Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Japonský den: Co je kaizen? Skutečné Japonsko, PR

Japonský den

Dnes vás nečeká žádný sex a perverze. Dnes budeme seriózní. Protože tahle akce si to zaslouží. Pražský Japonský den je unikátní záležitostí. Konečně pořádně, bez (pop)kulturních předsudků, ale přesto živě a bezprostředně chce přispět ke sblížení a porozumění dvou národů. K tomu mu dopomáhej kaizen.

Sobotní Japonský den se uskuteční 17. 10. 2009 na pražské ZŠ Bítovská. Klade si za cíl především propagaci Japonska a japonské kultury a přináší přednášky předních odborníků z Ústavu dálného východu, výstavu zbraní, exhibice bojových umění, čajové obřady, Malé divadlo kjogenu… přičemž spojovacím motivem je kaizen.

Kaizen prochází všemi programovými liniemi stejně, jako prochází všemi aspekty japonské kultury a mysli: znamená „dobrou změnu“, neustálou, postupnou snahu o sebezdokona­lování – v práci, v osobním životě, v bojových uměních, ve způsobu nazírání na svět. Na rozdíl od západního přístupu ke změnám je mnohem více ceněna postupná, ale soustavná a vytrvalá práce než náhlé a velké skoky.

Ačkoliv se dnes Japonsku věnuje mnoho pozornosti v médiích, vychází stále více z japonštiny přeložených děl, stále zůstává svým způsobem vzdálenou, exotickou a neuchopitelnou zemí. Koluje o ni mnoho mýtů a polopravd, které se již vžily a jakkoliv jsou zajímavé, zakrývají bohužel pravou podobu Japonska.

Organizátoři přitom věří, že snaha o vzájemné poznání a pochopení může být pouze prospěšná a doufají, že Japonský den bude příležitostí ukázat Japonsko v komplexnější podobě a tento obraz nebude pokřivený obecnými předsudky.

Válečnické spisy v manažerské praxi

První ze tří bloků Japonského dne chce ukázat, jak japonské firmy dokázaly zařadit princip kaizen do svých každodenních procesů a spojily ve své činnosti tradice spolu se snahou o stálé inovace; jak klasické válečnické spisy jako Umění války od mistra Suna, či Musashiho Kniha pěti kruhů jsou dodnes živé v manažerské praxi a také, v duchu myšlenek Masaakiho Imaie, proč v sobě japonský přístup k práci skrývá velký potenciál i pro západní firmy a že kultivace osobnosti prochází všemi úrovněmi bytí – princip kaizen tu je aplikován jak v pracovním poměru, tak v osobním životě.

Sekce věnovaná klasickým japonským bojovým uměním se bude snažit ukázat jak koryú, tedy staré japonské školy a válečnické principy, tak relativně nové, po restauraci Meiji vzniklá budó. Kaizen je poté záležitostí, která velkou měrou vychází právě z válečníkovy mysli, který se snaží zatínat svůj meč nejen do nepřítele, ale také osekává sebe sama, neustále se přitom snažíce o další a další postupování směrem k dokonalosti v nedokonalém svě­tě.

V sekci bojové umění budou jak ukázky zkušených praktikantů a mistrů různých disciplín, tak přednášky odborníků a výstavy.

Japonská kultura

Třetí blok Japonského dne se pokusí komplexním a diferenciovaným způsobem přiblížit japonskou kulturu – jak starou, tak novou a spolu s tím ukázat na místa, kde se obě prolínají a jak Japonci přejímají nové, aby jej začlenili do starého.

přednášky předních odborníků z Ústavu Dálného východu
ukázky čajového obřadu
workshop origami
workshop Go
ukázky tradičního divadla
manga výstava českých autorů
zastoupení Česko-japonské společnosti
japonština pro úplné začátečníky
výstava bonsají
ikebana
přednášky o zenovém buddhismu
a další

A na závěr to nejdůležitější – relaxace

Tento podblok, ve skutečnosti ovšem stejně důležitý jako tři předcházející, bude provázet celý den – zde budou návštevníci moci odpočinout a zrelaxovat v japonském duchu a zároveň tak hlouběji poznat aspekty tradiční i moderní japonské kultury v každodenním životě.

Info: Kde?
ZŠ Bítovská, Bítovská 1246/1, Praha 4, se nachází velice blízko stanice metra C Budějovická (www.mapy.cz) Kdy?
17. 10. (sobota). Japonský den začne v 9:00 a skončí v 19:00, přičemž v 10:00 je naplánováno oficiální zahájení. Za kolik?
Od návštěvníků nevybíráme žádné vstupné. Pouze v případě, že by vás akce zaujala a přáli byste si přispět na příští ročník (a jeho zkvalitnění), je možné tak učinit formou dobrovolného vstupného.

Více zde.

8. října 2009, Imrik

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).