Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, pokud si přejete obdržet zboží ještě do Vánoc, odešlete objednávku nejpozději do 15.12. Preferujte prosím platbu dobírkou.

Za vábením Bezhvězdného moře, Erin Morgensternová: Bezhvězdné moře

Morgensternová Erin: Bezhvězdné moře

Po více než 8 letech je čekání u konce. Autorka snového bestselleru Noční cirkus přišla se zbrusu novou knihou, která svou kompozicí a fantastičnem její prvotinu hravě předčí. Metafory, příběhy v příběhu, starodávní bohové a Bezhvězdné moře, které hledají všichni snílci. Získá si autorčina novinka takovou popularitu jako její debut?

Zachary Ezra Rawlins je nevýrazný vysokoškolák, který sice už od mala snil o divokých dobrodružstvích, avšak jedinou příležitost uniknout z denní všednodennosti promarnil. Před realitou tak uniká do knihovny a ztrácí se ve stránkách knih. Jednoho dne však objeví magickou knihu, která vše změní a Ezra dostává druhou šanci. Chopí se jí a vydá se hledat tajemné dveře?

Bezhvězdné moře existuje mimo hranice našeho světa. Do jeho Přístavu vedou tisíce dveří, které však pomalu mizí a Přístav je opuštěný. Snílci, umělci, objevitelé, dobrodruhové a příběhy. Tisíce příběhů, které snový svět utvářejí. Soví král, meč a včela. Je právě Bezhvězdné moře místem, kam míří i Ezra?

Krása slov

Erin Morgensternová se proslavila svým snovým debutem Noční cirkus a po více než osmi letech se konečně vytasila se zbrusu novým příběhem. Dlouhá prodleva v psaní se však vyplatila a na knize je to skutečně znát. Bezhvězdné moře má čtenářům rozhodně co nabídnout – složitý příběh protkaný magickým realismem a fantastičnem, propracovanou a vrstevnatou kompozici, díky které je třeba knihu číst velmi důkladně a pečlivě, aby čtenáři nic neuniklo a v neposlední řadě neotřelé charaktery, jejichž pravou identitu lze odhalit až na samotném konci příběhu.

Erin Morgensternová v pěti bodech

  1. Získala titul v oboru divadlo.
  2. Současně žije v Massachusetts.
  3. Kromě psaní se věnuje i malování, především akrylovými barvami.
  4. Její debut Noční cirkus byl přeložen již do více než 35 jazyků.
  5. Na její druhou knihu si čtenáři museli počkat více než 8 let.

Noční cirkus se proslavil zčásti díky svému poetickému stylu psaní a atmosféře. V Bezhvězdném moři dokázala autorka za léta strávená psaním svůj jazyk neuvěřitelně vytříbit a zdokonalit, čtenáři se tak mohou těšit na zážitek, na jaký jen tak nezapomenou. Celá řada metafor, vyobrazení a hádanek je donutí přemýšlet nad smyslem celé knihy a jejím poselstvím. A je možné, že není jen jedno. Morgensternová pracuje s vrstvami příběhu – není zde jen jedna linka, jak to obvykle bývá, ale je jich celá řada. Ta hlavní sice sleduje Ezru a jeho putování k Bezhvězdnému moři, zbytek knihy je ale vyplněn různorodými příběhy, které ve výsledku souvisí s tím hlavním a je třeba na ně brát ohled. Celý zážitek umocňuje i překlad Alžběty Lexové, která si za něj zaslouží poklonu.

Magie v pohybu

Co se týče samotného příběhu, na své si přijdou jak milovníci akce a napětí, tak i romantiky (včetně LGBTQ+ reprezentace). Postavy jsou neuvěřitelně komplexní a propracované. Autorka si s jejich charaktery pohrála a nechala je růst během celého příběhu (ne nutně v přítomném čase). Hlavní hrdina Ezra je na první pohled možná nevýrazný, postupem času ale odhaluje, co od života vlastně chce a vydává se na cestu. Ani ty vedlejší nezůstávají pozadu a dostane se jim dostatečné pozornosti, jelikož většina z nich jsou klíčoví aktéři celého příběhu.

Nakonec je třeba zmínit celkovou atmosféru příběhu. Jak bylo zmíněno výše, kniha se dá řadit k magickému realismu. Čtenáři tedy mohou očekávat snovou a magickou atmosféru, bytosti z jiných světů, věci, které nedávají smysl a mnohé další. Právě v tom je celá krása autorčiných příběhů, jelikož číst něco takového je skoro umělecký zážitek. I když se kniha v zahraničí setkala spíše s rozčarováním z nesplněných očekávání, je stále otázkou, jak si povede u nás. Strukturálně je totiž daleko propracovanější než Noční cirkus, a tak lze jen doufat, že bude slavit pouze úspěch.

Bezhvězdné moře je vhodné pro všechny čtenáře, kteří se nebojí komplikovaných a strukturovaných příběhů a hledají magickou atmosféru, krásný jazyk a zajímavé postavy.

  • Erin Morgensternová: Bezhvězdné moře
  • Argo, 2020
  • překlad: Alžběta Lexová
  • obálka: Dan Funderburgh
  • 552 stran, 498 Kč (v e-shopu Fantasye již za 448 Kč)
8. února 2021, Kateřina Kopišťová

Bezhvězdné moře

Bezhvězdné moře
Vložit do pytle na zboží  Koupit 498 Kč 448 Kč