Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
JFK 35: Cesta na sever vyžaduje tvrdé muže ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do neděle 15.12.2019, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 23.12.

JFK 35: Cesta na sever vyžaduje tvrdé muže, Libor Machala: Vlci severu (Agent JFK 35)

Machala Libor: JFK 35 - Vlci severu

Starý známý, agent John Francis Kovář, se vydává na své dobrodružství s pořadovým číslem třicet pět. Tentokrát se nechal inspirovat proslulou písní skupiny Kabát a vyrazil na sever, přičemž se nebál ani vlka, ani větrů. Sněhové pláně, všudypřítomný sníh a mráz a Eskymáci, to vše ho bude pronásledovat téměř na každém kroku jeho cesty.

Pokud jste fanoušky cyklu JFK, není vám třeba agenta Kováře dlouze představovat. Pokud jste o nikom podobném zatím neslyšeli, vězte, že se jedná o cestovatele mezi paralelními vesmíry, pracovníka agentury Kovářů rovnováhy, která brání (tedy spíše bránila, než byla rozprášena nepřáteli) „těm zlým“ tyto paralelní světy ovládnout nebo zničit. A především o chlapa se svaly z oceli, hlavou na správném místě a srdcem ze zlata. Zkrátka člověka, kterého chcete mít na své straně a kterému byste s radostí svěřili i svůj život.

A právě o záchranu života se ve Vlcích severu jedná, přičemž zachráněným má být navíc profesor Von Wonder, který jako jediný stále ještě dokáže, byť omezeně, ovládat multidimenzionální brány. Chrabrý agent bere na svá bedra nelehký úkol – najít starou agenturní základnu a získat z ní látku, kterou má doručit svému dlouholetému příteli.

Svěží vítr

Libor Machala naplno nevyužil možností, které mu svět Miroslava Žambocha a Jiřího W. Procházky nabízí. Paralelní vesmíry totiž mohou být velmi podobné naší realitě, ale je možné (a žádoucí) libovolně si je přizpůsobovat a ohýbat k obrazu svému. Ovšem, pokud autor zasadí příběh do krajiny pokryté sněhem, ve které narazíte pouze na pár Eskymáků a desperátů s kvéry, těžko se budete moc vyřádit na odchylkách v historii či architektuře.

Tentokrát se JFK ocitá na severu Ameriky zhruba v polovině dvacátého století. Jak již bylo napsáno výše, děj knihy začíná sice ve městě, ale rychle se přesouvá na sněžné pláně. Toto prostředí dodává knize jistý punc originality; navíc JFK dostane průvodce, nad kterým srdce nejednoho staršího či znalejšího čtenáře zajisté zaplesá – legendárního českého polárníka Jana Eskymo Welzla.

Libor Machala ve čtyřech bodech

  1. Libor Machala se narodil 7. června roku 1970.
  2. Jeho literární kariéra je spjata především se sérií JFK. První povídka mu vyšla v roce 2012 v knize Zpěv lamie (druhý svazek série X-Hawk, spin-offu JFK), v roce 2013 pak vyšla povídka Kriminálník jako součást knihy Přežít (JFK 30).
  3. Machala se objevil také jako jeden z autorů také v knize Soumrak světů – v pořadí druhém sborníku příběhů ze světa JFK (počítán jako díl série s pořadovým číslem 33). Vlci severu (2015) jsou jeho první samostatnou knihou.
  4. Autor dlouhodobě působí na webové stránce www.jfk-fans.cz, která je (překvapivě) úzce spjata s knihami a světem JFK.

Příběh samotný je mírně šablonovité putování od jednoho místa k druhému a nese se v Londonovském duchu. Nemůže chybět záchrana dámy v nesnázích, přestřelka, zlotřilí bandité větřící kořist a samozřejmě pořádná sněhová vánice. Machala se s látkou vypořádal velmi obstojně – v rámci daného žánru příběh nijak nevyčnívá, ale rozhodně baví a udržuje čtenáře v napětí. Diskutabilní může být závěr knihy – jedna ze scén téměř před koncem je dost přitažená za vlasy, a tak záleží na každém, zda si ji užije a přijme jako jeden z vrcholů celé knihy, nebo ji se skřípáním zubů akceptuje a posune se pobouřeně k samotnému závěrečnému vyvrcholení zápletky.

Pro úplnost se sluší doplnit, že Libor Machala je nejen autorem textu, ale také vnitřních ilustrací knihy.

Další krůček k minulosti

Konečně se snad blýská na lepší časy v kontextu celé série. Vlci severu totiž pomalu, ale jistě nabírají kurs ke „starým dobrým pořádkům“ před restartem série (díl 29 a následující). Kolem JFK se opět formuje malá skupina agentů bojujících na straně dobra; postupně nalézá staré známé a spolupracovníky rozseté po všemožných končinách. Dokonce se zdá, že se možná podaří dostat pod kontrolu i samotné brány – okna do paralelních světů. Uvidíme, jakým směrem se duchovní otci celé série rozhodnou jít, ale tento díl by po znechucení a polemikách o směřování celého cyklu mohl přinést konečně úsměvy do tváří fanoušků a závan naděje.

Vlci severu jsou slušným zpracováním tematiky severského dobrodružství. Čtenář dostane přesně to, co očekává – dobrodružný příběh, lehké, svižné a odsýpající čtení. V kontextu celé série je kniha spíše průměrem, který však může být jedním z klíčových dílů pro další vývoj dobrodružství agenta JFK.

  • Libor Machala: Vlci severu (Agent JFK 35)
  • Triton, 2015
  • Obálka: Petr Vyoral
  • 200 stran, 169 Kč (v e-shopu Fantasye již za 152 Kč)
17. září 2015, Martin Bečvář

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

JFK 35 - Vlci severu

JFK 35 - Vlci severu
Vložit do pytle na zboží  Koupit 169 Kč 152 Kč