Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Nonstop ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Nonstop, Brian W. Aldiss

Aldiss Brian W.: Nonstop - nové vydání

Brian W. Aldiss patří mezi vůbec nejvýznamnější spisovatele science fiction s velkým vlivem na vývoj samotného žánru. Už svým debutovým románem Nonstop nadchnul čtenáře i kritiku, proto není vůbec divu, že se kniha dostala do prestižní edice „Mistrovská díla SF“ nakladatelství Laser-books. Ba co dím, patří mezi nejlepší tituly, které v této knižní řadě najdeme.

Dějištěm románu je mezihvězdné plavidlo obřích rozměrů. Než se loď dostane ke svému cíli, narodí se na palubě několik generací a až vzdálení potomci lidí ze Země mohou osídlit novou planetu. Tahle utopická myšlenka o schopnosti lidstva překonat sebevětší překážku se v útrobách lodi mění v dystopii. Pouze letmé náznaky čtenářovi prozrazují, že nesleduje příběh o necivilizovaných kmenech bojujících o zdroje potravy, ale že protagonisty příběhu jsou zbytky dříve vyspělé kultury. Společnost se během cesty změnila a stojí na odlišných hodnotách. Plevelem zarostlé paluby poskytují pouze základní přežití, zato všechno vědění a moudro předků vyprchalo. I z Boha se stala „jen průměrná kletba“. Až dobrodružná výprava Roye Complaina a kněze Marappera k bájné Přídi rozvíří stojaté vody nevědění a rozpoutá boj za poznáním skutečnosti.

Přestože je Nonstop již padesát let starý, neztratil nic ze své čtivosti, napínavosti a překvapivosti, natož pak poselství. Odráží se v něm Aldissův lehký skepticismus nad nezdolností lidské povahy, autor přesto zůstává humanistou a i přes veškerou tragičnost nastolené budoucí reality poskytuje naději (útěchu však nikoli). Jeho konstrukce jedince a celé společnosti uzavřené na omezeném prostoru je velmi realistická a hodnověrná i z pohledu psychologie a sociologie. Nezapomíná však na následky i mimo tyto disciplíny. Aniž se dopouští nudných vysvětlovacích pasáží, dovede během krátkého románu předvést důsledky nerealizovatelného ideálu ze všech možných stran. Dokazuje to díky jednoduchému lineárnímu příběhu, který je však poskládán z řady výtečných modelových situací. Čtenáře navíc seznamuje s informacemi podstatnými pro plné pochopení pozadí knihy postupně, čímž graduje zástup nečekaných zvratů.

Jak Aldissův Nonstop dokládá, člověk je schopný přizpůsobit se téměř jakýmkoli podmínkám. Vyvstává ale zároveň otázka, do jaké míry zůstává člověkem.

  • Brian W. Aldiss: Nonstop
  • vydal: Laser-books, Plzeň 2008
  • přeložili: Jaroslav Veis, Veronika Maxová
  • obálka: Tomasz Maroński
  • 256 stran / 179 Kč

Recenze je převzata z magazínu Pevnost 6/2008.

9. července 2008, Ondřej Jireš

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Nonstop - nové vydání

Nonstop - nové vydání
Vložit do pytle na zboží  Koupit 268 Kč 241 Kč