlad: Olga Machačová
  • obálka: Michael Komarck
  • 206 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)
1. března 2013, Vojtěch Hamerský

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Zloděj těl

Zloděj těl
Vložit do pytle na zboží  Koupit 249 Kč 224 Kč