Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Fantasya doporučuje 2 ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Fantasya doporučuje 2, leden 2008

Stackpole Michael A.: Velká výprava - stíny proroctví

Nová rubrika, kterou jsme na Fantasyi zavedli, umožňuje nám redaktorům doporučovat vám čtenářům knihy, které nás zaujaly či se nám zalíbily, bez toho, abychom se museli nějak „žinýrovat“ či se ohlížet na to, jaký je rozdíl mezi osobními preferencemi a kvalitou jako takovou. Zatímco tedy můj kolega a přítel Jirka Popiolek horuje spíše pro scifi (pokud možno v poněkud intelektuálním duchu), já jsem horoucím příznivcem klasické hrdinské fantasy. I když leden nebyl právě „plodný“ měsíc, alespoň co se knih týče, přece jen se i tady objevilo pár dobrých kousků.

Příjemným překvapením pro mě byla především předposlední kniha z cyklu Michaela A. Stackpola Válka o dračí korunu, nazvaná Velká výprava I, což je hrdinská fantasy, jako když vyšije. Ostatně Havranovi fandím už dlouho a jsem napnutý, jak jeho příběh dopadne. Takže už aby tu byla poslední kniha. Snad stejně mě potěšilo i čtvrté, závěrečné pokračování příběhu Rapsodie v Requiem pro slunce Elizabeth Haydonové. A podobně příjemný byl i závěr trilogie Temný elf – Útočiště. Drizzt se v něm konečně seznamuje s postavami, které čtenář dobře zná z Planiny ledového větru, a tak se na scénu vracejí jak Bruenor Válečné kladivo, tak i jeho svéhlavá svěřenkyně Catti, která ke sblížení obou velmi přispěje. Drizzt je jednou z postav, na které se nemůžu netěšit, a proto jsem nesmírně rád, že pokračování jeho příběhu je ještě tak mnoho.

Salvatore R. A.: Temný elf 3 - Útočiště Haydonová Elizabeth: Requiem pro slunce Matheson Richard: Já, legenda Ziemianski Andrzej: Achája 03

Zato zklamáním, a to dost velkým, byla tak dlouho očekávaná třetí Achája z pera Andrzeje Ziemianského. Po skvělé jedničce a velmi dobré dvojce mi třetí díl připadá strašně nevyrovnaný, a navíc mám dojem, že autor příběh někde bere vážně, a jinde zase jako frašku. Více se dozvíte v recenzi, kterou právě připravuji.

Chuť jsem si ale překvapivě vylepšil na dalším titulu z produkce nakladatelství Laser-books, hororové knize Já, legenda. Richard Matheson je skutečným mistrem hororu a každý z jeho textů to dokazuje více než jasně. Naprosto nechápu, proč jsme se s ním neseznámili už dříve.

Moje hitparáda lednových knih:
1. Michael A. Stackpole – Velká výprava I. – Stíny proroctví
2. R. A. Salvatore – Útočiště
3. Elizabeth Haydonová – Requiem pro slunce
4. Richard Matheson – Já, legenda

19. února 2008, Martin Fajkus

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).