Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Smrt, drogy a JFK, Libor Machala: Smrt v záři neonů (Agent JFK 39)

Machala Libor: JFK 39 - Smrt v záři neonů

Kam se John Francis Kovář hne, tam číhají trable. Nutno však říci, že jim tento chlapík, cestovatel alternativními světy, jde mnohdy řádně naproti. A sotva vytáhl paty z pralesa, hrne se po stopách výrobců nelegální zabijácké drogy do Atlantic City. To zas bude na bulvárech mrtvo!

Ano, je to tak. Libor Machala navazuje ve Smrti v záři neonů tam, kde Miroslav Žamboch v předchozích dvou dílech skončil. JFK se svými společníky pokračuje v pátrání po tajemné droze Mutabor DX, která dělá z lidí zabijácké mašiny připomínající zombie, které necítí bolest a pohybují se mnohem rychleji než běžný člověk. Stopy vedou do Atlantic City. To je, podobně jako tomu bylo v naší realitě, hnízdem nelegálních náleven alkoholu, rájem sázkařů a zápasníků a především domovem mafie, která má pod palcem celý policejní sbor. Je jasné, že i protřelý agent, jakým je JFK, se bude muset řádně ohánět, aby vyvázl se zdravou kůží.

Ve stopách tvůrce

Po Vlcích severu, kteří byli nezávislým příběhem, vzal na svá bedra Libor Machala nelehký úkol – převzal štafetu po Miroslavu Žambochovi (!), jednom z duchovních otců celé v současnosti devětatřicetidílné série, aby pokračoval prostřednictvím hrdinů ve hledání výrobců nelegální drogy. Na tomto místě se sluší smeknout klobouk, protože Machala se kvalitativně jednomu z kultovních autorů české fantastiky výrazně přibližuje. Od samého počátku vrší jednu akční scénu za druhou a nedá čtenáři vydechnout. Pod tím vším však vede pevnou rukou děj jasným směrem a celý příběh má lehce detektivní nádech, což přidává na čtivosti. Jediný rozdíl tkví v tom, že Machala je na literárním poli stále ještě nováčkem, a jeho textu chybí ona „mazáckost“, samozřejmost, jakási jiskra, která text dělá živějším.

Velký důraz je opět kladen na postavy. Stejně jako ve většině knih v sérii jsou Kovář a jeho kumpáni ti „hodní“, a to bohužel v jakékoli situaci. Kromě obvyklých podezřelých JFK a jeho šéfa Hornbulla se setkáme s další zajímavou postavou převzatou od svého předchůdce, Philem Marlowem. Pokud vám to jméno zní povědomě, pak máte pravdu, v našem reálném světě se opravdu jedná o známého soukromého detektiva. Ani v tomto příběhu však není jeho role odtajněna – nalepil se na JFK, pobírá žold od jeho šéfa, kouří jako fabrika a má játra z oceli – a to je bohužel tak vše, co o něm můžeme s určitostí říci. Nově se objevuje postava Temného pastora – specifické variace na superhrdinu, u kterého také není zcela jasné, jak své schopnosti vlastně získal.

Začarovaný kruh

Pokud se nechcete dočkat spoilerů, následující odstavec prosím ignorujte!

Příběh série se tak trochu motá v začarovaném kruhu. Totiž, ono se pátrá a nachází, aby následně všichni podezřelí společně s větší částí důkazů byli odstraněni z cesty – a na konci knihy je celý tým opět na počátku a skončí s prázdnýma rukama, snad jen počet mrtvých se výrazně rozroste. Na jednu stranu má zase série silný nosný příběh a zajímavé téma, na druhou stranu je to z pohledu čtenáře trochu frustrující. V tomto ohledu Machalův příběh výrazně připomíná předchozí „Žambochovinu“.

Libor Machala ve čtyřech bodech

  1. Libor Machala se narodil 7. června roku 1970.
  2. Jeho literární kariéra je spjata především se sérií JFK. První povídka mu vyšla v roce 2012 v knize Zpěv lamie (druhý svazek série X-Hawk, spin-offu JFK), v roce 2013 pak vyšla povídka Kriminálník jako součást knihy Přežít (JFK 30).
  3. Machala se objevil také jako jeden z autorů také v knize Soumrak světů – v pořadí druhém sborníku příběhů ze světa JFK (počítán jako díl série s pořadovým číslem 33). Vlci severu (2015) jsou jeho první samostatnou knihou, Smrt v záři neonů (2017) pak druhou.
  4. Autor dlouhodobě působí na webové stránce www.jfk-fans.cz, která je (překvapivě) úzce spjata s knihami a světem JFK.

Uznávám, že za tento vývoj nesou s největší pravděpodobností vinu duchovní otcové série, a rozhodně bych to autorovi nevyčítal. Smrt v záři neonů je za poslední dobu jedním z nejpodařenějších dílů série. Je nadupaný akcí, prostředí plné hazardu, náleven a nevrlých mafiánů je čtenářsky velmi atraktivní a postavy se pohybují v předem daných kolejích, přesto však působí sympaticky a mnohdy i „neurvale gentlemansky“. Pokud bychom chtěli být extrémní hnidopiši, možná bychom mohli vznést námitku, že chybí nějaký moment, ze kterého si sedneme na zadek, ale to je asi to jediné, co v tomto díle můžeme postrádat.

Celá série JFK sice přešlapuje na místě, ale je to nadmíru příjemné přešlapování. Stále zbývá vyřešit mnoho otázek, stále zbývá mnoho lákadel a příslibů do budoucích dílů; ale přesto všechno si při čtení užijete každou stránku. A mimochodem: i v tomto díle chybí závěrečná povídka, což znamená, že se podařilo vyplnit textem celých 190 stran!

  • Libor Machala: Smrt v záři neonů (Agent JFK 39)
  • Triton, 2017
  • Obálka: Petr Vyoral
  • 200 stran, 179 Kč (v e-shopu Fantasye již za 161 Kč)
21. února 2018, Martin Bečvář

JFK 39 - Smrt v záři neonů

JFK 39 - Smrt v záři neonů
179 Kč 161 Kč