Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Feyre s Rhysandem ještě jednou v doplňující novele, Sarah J. Maas: Dvůr mrazu a hvězd (Dvůr trnů a růží 3.5)

Maasová Sarah J.: Dvůr mrazu a hvězd (4)

Sarah J. Maas přichází na český knižní trh tentokrát s novelou doplňující původní trilogii Dvora trnů a růží. Ještě předtím, než se ale pustí do dalších a jistě velmi stránkově obsáhlých dílů, ve kterých si již vezme na paškál jiné postavy, se ovšem čtenáři ještě jednou vrátí k původním hrdinům a podívají se na situaci ve světě víl jen pár měsíců po konci války s Hybernem.

Velaris, domov Nočního dvora a jeho vladařů, byl stejně jako zbytek vílího světa zdecimovaný válkou. O několik měsíců později se město stále vzpamatovává a spoustu domů a věcí se musí znovu vybudovat, což potrvá ještě mnoho let. Válka tak na obyvatele dýchá ze všech stran a i když se Rhysand s Feyre snaží, pohledům na zbořená sídla a zničené domovy se neubrání téměř v žádné čtvrti. Teď ale přichází zimní okamžik, který všechny přiměje se na chvíli zastavit a přestat myslet na budování a opravování. Nastal totiž čas zimního slunovratu a nejdelší noci v roce, což je pro všechny víly, obzvlášť ty na Nočním dvoře, důležitý svátek, při kterém se schází celé rodiny a obdarovávají se dárky. A přesně k tomu se také chystá Rhysandův úzký kruh přátel.

Mor zůstávala měsíce po konci války v kontaktu s paní Zimního dvora, která se možná brzy stane vladařkou, pokud o to bude stát. Přátelily se stovky let, dokud Amaranthina krutovláda nezpřetrhala jejich vazby, a ačkoli byla válka s Hybernem příšerná, jednou z dobrých věcí, které z ní vzešly, bylo obnovení jejich přátelství. Vztahy mezi Rhysem a Kalliasem se stále nesly v duchu vlažného spojenectví, ale zdálo se, že náklonnost, kterou k sobě Mor a družka vladaře Zimy cítily, poslouží jako most mezi našimi dvěma dvory. (str. 46)

Feyre s Rhysandem se proto alespoň na chvíli zastaví a dají si pauzu v neustálém kolotoči práce a vyřizování žádostí. Teď mají jediný úkol – dát dohromady celou svou rodinu a blízké přátele a společně si užít zimní čas. A to se ukáže jako poněkud nesnadný úkol. Je mezi nimi totiž jeden člověk, který se s následky války vypořádává hůře než ostatní a nechce s nimi být v jedné místnosti, natož s nimi cokoliv slavit. Feyre se však nevzdává.

Mezi přípravami na svátek, které obsahují výzdobu, nakupování dárků i přípravu hostiny, se čtenáři dočkají i nějakého toho intrikaření. Protože i když je Dvůr mrazu a hvězd odpočinkovým čtivem, ve kterém si postavy nechávají práci a veškeré špatné zprávy až na později, vypluje na povrch několik informací, kterými se dříve či později budou muset zabývat. Válka sice skončila, ale v horách se šíří nepokoje mezi Rhysandovými elitními vojenskými jednotkami, nikdo nezná plány lidských královen a mezi jednotlivými dvory se udržuje pouze nejistý mír, který může skončit každou minutou – obzvlášť když tu jsou dvory, které by rády využily stržené zdi a vtrhly na území lidí…

Sarah J. Maas v pěti bodech

  1. Narodila se a dětství prožila v New Yorku.
  2. V současnosti žije se svým manželem, synem a psem v Pensylvánii.
  3. V roce 2008 absolvovala s vyznamenáním Hamilton College s diplomem z tvůrčího psaní.
  4. Skleněný trůn, svou úplně první knihu, napsala, když jí bylo pouhých šestnáct let.
  5. Svou prvotinu Skleněný trůn vydala i díky nespočtu internetových fanoušků, kteří si ji přečetli na stránkách, kam původně publikovala.

Jak již bylo zmíněno, hlavními vypravěči Dvoru mrazu a hvězd jsou Feyre a Rhysand, na kterých stála i původní trilogie. Autorka si už ale v této novele vyzkoušela i psaní z pohledu dalších postav, na kterých budou stát všechny následující díly, se kterými v budoucnu přijde, a tak se čtenáři v omezeném množství setkají s vyprávěním z pohledu Cassiana, Nesty nebo třeba Rhysandovy sestřenice Mor. Dostanou tudíž příležitost nahlédnout takzvaně „do hlavy“ i jiným postavám a získají představu o tom, co je s nimi bude přibližně v jejich vlastních knihách jednou čekat.

Vzhledem k tomu, že se jedná pouze o dvousetstránkovou novelu, která doplňuje konec Dvoru křídel a zmaru, se musí předem počítat s tím, že se toho v knize zase tolik nestane. Dílo slouží opravdu jen k tomu, aby autorka popsala poválečné události a ukázala, jak se s důsledky války každá postava vypořádává po svém, a zároveň se pro autorku určitě jedná o odrazový můstek pro rozjetí dějových linií dalších postav a jejich dílů. Mimo to se totiž čtenáři ničeho jiného při čtení nedočkají, takže je třeba ke knize předem přistupovat pouze jako k doplňující novele, a ne jako k plnohodnotnému dílu série, jinak na ně bude vydání svazku působit zcela zbytečně.

Nálada knihy je vzhledem k ději pochmurnější a zároveň pokojná. Pochmurnější kvůli vypořádávání se s následky války a uzdravování se, pokojná kvůli slavenému slunovratu a absenci jakéhokoliv většího konfliktu. Čtenáři se tedy nedočkají žádné akce, ale určitě se nezapomenou zasmát, protože Sarah J. Maas neopomněla do děje přidat několik vtipných situací na odlehčení atmosféry. Nevýhodou českého vydání je ovšem absence trochu rozsáhlejšího dodatku, který se objevuje pouze v anglickém vydání a který autorka vzala z první kapitoly připravovaného dílu o Cassianovi a Nestě, čímž čtenářům nastiňuje jejich pokračování příběhu. Čeští čtenáři si na tento dodatek proto budou muset počkat a přečíst si ho, až když u nás vyjde právě Cassianův díl.

  • Sarah J. Maas: Dvůr mrazu a hvězd (Dvůr trnů a růží 3.5)
  • CooBoo, 2018
  • Překlad: Ivana Svobodová
  • 224 stran, 269 Kč (v e-shopu Fantasye již za 242 Kč)
19. ledna 2019, Adéla Kolářová

Dvůr mrazu a hvězd (3.5)

Dvůr mrazu a hvězd (3.5)
Vložit do pytle na zboží  Koupit 299 Kč 269 Kč