Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Naváže Brána z obelisků na cenami ověnčený úvodní díl?, Nora K. Jemisinová: Brána z obelisků (Zlomená země 02)

Jemisinová N. K.: Zlomená země 02: Brána z obelisků

Páté roční období je v plném proudu. Po událostech vynikající prvního dílu se vracíme zpět do světa sužovaného rapidními změnami klimatu způsobenými obrovskou trhlinou v zemi. Všem je jasné, že tohle období bude trvat dlouho a patrně způsobí zánik celého světa. Naděje na záchranu však existuje a nachází se v rukách životem zkoušené ženy, která zažila nejednu ztrátu… A pro čtenáře je její cesta opět neskutečný zážitek.

Když jsme naposledy opustili Essun, nacházela se v relativním bezpečí Kastrimy, podzemního útočiště, kde orogéni žijí v křehkém míru s ostatními. Páté roční období však rapidně postupuje a na zemi se snáší tma. Essun nezbývá než začít opět spolupracovat se svým bývalým partnerem a učitelem Alabastrem, který se pomalu ale jistě proměňuje v kámen v důsledku jeho spojení se s tajemnými obelisky. Alabastr už před dlouhou dobou vytvořil poněkud ambiciózní a šílený plán, který má střídání období jednou provždy ukončit, a nominoval k jeho realizaci nikoho jiného než Essun. Essun tak opět čeká série strastiplných výzev a nekonečného množství překážek, které Nora K. Jemisinová bravurním způsobem servíruje čtenáři.

Kromě toho se v Bráně obelisků sleduje ještě druhá dějová linie týkající se Essuniny dcery Nassun, kterou v prvním díle unesl její otec, když odhalil, že ovládá orogénii. Děj se k Nassun vrací právě v momentě únosu, kdy se Džidža rozhodne dceru odvést do tajemného útočiště, o němž se doslechl, že ji může z orogénie „vyléčit“. Středisko však není zdaleka takové, jak si ho pomatený otec vysnil…

Nora K. Jemisinová v pěti bodech

  1. Narodila se roku 1972 v americkém státě Iowa.
  2. Vystudovala psychologii a výchovné poradenství a svému oboru se věnuje i nadále
  3. Kariéru spisovatelky zahájila už ve svých deseti letech, prvního většího úspěch dosáhla s povídkou Non-Zero Probabilities, za kterou získala nominaci na ceny Hugo a Nebula.
  4. Na svém kontě má již řadu knih jako fantasy trilogii Dědictví (v českém překladu vyšel v roce 2013 první díl Sto tisíc království) či sérii Snová krev, jejíž první díl s názvem Smrtící luna vyšel pod taktovkou nakladatelství Host v českém překladu v roce 2021.
  5. Za trilogii Zlomená země obdržela třikrát v řadě cenu Hugo. Ocenění tak obdržela nejen za úvodní díl, ale také za pokračování Brána z obelisků (2016, česky 2019) a Kamenné nebe (2017, česky 2020). Letos navíc vychází u nás její další kniha s názvem Stali jsme se městem.

Obě dějové linky se zcela přirozeným způsobem prolínají a téměř nic v knize nepůsobí nadbytečně. Právě to je jednou z velkých devíz Jemisinové, která z druhého dílu trilogie udělala zcela plnohodnotnou knihu. Ta totiž žádným způsobem nepůsobí jako pouhá vyplň mezi úvodem a finále. Čtenář se dozvídá spousty informací, jež mu umožňují se zorientovat a zpětně pochopit události z předchozího dílu. Rozhodně nedojde k rozhřešení všech záhad, řada věcí ale začne do sebe zapadat a nově vzniklé otázky vytváří okamžitou chuť skočit po dalším díle.

Charaktery stejně jako v úvodním Pátém roční období působí realisticky, a i když se většinu času nachází v podobně ponuré náladě, jaká se dá při hrozbě konce světa čekat, člověk jim na každé stránce drží palce. Jemisinové se zároveň umě a nenásilně daří do díla dostávat různá závažná společenská témata, o kterých stojí za to přemýšlet.

Brána z obelisků představuje vynikající pokračování cenami ověnčené série, které rozhodně nelze označit jen za pouhou výplň mezi prvním a posledním dílem. Naopak jde o zcela plnohodnotný titul nabízející silné a zajímavé dějové linie, které čtenář bez dechu sleduje až do poslední vyhrocené stránky. K tomu si přičtěte opět uvěřitelné a velmi propracované charaktery, a máte tady výborný díl současné právem oceňované hvězdy fantasy literatury.

  • Nora K. Jemisinová: Brána z obelisků (Zlomená země 02)
  • Host, 2019
  • Překlad: Roman Tilcer
  • Obálka: Eky Studio
  • 384 stran, 379 Kč
28. září 2021, Adéla Košařová

Zlomená země 02: Brána z obelisků

Zlomená země 02: Brána z obelisků
  379 Kč