Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Noční hlídka ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám už nemůžeme garantovat doručení do Vánoc. Pokud chcete zvýšit šanci na doručení včas, zvolte jako způsob platby dobírku. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 23.12.

Noční hlídka, Sergej Lukjaněnko

Lukjaněnko Sergej: Noční hlídka

Ruský spisovatel Sergej Lukjaněnko se ve své domovině poprvé dostal do povědomí čtenářů povídkovou sbírkou Atomový sen, nicméně nic jej neproslavilo tak jako první díl cyklu o boji mezi silami Světla a Tmy, román Noční hlídka, který byl později zfilmován a v Rusku se těší veliké oblibě. Právě za Noční hlídku Lukjaněnko obdržel cenu Aelity, nejprestižnější ocenění ruského sci-fi, které se uděluje za největší přínos k rozvoji fantastických žán­rů.

Mezi námi, obyčejnými lidmi, jsou Jiní, lidé s vrozenými magickými schopnostmi. Pokud patříte i vy mezi Jiné, je docela pravděpodobné, že vás navštíví nějaký člen Denní nebo Noční hlídky a pokusí se vás přetáhnout na svoji stranu, přičemž Denní hlídka dohlíží nad činy Světlých, a Noční bdí zase nad činy Temných. Pokud budete mít to štěstí a dostanete se do jedné z těchto institucí, o které normální lidé nemají ani ponětí, že existuje, budete se muset podrobit dlouhému výcviku. Při něm se naučíte umění metamorfózy, zaříkávání, bojová kouzla nebo třeba jak léčit, a potom vás čeká ten samý kolotoč jako v každé jiné práci – vyšetřujete zločiny Temných a dáváte pozor, aby nedošlo k neoprávněnému použití magie nebo pytlačení na lidech. A co se stane, když Temného přistihnete při činu? Jednoduše jej zatknete a bude souzen před tribunálem, protože, ač je to s podivem, Světlo a Tma uzavřely Dohodu, kterou respektují obě strany, protože bez příměří by nic netušící lidé zbytečně umírali a trpěli. A tak máme dvě naprosto odlišné strany mince, které se přetahují o potenciální mágy a snaží se naklonit misky vah na svoji stranu.

Hlavním hrdinou románu je Anton Goroděckij, čerstvý agent Noční hlídky, jenž se nedávno dostal z analytického oddělení mezi operativce a na své první akci v terénu narazil na párek upírů, kteří se chystali vysát mladého chlapce Jegora (ten později sehraje v příběhu klíčovou roli). Problém je, že pytlačili, čili neměli povolení lovit (ač se to může zdát nehumánní, upíři se musí živit lidskou krví, a tudíž se obě hlídky dohodly, že lov bude kontrolovaný). Anton samozřejmě zasáhl a tím se začalo odvíjet nepřehledné klubko událostí.

Noční hlídka obsahuje tři na sebe navazující příběhy, které se odehrávají asi s tříměsíčním odstupem, a Lukjaněnko v nich mistrovsky zamotal čtenáři hlavu. To, co zpočátku vypadá jednoduše, se vzápětí zkomplikuje. Hlavní hrdina, poté co se v situaci zorientoval, se napjatému čtenáři ani neobtěžuje vysvětlit, co a jak si odvodil. A nakonec se ukáže, že se hrdina mýlil a vše se zamotává znovu…

Přestože je příběh zašmodrchaný tak, že místy budete uvažovat o dávce aspirinu, neodrazuje, ba naopak nutí vás číst stále dál, lačnící nejen po rozuzlení zápletky, ale hlavně po husté atmosféře, která z knihy prosakuje a obaluje vás do mlhy, podobné jako je mlha v Šeru, v němž se hlídkaři často při práci ocitnou a tím se stávají neviditelnými.

Lukjaněnko vytvořil v zasněžené matičce Rusi dílo, které se téměř okamžitě stalo povinností pro všechny sci-fi a fantasy pozitivní, protože přináší pod slunce něco nového. Dva úřady, které mezi sebou vedou kontrolovaný souboj. Světlo a Tma, Dobro a Zlo – a opravdu je Dobro Dobrem a Zlo Zlem? Věčný konflikt získává na přitažlivosti zvláště po tom, co hlavní hrdina začne právě Dobro zpochybňovat…

Cyklus má v současné době už pět dílů, z toho jeden napsal Vladimír Vasiljev.

  • Sergej Lukjaněnko: Noční hlídka
  • vydal: Triton, Argo 2005
  • přeložil: Libor Dvořák
  • obálka: Milan Fibiger
  • 464 stran / 298 Kč
16. ledna 2007, Jakub Malchárek

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Noční hlídka

Noční hlídka
298 Kč 268 Kč