Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do čtvrtku 13.12.2018, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Uvedený termín platí pro dobírky, platby převodem bychom měli mít 13.12. na účtu. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 21.12.

V komiksu Konec hry dává Joker Batmanovi šachmat, Scott Snyder, Greg Capullo: Batman – Konec hry

Snyder Scott a Capullo Greg : Batman: Konec hry (váz.)

Každé malé dítě v Gothamu ví, že Batmanovým nejděsivějším protivníkem je vtipálek Joker, jehož trestní rejstřík je delší než soupis všech chovanců umístěných v Arkhamově léčebně. Ne snad že by se jejich soupeření doposud neslo pouze v duchu fair-play, ale v poslední době se zdá, že Joker ještě vydatně přiložil pod kotlem. Nyní se rozhodl zbavit se Batmana a jeho společníků jednou provždy. Ustojí Temný rytíř konec šaškovy hry?

Velkolepé. Těžko by se pro popis nejnovějšího dobrodružství miliardáře Bruce Waynea v masce ochránce Gothamu hledalo vhodnější slovo. Konec hry, jak se nový svazek příhodně jmenuje, představuje jednoduše velkolepou komiksovou show plnou akce a napětí. Celkový dojem netopýří novince poněkud kazí jen občasné scenáristické zkratky.

Smích k snídani

Scott Snyder, jehož pravidelní čtenáři Batmana už dobře znají, se tentokrát s expozicí příběhu příliš nemazlí. V jednu chvíli běží Batman v robotické napodobenině sebe sama vstříc neznámému nepříteli, aby jen o pár panelů později Wonder Woman vymalovala s Bruceovým obličejem zdi jeho nového úkrytu a Superman jej použil jako demoliční kouli při architektonických úpravách gothamského městského divadla. Prvotní zmatení čtenáře, který se musí prodrat sprškou nesouvisejících obrazů, však s dalšími stránkami vyprchá. Souboj s mimozemským slizem byl jen jednou z mnoha vizualizací Bruceovy možné smrti, útok členů Ligy spravedlnosti na Batmana naopak hodně bolestivou realitou. A jak se za hlasitého smíchu záhy ukáže, nestojí za ním nikdo jiný než maestro Joker, který členům superhrdinského komanda zjevně k snídani připravil vtipnou kaši.

Toto úvodní, poněkud chvatně odvyprávěné zápolení s jednotlivými superhrdiny je však pouze předehrou k ještě větší divadelní taškařici, kterou Batmanův maniakální sok Joker režíruje přímo z jeviště. Většina obyvatel Gothamu byla nakažena novou, silnější a odolnější obdobou Jokerova viru smíchu a nenajde-li Batmanův tým do několika hodin protilék, stane se z Gothamu město duchů. Jediným řešením je dostat se Jokerovi pod kůži. A to doslova. Protijed lze totiž podle všeho syntetizovat jen z padouchova mozkomíšního moku.

Krvavá antická tragédie

Celkem přes šest v Americe samostatně vydávaných sešitů se rozpíná příběh, kterým autorská dvojice Snyder-Capullo původně zamýšlela ukončit své působení u Batmana. To je prostor, s nímž se dá pracovat a Scott Snyder, jak už několikrát dokázal, si s takovou příležitostí umí poradit. Hned od počátku vše směřuje k finálnímu fyzickému střetnutí mezi Batmanem a Jokerem, Snyder to však bere oklikou. Zapojuje do děje další hráče včetně detektiva Jima Gordona či Sovího tribunálu, vytváří dodatečné významy, mystifikuje a rozmísťuje po ploše celého komiksu nenápadné odkazy a indicie. Skoro se chce říct, že v tomhle komiksu na každého dojde.

Autoři nešetří ani s početnými skoky mezi jednotlivými časovými rovinami, které mají zjevně pomoci generovat odpovídající napětí, v důsledku ale spíše matou a dějovou linku zbytečně tříští. Scénář to nicméně čtenáři vynahrazuje svou opulentností, která by se dobře vyjímala i na stříbrném plátně. Ostatně Joker, jak známo, není žádný troškař. Nelze se tedy divit tomu, že Konec hry nepřipomíná komorní skandinávské drama, ale spíše krvavou antickou tragédii, v níž se ztráta ruky zdá být přijatelnou cenou za přežití.

Scott Snyder a Greg Capullo v pěti bodech:

 • Scott Snyder je americký spisovatel a komiksový scenárista. Tvůrčí psaní vyučuje i na univerzitě.
 • Vyzkoušel si Batmana, Bažináče či krátce marvelovského Iron-Mana.
 • Českému fanouškovi se představil komiksem Americký upír, na němž spolupracoval se Stephenem Kingem, a zcela si jej získal batmanovskou legendou o Sovím tribunálu.
 • Greg Capullo je zkušený kreslíř, který dělal u Marvelu na méně známé sérii Quasar či x-menovském spin-offu X-Force, ale zkusil si i práci na animovaném filmu.
 • Radost si udělal vlastní minisérií The Creech, v níž se výsledek laboratorního pokusu stává lovcem a lovnou zvěří zároveň.

Vedle samotného příběhu, který jde tentokrát až na hranu toho, co si batmanovský komiks pro širokou čtenářskou základnu obvykle může dovolit, potěší i práce s detaily. Jako například nenápadná soví výzdoba Batmanovy nové základny či motiv boha sestupujícího či spíše svrženého z nebes, který se objevuje na začátku a opět na konci komiksu. I na podobných drobnostech je znát, že Snyderovi jde i o celkovou koncepci série a nechrlí ze sebe pouze epizodický komiks. Přesto se některá scenáristická řešení (např. rozuzlení souboje se Supermanem či střet s Jimem Gordonem) zdají být ušitá poněkud horkou jehlou a zasloužila by si více péče.

Po drobné odbočce, sbírce gothamských minipříběhů Hřbitovní směna, se k tuzemským čtenářům Batmana opět dostává rozsáhlejší netopýří příběh, na který jsou od zavedené dvojice Scott Snyder – Greg Capullo zvyklí. Sice se ani tentokrát Snyderovi nepodařilo překonat svěží vítr, jímž byl jeho nástup u Batmana v Sovím tribunálu, Konec hry je ale minimálně důstojným následovníkem, jenž se nebojí Batmana zahnat do kouta a vrazit mu kudlu do zad, ne-li dát mu rovnou šachmat.

 • Scott Snyder, Greg Capullo: Batman – Konec hry
 • Crew, 2017
 • překlad: Martin D. Antonín
 • 176 stran, 449 Kč brožovaná, 699 Kč pevná vazba (v e-shopu Fantasye již za 404 Kč a 629 Kč)
1. září 2017, Jakub Ehrenberger

Batman: Konec hry (brož.)

Batman: Konec hry (brož.)
Vložit do pytle na zboží  Koupit 449 Kč 404 Kč

Batman: Konec hry (váz.)

Batman: Konec hry (váz.)
Vložit do pytle na zboží  Koupit 699 Kč 629 Kč