Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Vstupte do světa snů a iluzí, Erin Morgensternová: Noční cirkus

Erin Morgenstern: Noční cirkus

Nebývale populární prvotina Erin Morgensternové se konečně po osmi letech dočkala nového vydání se zbrusu novou obálkou. Příběh o magickém cirkusu, ve kterém se sny stávají realitou, inspiroval celou řadu jiných knih a je jednou z ikon žánru magického realismu. Co se skrývá pod plachtami černobílého šapitó? Vstupte, a nechejte se okouzlit.

Dva kouzelníci, kteří jsou k sobě připoutáni osudem. Souboj, ve kterém může zvítězit jen jeden. Marco a Celia byli už od dětství připravováni na to, že se jednoho dne střetnou. Studium magie, kouzel a iluzí pro ně není nic nového. Ani jeden však netuší, že s nimi má osud trochu jiné plány a že boj na život a na smrt může vyústit i v něco jiného.

Dějištěm jejich výzvy se má stát Cirque de Reves – magický Cirkus snů, který cestuje po světě, přijede bez ohlášení a ve svých nočních představeních diváky okouzlí nesčetnou řadou iluzí a kouzel. Nikdo však netuší, že za pouhými salónními triky stojí opravdová magie a že nikdo z účinkujících nestárne. Sny nebo realita? To je jen na představivosti návštěvníka.

Zbrusu nové vydání

Románový debut Erin Morgensternové vyšel v českém překladu již v roce 2012, a to u nakladatelství Ikar v pevné vazbě. Stejně jako v zahraničí se dočkal obrovské popularity, až do letošního roku se však nedočkal dotisku. Celá řada čtenářů si tak musela počkat na nové vydání, za kterým stojí nakladatelství Argo. Překlad má na svědomí opět Radovan Zítko, stejně jako v prvním vydání. Je třeba zmínit i nádherné grafické zpracování, které zaujme na první pohled.

Erin Morgensternová v pěti bodech

  1. Získala titul v oboru divadlo.
  2. Současně žije v Massachusetts.
  3. Kromě psaní se věnuje i malování, především akrylovými barvami.
  4. Její debut Noční cirkus byl přeložen již do více než 35 jazyků.
  5. Na její druhou knihu si čtenáři museli počkat více než 8 let.

Noční cirkus není snadné žánrově zařadit, nejčastěji je však označován za ikonu magického realismu. Z toho plyne, že se v jinak realistickém světě objevuje magie, která v případě této knihy hraje poměrně velkou roli. Děj autorka taktéž zasadila do historického rámu, konkrétně do 19.století. Samotná struktura příběhu je poměrně komplikovaná, objevuje se zde totiž hned několik časových a příběhových linek, které se neustále protínají a v některých případech dávají smysl až na konci příběhu.

Umělecké dílo

Neuvěřitelně magické prostředí snového cirkusu skvěle dokresluje autorčin styl psaní, který působí velmi specifický a rozhodně nesedne každému, ať už jde o květnaté popisy nebo hru se slovy. Díky nim se z Nočního cirkusu stává hotové umělecké dílo, které je třeba si vychutnat po malých dávkách. Co se týče samotné magie, autorka byla neuvěřitelně kreativní a dokázala vymyslet celou řadu atrakcí, z kterých budou čtenáři rozhodně paf. Kniha má spíše pomalejší rozjezd, samotná akce přijde až na samotném konci. To však ničemu nevadí, jelikož příběh nestojí na akci, ale spíše na požitku ze čtení a z atmosféry knihy.

Morgensternová se zaměřila i na budování charakteru svých postav a podařilo se jí vytvořit komplexní různorodý mix. Jelikož hrdiny sledujeme v průběhu poměrně velkého časového období, samotný vývoj je vidět o to víc. To samé platí i o vztazích mezi jednotlivci – ať už se jedná o ty obchodní, rodinné, přátelské či romantické. Milovníci romantiky se nemusí bát, přijdou si na své, hlavně v druhé polovině knihy. Na konci srpna by u Arga měla navíc vyjít autorčina nejnovější kniha, Bezhvězdné moře.

Noční cirkus je vhodný pro všechny milovníky magických atmosférických příběhů psaných krásným jazykem se zajímavými postavami, netradiční zápletkou a magickým cirkusem.

  • Erin Morgensternová: Noční cirkus
  • Argo, 2020
  • překlad: Radovan Zítko
  • obálka: Vania Zouravliov
  • 472 stran, 448 Kč
20. září 2020, Kateřina Kopišťová